Hangi Günlerde Hamile Kalınmaz veya Daha Zor Olur?
Hamile kalınması durumu, kadınların aylık yumurtlama dönemlerinde gerçekleşen belirli aralıklara bağlı olarak sağlanır. Bu sebeple de, bazı günlerde hamile kalınması söz konusu olurken, bazı günlerde hamile kalınmayacağı bilinmelidir. Bu bilgiler; hayata getirilmek istenen bebekler olduğu zaman veya bebeğe hazır hissetmeyen çiftler tarafından doğru bir şekilde bilinmelidir.

Hangi Günlerde Hamile Kalınmayacağı Bilinebilir Mi?

Yapılacak olan bazı hatırlamalar ve belirli konulara dikkat etmek, hangi günlerde hamile kalınmayacağı hakkında bilgi vermeye yardımcı olan unsurlardır.

Bununla beraber, hamile kalınma olasılığı olmayan veya düşük olan günler şu şekildedir:

Adet günleri, kadınların sahip oldukları yumurtanın vücut dışına çıktığı dönemlerdir. Bu nedenle de adet günlerinde spermlerin tutunacağı bir yumurta olmaz. Doğal olarak da hamile kalınması mümkün değildir.

İlişki sonrası alınan doğum kontrol hapları, genel olarak hamile kalınmasını önleyen bir durumdur. Bu yüzden de doğum kontrol haplarının hemen alındığı günlerde hamile kalınmaz.
Adet döngüsünün ilk günü, yeni bir yumurta oluşumunun başladığı gündür. Bu nedenle de hamile kalınmaz.

Belirtilen aralıklar, hamile kalınmasına engel olan nedenlere bağlı olarak gebeliğin gerçekleşmediği dönemlerdir.

Hangi Günlerde Hamile Kalınır?

Hangi günlerde hamile kalınmayacağını bilmek için, hangi günlerde hamile kalınacağını da bilmek gerekir. Adet döngüsünün başlamasından sonra takip eden on gün ile yirmi gün arası, hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemlerdir.

Bu dönemlerde kadınlarda oluşan yumurta, en verimli ve olgun duruma gelir ve vücuda sperm girişi olduğu zaman gebelik ortaya çıkması oldukça olasıdır. Ancak bu dönemler, hamile kalma olasılığı yüksek olan dönemler olmasına rağmen; gereken şartların oluşmaması, sperm alınmaması halinde, hamile kalınmamasına da olanak sağlayabilir.

Bazı Günler Hamile Kalınmamasını Etkileyen Sebepler

Her dönemde hamile kalınmayacağı bilinmesi gereken önemli bir konudur. Bu durumun sebepleri ise, hem kadına bağlı olarak hem de erkeğe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yaşanan ateşli bir hastalık sonucu, sperm verimi düşebilir ve bu yüzden de ilerleyen on gün içerisinde hamile kalınmayabilir. Kadına bağlı olarak ise, adet döngüsünde oluşan belirli günlerde hamile kalınmaz.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir