Hamilelikte Epilasyon Yapılabilir mi ? Epilasyonun Bebeğe Zararları
Hamilelikte Epilasyon Yaptırılır Mı ?

Hamilelik boyunca kadınlarda tüyler artmaktadır. Birçok kadın bu tüylerin verdiği rahatsızlıktan ve tüylerin hamilelikten sonraki döneme kalmasından endişe ettiği için çeşitli yollara başvurmaktadır. Bu yüzden hemen hemen her hamile kadının aklında “Hamile kadınlar epilasyon yaptırabilir mi?” sorusu oluşmaktadır.

Hamile Kadınlar İçin Epilasyon Sakıncalı Mı?

Epilasyon için birçok çeşit bulunmaktadır. Hamilelikte karın ve meme uçlarında oluşan tüyler için epilasyon yapılmasına gerek yoktur çünkü hamilelikten sonra dökülecektir. Ancak koltuk altı, genital bölge gibi yerlere epilasyon yapılabilir. Her epilasyon çeşidi yapan kişiye göre farklı etki gösterebilir.,

Ağda Yöntemi

Ağda hem hamilelikte hem de normal durumda önerilen bir epilasyon türüdür. Tüyleri azaltıcı etkisi ve çok kimyasal bulundurmaması nedeniyle sıkça kullanılır. Hamilelikte de kullanmanın zararlı bir yönü yoktur. Herhangi bir tehlike teşkil etmez. Yaratabileceği tek sıkıntı hamilelik döneminde hormonların normalden fazla çalışması ve derinin hassaslaşmasından dolayı daha fazla acı verebilir. Bu durum herkeste farklılık gösterir.

Tüy Dökücü Krem Kullanımı

Tüy Dökücü krem de kullanım kolaylığından ötürü çok tercih edilir. Tüyleri çoğaltıcı etkisi vardır. İçinde birçok kimyasal bulundurur. Bu sebepten hamile kadınlara kullanılması önerilmez. İçindeki kimyasalların bebeğe herhangi bir zarar vermemesi için kullanılmaması en doğru olandır.

Jilet Kullanımı

Jilet veya bu türevde aletler de epilasyon için kullanılabilir. Hamileler içinde bir sakıncası yoktur. Kolaylık sağlayabilir. Ancak hamile kadının karnı büyüdükçe bu yöntemi kullanmak bazı bölgeler için zor olacaktır. Bu yüzden özellikle son aylarda tehlikeli olmaması adına birilerinden yardım istemek gerekir.

Lazer Epilasyon Yöntemi

Bu yöntem ile ilgili kesin araştırmalar bulunmamaktadır. Kesin olmamakla beraber lazerin anne veya bebek için bir sıkıntı yaratmayacağı söylenmektedir. Ancak buna rağmen gebeliğin ilk 3 ayı bu yöntem tavsiye edilmez. Sonraki aylarda da yapımı rahat olmaz. Bebek hareketlendiği için anne rahat edemez.

Ayrıca gebelikte oluşan hassasiyetten dolayı annede sancılar ve ağrılar oluşma ihtimali yüksektir. Bu yüzden bu yöntemin kullanışlı olup olmaması tartışma konusudur. Çok tercih edilmez. Çok kullanılan, fazlaca denenmiş bir yöntem değildir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir