Grip Aşısı Zararlı Mıdır ? Riskleri Nelerdir ?
Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı ?

Grip, virüs ve bakterilerin vücut sistemine girerek metabolizmaya ve vücut dengesine zarar vermesine neden olan hastalık türüdür. Hastalığın oluşumunun sebebi olarak influenza virüsü görülmektedir. Bulaşıcı özelliğe sahip bu virüs türü kısa süre içerisinde ilerleme göstererek bireyler arasında bulaşıcı etkiyi hızlandırmaktadır. Hemen her yaş grubunda görülmekte olan grip A, B ve C influenza virüsleri olarak 3 farklı şekilde görülmektedir.

Bölgesel salgın özelliğine sahip B influenzası ile dünya üzerinde salgın gerçekleştirme özelliğine sahip A influenzası bireylerde bağışıklık sisteminin tahribata uğramasına neden olmaktadır. Grip enfeksiyonun yol açtığı ateş, halsizlik, yorgunluk, göz kızarması ve ishal durumları bireylerde görülen en büyük belirtiler arasında yer almaktadır.

Grip Aşısı

Grip enfeksiyonuna  sebep olan influenza virüsüne karşı direnç göstermekte grip aşısı solunum yollarına bağlı olarak gelişen ve kış aylarında baş göstermekte olan grip hastalığına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Yıllık tek doz şeklinde kas içerisine uygulanan grip aşısı inaktive aşı özelliğine sahiptir.

Aşının gerçekleştirilme zamanı Eylül ile Kasım ayları arasında yapılmaktadır. Etkisini bir yıl boyunca koruma özelliğine sahip olan aşı, her yıl düzenli olarak uygulanması oldukça önemlidir.

Uzmanlar aşının yıllık olarak uygulanmasının sebebi olarak virüslerin genetik yapısını değiştirmesi olarak nitelendirilmektedir.

Grip Aşısının Kesinlikle Yapılması Gereken Durumlar

Hemen her bireyin yaptırma olanağına sahip olduğu grip aşısı vücut bağışıklık sistemi ve vücut direnç sistemini etkileyecek influenza virüsüne karşı kalkan etkisi göstermektedir. Doktorların özellikle aşılanmasını gerek gösterdiği bireyler arasında yaşa ve hastalığa bağlı durumlar görünmektedir. Grip aşısının kesinlikle yapılması gerektiği durumlar;

 • Sağlık personelleri
 • 50 yaş üstü bireyler
 • KOAH ve sarkoidoz hastalıklarına bağlı gelişen akciğer hastaları
 • Bakımevi personelleri
 • Kronik metabolik hastalar
 • 65 yaş üstü bireyler
 • Kalp ve damar hastaları
 • Koroner arter hastalıklarına sahip bireyler
 • Astım hastaları
 • Diyabete bağlı şeker hastaları
 • Kanser hastaları
 • Kronik kan hastaları
 • Gebelik döneminde ki kadınlar
 • 6 aylık ve 2 senelik bebekler

Grip Aşısı Yapılmaması Gereken Durumlar

Grip aşısı günümüzde her genç ve yetişkin bireyde gerçekleştirilmesi mümkün bir hastalıkdan korunmayöntemidir.

Ancak bazı durumlarda grip aşısının yapılmaması gerekmektedir. Özellikle daha öncede grip aşısı vurulmuş ve alerjik reaksiyonlar ile karşılaşmış bireylerin alerji testi yaptırmaları oldukça önemlidir.

Alerjik reaksiyonları tetikleyen bireylerin grip aşısı vurulması doğru olmamaktadır. Beraberinde yumurtaya alerjisi olan bireylerin grip aşısı vurulması sakıncalıdır.

Ayrıca grip aşısı vurulmuş ve 1 aylık süreç içerisinde kaslarda ve eklem bölgelerinde güçsüzlük hissi yaşamakta olan bireylerin doktor muayenesine girmeleri oldukça önemlidir.

Grip Aşısı Riskleri Nelerdir?

Grip aşısı yapılan bireylerde meydana gelen risk faktörü aşının yapıldığı bölgede hafif ağrı ve uyuşukluk hissiyatı olmaktadır. Bir kaç gün sürebilecek olan bu durum kısa süreli olarak yorgunluk hissiyatı, eklem ve kas ağrıları ile beraberinde hafif ateş gösterebilmektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir