Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Ağız ve diş sağlığının devamlılığı için yaşam boyu etkili ve düzenli bakım yapmak gerekir. Ancak hamilelik döneminde anne adayları ağız ve diş sağlığına daha fazla özen göstermelidir. Günde en z iki kez dişlerini fırçalamalı ve diş ipi kullanmalıdır. bunu yanı sıra ağız gargarası ya da tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Bu durum ağızda plak oluşumunu engeller ve annenin diş etlerini rahatlatır. Kusma durumundan yarım saat sonra diş fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki sağlıksız bir ağız ve diş bebeğin gelişimini de kötü etkiler.

Hamilelik Döneminde Diş Çürümesinin Nedenleri

Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybettiği ve hamilelik döneminde dişlerinin çürüyeceği yanlış bir inanıştır. Bu dönemde annenin tatlıya, abur cubura ilgili olması ve bunlar yendikten sonra dişini fırçalamayı ihmal etmesi diş çürümelerine neden olur.

Hamileliğin ilk zamanlarından görülen kusmadan sonra annenin dişlerini fırçalamaması dişlerde meydana gelen çürümenin bir diğer nedenidir. Hamilelik döneminde hormonlardan kaynaklı diş etleri daha fazla kanar ve birçok anne diş eti kanamaları ile karşılaşmamak için diş fırçalamayı bırakır. Bu durum da diş çürümelerine sebep olur.

Hamilelik döneminizde tükettiğiniz tatlı, abur cuburlar dişinizin çürüme riskini daha da arttıracaktır. Bunu önlemek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız gerekir.

Hamilelik döneminde oluşan diş çürümesi ağrı yapabilir.

Hamilelik Döneminde Diş Tedavisi Yapılabilir Mi?

Hamileliğin ilk üç ayı bebek için kritik dönemdir. Gereksiz yapılan müdahaleler düşüğe neden olabilir. Fakat ağrıya sebep olan ve ilerleyen durumlarda diş hekimlerine başvurulmalıdır. Diş hekimleri bebeğe zarar vermeyecek şekilde bir tedavi uygular.

Üçüncü aydan sonra kanal tedavisi, dolgu, diş çekimi gibi durumlar doğumdan sonraya ertelenemiyorsa bu dönemde yapılabilir. Altı aydan sonraki dönemde ise bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Ama bu dönemde de acil tedaviler dışında diş hekimlerinin bir müdahalede bulunması bebek için tehlikeli olacaktır.

Hamilelik Döneminde Alınması Gereken Besinler

Hamilelik sırasında beslenme hem anne hem de bebeğin genel sağlığı için çok önemlidir. Hamilelik döneminde anne ne yediğinin farkında olmalıdır. Taze sebze ve meyveler, bakliyat, tahıllar, et, tavuk, balık, süt, yoğurt, peynir, tereyağı annenin mutlaka alması gereken besinlerdir. Anne bu dönemde vücudun su ihtiyacına dikkat ederek günde en az iki litre su içmelidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir