Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar
Yerli diyetleri büyük ölçüde sebze protein temelli olduğundan hamileliğin son yarısında ilave alımı 15 gr / gün olur. Süt, et, yumurta, balık veya bakliyat, fındık, soya fasulyesi vs. şeklinde ilave protein alınmalıdır. Kahvaltılık gevrekler gibi bitki proteinlerinin az miktarda hayvan proteini ile karışımı proteinin kalitesini arttırır.

Hamilelikte Yağ Alımı

30 gr. yağ alımı gerekli asit ihtiyacını karşılamanın yanı sıra diyetlerinde gerekli enerji yoğunluğunu sağlayacaktır.

Bebeğin Gelişimi İçin Kalsiyum!

Hamilelik esnasında fetüsün kemiklerinin ve dişlerinin gelişimi için ilave kalsiyum gereklidir. Hamileliğin son 100 gününde ilave 250-300 mg kalsiyum gereklidir. Eğer anne fetüsün ihtiyacını karşılayacak miktarda kalsiyum almazsa kalsiyum annenin kemiklerinden çekilir ki bunun sonucu kolayca kırılabilecek şekilde annenin kemiklerinin bozulmasıdır. Kalsiyum sütte mevcuttur ama bazı  kadınlar sütü sevmez, bu yüzden sütü pudinglere, içeceklere, tatlılara, vs. koyun.

Hamilelikte Demir İhtiyacı

Demir, bebeğin ilk yemeği olan süt demir açısından fakir olduğundan doğumdan sonra 4-6 ay yetecek kadar demirin fetüsün karaciğerinde depolanması için gereklidir. Demir aynı zamanda hamilelik esnasında fetüsün gelişimi, plasentanın demir içeriği ve doğum esnasındaki ve doğumdan sonra 40 gün kadar süren kan kayıpları için de gereklidir. Adet kanaması ile kayıp olmasa da ilave demir hamileliğin ihtiyaçlarını karşılamak için gereklidir. Demir tam tahıl gevreklerinde, öğütülmemiş baklagillerde, hardal yaprağı gibi yapraklı sebzelerde, batua, ıspanak, çemen, kuru meyveler ve yumurtada mevcuttur.

Çinko Eksikliği

Çinko eksikliği hamileliğin gidişini olumsuz etkiler. Doğuştan şekil bozuklukları dahil anormal doğumlara sebep olduğuna inanılmaktadır. Bu yüzden demir ve çinko kombinasyonları alınmalıdır.

B6 ve B12 Vitaminleri

Tüm vitaminler normalde hamilelik esnasında ilave enerji ihtiyacında kapsanmaktadır ama bunlara ihtiyaç arttığından ilave bir B6 ve B12 miktarına gerek vardır.

Bebeğin Kilosu İçin Folik Asit

Artan kan üretimininden dolayı folik asit ihtiyacı da artar. Bebeğin kilosu için etkili ve faydalıdır. Normal günlük ihtiyaç olan 100 mcg’ye ilave olarak bir 300 mcg daha tavsiye edilir. Bu tüm hamilelik boyunca alınır.

Kafein Bebeğin Gelişimini Engelliyor

Çay, kahve, kakao ve koladaki kafein uyarıcıdır; eğer çok miktarda alınırsa plasentadan (anneden bebeğe oksijen ve besin ileten aracı) geçebilir ve fetüs kanına girip fetüs gelişimini engelleyip demir emilimini azaltabilir. Çok kahve ve çay içenler uyarılmalıdır.

Alkol ve Sigara

Sigara içmek de tehlikelidir çünkü tütün içeriği azalan kan akışına, plasentadan oksijen ve gıda geçişinin engellenmesine yol açarak plasenta anormallikleri ve fetüs hasarına yol açar.

Hamilelik esnasında alkol ve tütünden kaçınılmalıdır. Fetal alkol sendromu dört anormallik ile karakterize edilir: düşük doğum ağırlığı ve rahim içi gelişme geriliği, burun ve göz anormallikleri, zihinsel engel ve vücut sisteminde anormallikler.

Düzenli Egzersizin Önemi

Düzenli egzersiz ile beraber yürüme, ayakta durma, oturma, uyuma gibi yaşam faaliyetlerinin değiştirilmesine gerek yoktur. Ama ağır çalışmadan, ağır kaldırmaktan, çok koşmaktan, çok merdiven tırmanmaktan, vs. kaçınmak gibi bazı önlemler almak gerekir.

Düzenli yürüyüşler yapın. İleri geri yürümek uzun bir süre hareketsiz kalmaya tercih edilmelidir çünkü fetüs ağırlığının basıncı bir noktada rahim bölgesine giden kan akışını engeller. Ayakta dururken bir ayak ağırlığın bir ayaktan diğerine kolayca geçirilmesi için, önde olmalıdır.

