Yeni Hamile Kalanlar İçin İpucu Rehberi
Hamile Kadınlar İçin Tavsiyeler

Hamilelik kadınlara ilahi bir hediyedir. Evinize önemli bir ziyaretçi geldiğinde evinizi hoş görünmesi için hazırlarsınız. Aynı zamanda misafirinizin zevkine göre yemek hazırlar ve günlük rutininizi değiştirirsiniz. Benzer şekilde, gelmesi dokuz ay süren ve hayatınızı değiştiren çocuğunuz için kendinizi hazırlamalısınız. İşte sizi sağlıklı bir bebeğe hazırlamak için bazı ipuçları;

Hamile kaldığınızda aklınızda tutmanız gereken beş önemli şey vardır:

 • İyi düşünen sağlıklı bir zihin.
 • Dengeli beslenme ve diyet şekli.
 • Düzenli egzersiz.
 • Aşılama
 • Rutin incelemeler ve düzenli kontroller.

Hiçbir zaman bir doğum öncesi kontrolü kaçırmayın. Komplikasyonların ilk işaretinde tıbbi destek isteyin ve doğum esnasında eğitimli bir yardımcının yanınızda olmasını sağlayın.

Sağlıklı bir zihin ve iyi düşünme sağlıklı bir atmosfer ve ortamdan gelir. Bu normal olarak evde ve işte etrafınızdaki insanların bir katkısıdır. Ama size çok iş düşer. Hamilelik esnasında risklerden kaçınmak için:

 • 18-35 yaş arasında hamile kalmalısınız. İdeal olarak, 20 yaş veya üzerine kadar hamilelikten kaçının.
 • İki yıl içinde üç veya daha fazla kere hamile kalmayın.
 • Kafein, nikotin, alkol veya diğer ilaçlardan almayın.
 • Hemoglobininiz 10g / 100 ml kan değerinden düşükse doktorunuza bunu bildirin.
 • Yetersiz kilo veya kilo kaybınız olursa doktorunuza bildirin.
 • İlk üç aydan sonra 1 kg/ ay ‘dan az kilo alma olursa doktorunuza başvurunuz.

Aşırı Kilo Tehlikelidir

Aşırı kilo almak da (ilk üç aydan sonra 1kg / hafta) tehlikelidir ama obez kadın durumunda ağırlığı idame etmek için kalori alımının sınırlandırılması sıvı veya aşırı yağ veya ikisinin de tutulmasından dolayı tavsiye edilmez. Miktar ve kalite olarak yetersiz gıda alımı annenin ve bebeğinin beslenmesini etkileyecektir. Bazı insanların, bebeğin küçük ve doğumun daha kolay olması için hamile obez kadınların düşük kalorili bir diyet uygulamaları gerektiği konusunda yanlış bir inançları vardır; küçük bebekler risk altındadır, bu yüzden kilo verme çocuk doğduktan sonraya planlanmalıdır.

Bebeğin Gelişimi Anneye Bağlı

Anne fetüsü beslemek zorunda olduğundan yeni doğanın sağlığı hamile annenin beslenme durumuna bağlıdır. Hamile bir kadın düzgün yemek zamanlaması ve iyi yemek alışkanlıklarına sahip olmalıdır.

Hamilelikten Önce De Sağlıklı Beslenilmeli

Hamile kalmadan önce iyi beslenen bir anne hamileliğinde kendi sağlığını etkilemeden büyüyen fetüsün ihtiyaçlarını karşılayabilecek pek çok besleyici maddeden depolamış olarak girer. Bu tür bir anne hamilelik esnasında daha az komplikasyondan şikayetçi olur, daha sağlıklı bebekler doğurur ve erken doğum olasılığı daha azdır.Hamile bir kadın yemeklerini sakin bir ortamda yemelidir.

Düzgün Bir Diyet Fetüsün Büyümesi İçin Önemlidir

Annenin hamilelik esnasındaki diyetinin fetüsün büyümesi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Uygun olmayan diyet düşük doğum kilosu olan bebeklere (2500 gr’dan küçük) veya erken doğuma (37 haftadan az hamilelik dönemi) yol açar. Bazı bebekler SFD (gününden küçük) veya IUGR (rahim içi gelişme geriliği) olurlar. Bu bebekler 40 haftalık hamilelikten sonra doğarlar ama rahim içi gelişim esnasında yetersiz beslendiklerinden küçüktürler.

Bu noktalarda özellikle aşağıdaki durumlarda özel ilgi gösterilmelidir.

 • Anne boy olarak kısa ise.
 • Annenin hamilelikten önce kilosu düşükse.
 • Anne biyolojik olarak gelişmemişse, yani 12 yaşın altında ise.
 • Anne sigara veya alkol içiyorsa.
 • Anne ilaç kullanıyorsa.
 • Anne bir hastalık veya enfeksiyon geçiriyorsa.

Daha Az Mide Bulantısı İçin : Bisküvi Ve Kuru Tost

Hamileliğin erken dönemlerinde mide bulantısı ve baş dönmesi etkilerini asgariye indirmek için artan frekanslarda azar azar yemek verilmelidir. Yağlı, kızarmış, güçlü kokusu olan ve çok baharatlı yemeklerden kaçının. Sağlıklı yiyin, daha fazla meyve, sebze ve süt alın. Sabahları bisküvi veya kuru tost gibi gıdaları ilk yemek olarak yiyin.

Sıvı Tüketimi

Sıvılar yemekler esnasında değil yemeklerin arasında alınmalıdır. Günde en az sekiz bardak su içilmelidir.

Hamileliğin Son 6 Ayı

Hamileliğin son altı ayı boyunca günde 5-6 öğün içinde ilave gıdalar gerekir. Üç büyük yemek yerine yeme frekansını arttırın ama aşırı yemeyin.

Kabızlığı Önlemek İçin Bol Meyve Ve Sebze Tüketilmeli

Fetüsün bağırsağın son kısmı üzerindeki konumundan dolayı kabızlık hamile kadınlarda çok yaygın bir sorundur. Taze meyveler ve çiğ sebzeler, öğütülmemiş tahıl ekmekleri ve kahvaltılık gevrekleri, kabuklu baklagiller gibi lif açısından zengin gıdalar yenmeli ve bol bol sıvı alınmalı ve düzenli bir egzersiz programı idame edilmelidir. Demir emilimine yardımcı oldukları için yemeklerde portakalgiller yiyin.

Mide Yanması

Geğirmek veya tokluk hissi veya mide yanması özofagusun alt kısmı fetal basınçtan dolayı kalbe yakınlaştığı içindir. Sık aralıklarla azar azar yemek yiyerek bunu önleyebilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Ciddiye Alınmalı

Bazı kadınların gerginlik, aşırı çalışma, vs. gibi pek çok sebebe bağlı olabilen yüksek tansiyonları vardır. Üç ana belirti ; hafif ödem veya bileklerin şişmesi, idrarda albümin izleri ve kan basıncı 140 / 90 bunun karakteristiğidir. Bu belirtileri olan hasta hafif yüksek tansiyonlu kabul edilir ve bu çok önemli değildir.

Ama önlemler alınmaz ve hemen tedavi edilmezse ciddi olabilir. Önlemler arasında dinlenme, uyku, yatıştırıcı kullanımı ve tuz, kalori, protein ve sodyum (temel olarak tuzda bulunur) alımının kısıtlanması vardır. Ciddi vakalar için hastaneye yatma ve tam yatak istirahatı gereklidir.

Tuz Alımı

Bazı insalanlar normal hamile kadınların tuz alımlarını azaltmaları gerektiğine inanmaktadır ama hamilelikte artan sodyum ihtiyacından dolayı tuz kısaltması tehlikeli olabilir. Tuz normal hamilelikte zevke göre alınmaya devam edilmelidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir