Hamileler Nasıl Beslenmeli ? Doğru Beslenme Önerileri
Hamilelikte Doğru Beslenmenin Önemi

Hamilelik dönemi bebeğin anneye bağımlı olduğu bir dönemdir. Hamilelikte bebeğin gelişimi üzerinde birçok faktör etkili olmakla birlikte en çok etkiyi beslenme yapar. Beslenmenin kalitesi özellikle sinir hücrelerinin ve zekanın gelişimine etkisi çok önemlidir. Çeşitli sosyo-ekonomik seviyelerden gelen okul öncesi dönem çocukları üzerinden yapılan araştırmalarda üst sosyo-ekonomik seviyelerden gelen çocukların zeka seviyelerinin belirgin şekilde yüksek çıktığı gözlenmiştir.

Hamilelik döneminde annenin kanına geçen besin maddeleri palsenta aracılığıyla çocuğa geçer. Bu geçişte eğer çocuğun gelişimine etkisi edecek besin maddeleri bulunmuyorsa çocuğun gelişim alanlarında çeşitli aksaklıklar yaşanır.

Bu gelişimin başında ise zeka gelişimi gelir. Annenin bu dönemde bazı önemli besinleri beslenme programına alması fiziksel gelişimi ile birlikte zeka gelişimine de olumlu etkiler bırakır. Beslenme açısından bebeğin gelişiminin 1. ve 3. ayları kritik önem taşır. Bu dönemde özelikle folik asit, omega 3 ve 6, iyot, çinko ve B vitamini zeka gelişimi açısından kritik vitamin ve minerallerdir.

Hangi Besinler Zeka Gelişimi İçin Önemlidir?

Folik asit için önemli besin kaynakları koyu yeşil yapraklı besinlerdir. Özellikle pancar, bezelye, avokado ve kuşkonmaz önemlidir. İyotlu tuz tüketimi bir başka önemli kaynaktır. Bu dönemde omega 3 ve 6 açısından zengin balık, keten tohumu, zeytinyağı ve ceviz tüketilmesi zeka gelişimi açısından önemli kaynaklardır. Kırmızı et, baklagiller ve kuruyemişler ise çinko ve B vitamini değeri yüksek besinlerdir

Dengeli Beslenme ve Zeka

Her gün öğün atlanmadan ve dengeli beslenerek sadece annenin sağlığına değil bebeğin sağlığına da yüksek katkılar sağlar. Sinir hücrelerinin gelişimi döneminde ihtiyacı olan maddeleri alması sağlıklı beyin ve zeka gelişimi açısından önemlidir. Bu beslenme çocuğu gebelikte koruduğu gibi doğum anında ve sonrasında da çeşitli tehlikelerden korur.

Zeka Gelişimini Olumsuz Etkileyen Besin Maddeleri

Hamilelik döneminde alınması gereken besinler kadar uzak durulması gereken besinler de vardır. Özellikle cıva, tatlandırıcılar, yoğun kafein içeren içecekler,

​​​​​cips ve kızartmalar, az pişmiş ya da çiğ yumurta ile karaciğer bu dönemde yeni gelişen sinir hücreleri üzerinde olumsuz etkiler bırakarak zeka gelişimini olumsuz etkiler.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir