Anne ve Çocuk

Hamilelikte Ağlama İsteği ve Duygu Değişimleri

Hamilelikte Ağlama İsteği ve Duygu Değişimleri

Hamilelikte Aylara Göre Duygu Değişimleri

Hamilelik döneminde duygusal değişiklikler, anne adayının bebeği planlayıp planlamadığına, anneliğe hazır oluşluğuna, bebeği ne kadar istediğine göre farklılık gösterebileceği gibi ilk aylardan itibaren annede meydana gelen fiziksel değişimler ve bu fiziksel değişimlere verilen psikolojik tepkiler de duygusal geçişlerin nasıl olacağı konusunda belirleyici olacaktır.

Hamilelik kimi kadına göre katlanılması gereken bir eziyete dönüşebileceği gibi kimi kadınlar için dünyaya getireceği yavrusunu kucaklayacağı güne kadar geçireceği güzel bir yolculuk olabilir.

İlk Aylarda Neler Hissedilir

Hamilelik şüphesi başladığı andan itibaren bazı anne adayları korku, endişe, tedirginlik yaşarken kimi adaylar bebeğin varlığını kabullenmeye, deneyimlemeye başlayacakları bu özel dönemi kavramaya çalışacaklardır. Çok istenen ve beklenen bir gebelikse, bebek için kaygı sıkça rastlanan bir durumdur.

Bazen hamile olduğuna inanamama ya da hamile olduğunu unutma gibi durumlar yaşanabilir. Bu nedenle anne kendini suçlayabilir. Halbuki bu gayet normaldir. İlk aylarda bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklar şiddetli ise anne adayının duygusal durumu ajitasyon, depresyon, anksiyete bozukluğuna benzer değişiklikler gösterebilir. Ani ağlamalar, alınganlıklar, ani tepkiler sık görülen duygu değişimleridir.

İkinci Üç Ayda Neler Yaşanır

İlk üç aya göre daha huzurlu bir dönemdir. Gebe, hamileliği kabulleneceği, bebeği ile ilgili araştırmalar yapmaya başlayacağı bu dönemde anneliğe hazırlanmaktadır. İlk ve son üç aya kıyasla çok daha rahat bir dönemdedir. Bebeğin hareketlerini rahatlıkla hissetmeye başladığı anda bebekle daha somut duygusal bağ kurmaya başlamıştır.

Son Üç Ayda Neler Olur?

Doğumun yaklaştığı bu dönem vücutta gözle görülür değişimler yaşandığı için mide ekşimeleri artmış, sırt ağrıları rahatsız edici boyutlara ulaşmıştır. Anne doğum için endişelenmeye başlar. Beden imajı değişmiştir. Konsantrasyon bozuklukları yaşayabilir.

İyi bir anne olup olamayacağı konusunda kaygı yaşayabilir. Doğumun nasıl olacağı, doğum sonrası kendisini bekleyen belirsizlikler kaygı nedenidir, uyku problemleri, yaşam şeklinin değişeceği konusundaki tedirginlikler gerginlik nedenidir.

Anne adayları diğer adaylarla konuşarak, yaşadığı problemlerle ilgili profesyonel destek alarak, tıbbi bilgiler için jinekologuyla görüşerek, eşi ile konuşarak kişiye has, bu özel dönemi daha rahat atlatma şansı bulacaktır.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.