 • Yürüyüşteki vücut duruşu baş dik, sırt düz ve karın içeri çekilmiş halde olmalıdır.
 • Merdivenleri çıkarken tüm ayak bir sonraki merdivene konulmalı ve ileri eğilmeden her basamak bacak kaslarının yardımı ile çıkılmalıdır.
 • Eğilmek ve yerden bir şey kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Eğer kaldırmak gerekli ise eğilmeyin, dizlerinizi ayaklarınız açık ve sırtınız dik şekilde kırın ve sonra kaldırın.
 • Ağır yükler kaldırılmamalıdır. Yük her iki yanda dengeli olmalı ve bebeğin kan dolaşımına müdahale etmekten kaçınmak için mümkünse önde tutulmalıdır.

Hamilelik esnasında yapılan egzersizler kan dolaşımını arttırır, kas yapısını geliştirir ve yorgunluğun önlenmesine yardımcı olur. Bunun için bazı genel kılavuzlar vardır:

Egzersizin yoğunluğu ve tipi bireyden bireye değişir. Kadının yaşam tarzı aktif midir, durağan mıdır? Bu egzersiz ne kadar yoğundur ve bunu ne kadar süre ile yapmaktadır?Aşağıda belirtilenler gibi belli faktörler hamilelikte egzersiz için kontrendikasyonlardır;

 • Artan kan basıncı.
 • Vajinadan zarların yırtılması veya plasentanın alt bölgede yerleşmiş olmasından dolayı sıvı gelmesi.
 • Önceki veya mevcut hamilelikte erken doğum sancısı olması.
 • Rahmin ağırlığını tutamayan tamamen açık bir rahim boynu.
 • Rahim ici gelişme geriliği.

Aşağıda işaretler ve belirtiler hamile kadınlara egzersizi bırakmaları için işarettir:

 • Vücutta herhangi bir yerde, özellikle karın, sırt ve cinsel organlar civarında ağrı.
 • Kanama, özellikle vajinadan.
 • Nefes darlığı.
 • Hızlı kalp atışı taşikardi, çarpıntı hissi.
 • Baş dönmesi ve yürümekte güçlük.
 • Kalp çıkışı azaldığı ve sırtüstü konumda kan temini daha az olduğundan kadınlar bu pozisyonda egzersiz yapmaktan kaçınmalıdırlar.
 • Hamile kadınlar tükenme aşamasına gelene kadar uzun süreli egzersiz yapmamalıdırlar.
 • Bisiklete binmek ve yüzmek gibi egzersizler yaralanma riskini azaltır. Travma veya denge kaybı içeren egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Egzersiz yapan bir kadın için uygun bir diyet belirlenmelidir çünkü ihtiyaçlar artar.Hamile kadınlarda egzersizden önce ve sonra hidrasyona (su seviyesinin idamesi) önem verilmelidir. Egzersiz sakin, huzurlu bir atmosferde hafif ve rahat kıyafetler ile yapılmalıdır.

En Etkili Pozisyon Sol Tarafa Yatmak

Hamile kadınların normal şekilde yatmaları zordur çünkü rahat bir pozisyon bulamazlar. Bazen hamilelik ile ilişkili sorunlar uygun şekilde rahatlamayı engeller. Ama hamile bir kadın ve küçük bebeği için en rahat ve en etkili pozisyon sol tarafa yatma pozisyonudur. Bu pozisyonda bebeğe kan akışı düzgündür ama egzersizler gibi pozisyonlar da kişiden kişiye değişir.

Rahatsızlığa Bağlı Egzersiz veya Pozisyonlar

Ayakların ve bileklerin şişmesi : Yükseltilen bacak egzersizleri.

Pelvis bölgesinde ağrı : Dışkı kontrolünde olduğu gibi pelvik bölgenin kasılması gibi perine egzersizleri.

Bacaklarda kramp yorgun bacaklar : Bacak kaldırma.

Nefes darlığı : Göğüs kafesi kalkık ve omuzlar döner şekilde uzun nefesler.

Hemoroit, basur veya vajina şişmesi : Kalçaları kaldırın.

Bel ağrısı : Sırtı ileri doğru ittirme, çömelme pozisyonu.

Sırtın orta kısmında ağrı :  Sırtı ileriye doğru ittirme.

Sırtın üst kısmında ağrı : Omuz çevirme ve iyi bir duruşun idamesi.

Kollar ve parmaklarda uyuşukluk :  Parmak hareketleri, omuz çevirme,  boyun ve sırt bölgesinde iyi bir duruş.

Karın kaslarının kasılması : Karına doğru derin nefes almak, pelvis çevirme.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir