Hamilelik Döneminde Gribe Yakalananlar Ne Yapmalıdır?
Hamilelik döneminde grip geçirme durumu bebek ve anneyi olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Bu dönemde anne adayları sağlıklarına mümkün olduğu kadar dikkat etmelidir. Anne hamilelik döneminde gribe yakalandığı zaman bu durumdan karındaki bebekte etkilenecektir. Kış aylarında yakalanılan grip yaklaşık olarak 6 hafta boyunca devam eder. Hastalık boyunca görülen belirtiler genellikle kuru öksürük, boğaz kuruluğu, eklem ağrıları, burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı, titreme, halsizliktir.

Hamilelerde Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamileler bu dönemde öncelikle gribe yakalanmamak için aşı yaptırmalıdır. Eğer aşı yaptırılmasına rağmen grip teşhisi konuldu ise bir tedaviye başvurmalıdır. Grip tedavisi evde ve uzman kontrolünde yapılabilen bir rahatsızlıktır. Grip hastalığına yakalanan hamile kadınlar bu hastalığı atlatma süreci boyunca kendilerine dikkat etmelidirler. Grip anneyi ve aynı zamanda anne karnındaki bebeği de etkilediği için hamileler bu süreçte uzmanların tavsiyelerini ciddiye almalıdırlar.

Hamileler tedaviyi doktorların önereceği ilaçlar ve takviye edici ilaçlarla sürdürmeli ve bu ilaçların takibini düzenli bir şekilde yapmalıdırlar. Grip hastalığı boyunca vücutta yüksek ateş görülür. Doktorlar öncelikle ateş düşürücü ilaçlar verir. Ateş düşürüldükten sonra tedavinin ikinci aşaması olan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi aşaması gelmektedir. Bu süreçte hamile kadınların bol bol dinlenmesi ve istirahate çekilmesi önerilir.

Hamileler Gribe Yakalandığı Zaman Tüketmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Hamileler aldıkları tüm önlemlere rağmen grip olurlarsa tedavi sürecini hızlandırıcı besinler almaları gerekir. Bu besinlerin başında özellikle C vitamini gelir. İçeriğinde C vitamini bulunan turuncu meyveler, kemik suyu, greyfurt, nane limon, kekik, zencefilli bal, kekik çayı, soğan, sarımsak, sıcak besinler tüketmek gribi anne ve bebek sağlığı için en hızlı şekilde atlatmaya yardımcı olur.

Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Grip özellikle kışın yakalanılan bir rahatsızlıktır. Soğuk havalarda gribe yakalanma riski daha yüksek olduğu için hamile kadınlar özellikle kıyafetleri kalın ve yünlü kumaşlardan seçilmeli ve en az iki kat giyimini tercih edilmelidir.

Gribin yoğun olduğu dönemlerde kalabalık ortamlardan uzak durulmalı ve maske kullanılmalıdır. Hamile kadınlar bu dönemde çevredeki insanlarla yakın mesafe ve temas kurmaktan kaçınmalı ayrıca ellerini sık sık yıkamalıdır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir