Hamilelikte Antibiyotik Kullanımının Bebeğe Zararları
Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Bebeğe Zarar Verir Mi?

1920li yıllarda antibiyotiklerin keşfi ile insan yaşamı için devrim niteliği taşıyan bir adım atılmıştır. Bu keşif sayesinde, bakteriyel enfeksiyonların tedavi süreci gelişmiştir.

Vücuda giren bakteriler; hücre zarlarının yapısı, DNA kopyalamak ve protein üretmek gibi işlevler için kullandıkları araçlar açısından farklılık gösterirler. Buna bağlı olarak, antibiyotikler de bu işlevlerden hangilerine cevap vereceği konusunda farklılaşırlar.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanma İhtiyacı

Her insanın; kalıtsal özellikler, çevresel; ekonomik koşullar açısından yaşam biçimi değerlendirildiğinde; zararlı bakterilere ve hastalıklara karşı risk grubunda olduğu açıktır. Bağışıklığı henüz tam oluşmamış bebekler ve anne adayları da bu risk grubunda yer alır.

Bu kapsamda anne adaylarının antibiyotik kullanımı değerlendirilecek olursa; anne adayları, vücudun hamileliğe alışma sürecinde antibiyotik kullanımına; sanıldığının aksine daha çok ihtiyaç duyabilirler.

Gebelik döneminde enfeksiyon ve mikroplara açık hale gelen anne adayının vücudu, mikroplara karşı varlık gösteremiyor ise antibiyotik kullanımı kaçınılmazdır. Anne adayının; bakteriler karşısında dirençsiz kalması ve antibiyotik kullanmayışı; erken doğum, zar yırtılması, erken su gelişi ve anne rahmi iltihapları; ateşli enfeksiyonlarda, anne karnındaki bebeğin kalp ritim bozuklukları gibi durumlarla karşılaşma olasılığı oldukça yüksektir.

Anne adaylarına; antibiyotik kullanımı, bebeğin sağlıklı gelişimi açısından, önerilmemektedir. Ancak buradan ” Her antibiyotik bebek için zararlıdır” sonucu çıkarılmamalıdır.

Peki Hamilelik Döneminde Kullanılan Hangi Antibiyotikler Bebeğe Zarar Vermez?

Hamilelikte antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gereken, kullanılan antibiyotiğin grubudur. B Grubu antibiyotikler ( Penisilinler -Augmentin, Duocid gibi-; Sefalosporinler -Zinnat, Cefatin gibi-;Klindamısın ;Makrolidler -Özellikle penisilin allerjisi olanlarda ;Eritromisin, azitromisin -; Nitrofurantoin -pyeloseptyl-) için yapılan hayvan deneylerinde; anne karnındaki bebekte, her hangi bir tehlike yaratmadığı; oluşabilen yan etkilerin ise kontrollü insan deneylerinde izlenmediği saptanmıştır. Bunun yanında anne adaylarında ortaya çıkan idrar yolları iltihapları, diş apseleri, zatürre ve sinüzit gibi rahatsızlıkları B Grubu Antibiyotikler tedavi edebilmektedir.

Hamilelik Evrelerine Göre Antibiyotik Kullanımı

Gebelikte antibiyotik kullanımında B Grubu Antibiyotik olması gerekliliğinin yanında, antibiyotiğin etken maddesi ve dozajının; hamileliğin kaçıncı evresinde olduğuna dikkat edilerek ayarlanması gerekmektedir.

Hamileliğin ilk evresinde bebek ve plasentanın tam olarak bağışıklılığının sağlanamamasından ve son evrede ise anne adayının yorgunluğundan kaynaklı düşük riski bulunmaktadır. Bu yüzden hamilelik süresi içinde kullanılacak olan antibiyotiğin üzerinde, gebelerin kullanmasının sakıncalı olmadığı, yazsa dahi doktor kontrolü altında antibiyotik kullanımına özen gösterilmelidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir