Hamilelik Sürecinde Merak Edilen 8 Soru ve Cevabı
Hamilelik bebek bekleyen aileler için tatlı ve heyecanlı bir süreç. Diğer taraftan hızlı değişiklikler getiren, özen ve dikkat isteyen bir dönem. Annenin ve bebeğin sağlığı için bilinmesi ve gereğinin yapılması gereken konularla ilgili en çok merak edilen 8 soru ve cevapları aşağıda.

Hamilelik Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Planlı bir hamilelik öncesinde anne adayının gerekli tahlilleri yaptırarak vücudunda eksik mineral ve vitaminlerin olup olmadığını öğrenmesi, gerekli takviyeleri yapması doğru olacaktır. Beslenmeye dikkat edilmeli, sigara ve alkol gibi zararlı maddeler kullanmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Görülen Ödemden Nasıl Korunulur?

Hamileliğin ilk üç ayından sonra ödem oluşması beklenen bir durum. Ancak annenin ve bebeğin sağlığı için ödemin makul düzeyde tutulması gerekiyor.

Bunun için de anne adayının bol su tüketmesi, fazla ayakta kalmaması, fırsat buldukça ayaklarını yukarı kaldırarak uzanması ve hafif yürüyüşler yapması gerekiyor.

Ayrıca ihtiyaçtan fazla alınan tuz ödemin en önemli sebebi olduğu için tuz tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Elbette vücudun ihtiyacı kadar tüketim olmalı ama ihtiyaçtan fazlasından kaçınılmalıdır.

Kabızlık İçin Neler Yapılabilir?

Anne adaylarının en sık karşılaştığı sorunlardan biri kabızlıktır. Hareketlerin kısıtlanması ve alınması gereken demir içeren ilaçlar nedeniyle ortaya çıkar.

Kabızlıktan korunmak için hamileler şunlara dikkat etmelidir:

  • Meyve, sebze, bakliyat, kuruyemiş, kuru meyve gibi lifli gıdalar bolca tüketilmelidir.
  • Hafif yürüyüş ve hamilelik egzersizleri yapılmalıdır.
  • Bol su içilmelidir.
  • Yoğurt, ayran, kefir gibi probiyotik kaynakları tüketilmelidir.

Fazla Kilo Almak Tehlikeli mi?

Sağlıklı ve normal kiloda bir anne adayı hamilelik dönemi boyunca 10 ile 15 kg. arasında kilo alır. Bu rakamların çok altında ve çok üstünde olan artışlar erken doğum, bebeğin düşük kilolu olması gibi problemleri beraberinde getirebilir. Sağlıklı bir diyet ve hafif egzersizlerle kilo kontrolü yapılabilir.

Yeterli beslenme takdirde bebeğin gelişimi için gerekli olan besinler annenin kemik sisteminden, protein depolarından alınacaktır. Bu nedenle sağlıklı ve yeterli beslenme şarttır.

Vitamin Desteği Alınmalı mı?

Esasen iyi bir beslenme diyetiyle ekstra vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyulmadan sağlıklı bir gebelik geçirilebilir. Ancak hamilelik öncesi dönemden eksiklikler olabileceği ya da mesela ikiz gebelik gibi durumlarda daha fazlasına ihtiyaç duyulabileceği için bu konuda doktor kontrolünde tahliller yapılmalı ve gereği halinde destek alınmalıdır. B9, B12, magnezyum, demir gibi takviyeler gerekebilir.

Ultrason Bebeğe Zarar verir mi?

Ultrason bebeğe de anne adayına da zarar vermez. Çünkü röntgendeki gibi zararlı radyasyon içermez. Hatta hamileliğin kritik dönemlerinde yapılan ultrason görüntülemeleri bebeğin sağlığı ile ilgili bilgi verdiği ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağladığı için son derece faydalıdır. Ultrason aralıkları bebeğin gözlemlenmesi gereken dönemlere uygun şekilde doktor tarafından belirlenir.

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Hamilelik sürecinde damarlardaki kan hacminin yükselmesi nedeniyle basıncın arması ve dolayısıyla tansiyonun yükselmesi gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılır. Yüksek tansiyon beyin kanaması, erken doğum, bebek ölümleri gibi ciddi problemlere neden olabileceğinden sıkı bir doktor kontrolü gerektirir. Gebelik zehirlenmesi kontrol altında tutulamadığı takdirde hamilelik sezeryanla sonlandırılarak annenin ve bebeğin hayati tehlikesine son verilir.

Bebeğin İçinde Bulunduğu Suyun Azalması Normal mi?

Bebeğin içinde bulunduğu ve dış etmenlerden korunmasını sağlayan suyun miktarındaki azalma bebek için önemli bir problem olabilir. Bebek, dışarıdan gelecek darbelere, ışık ve ses gibi etmenlere karşı savunmasız kalabilir. İç organlarında gelişim geriliği meydana gelebilir. Suyun miktarının normal seviyede kalması için annenin bol sıvı tüketmesi, dinlenmesi, protein ağırlıklı beslenmesi gerekir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir