Gribi En Hızlı Şekilde Atlatmanın Yolları
Gripten Nasıl Korunuruz?

Üst solunum yollarına bağlı olarak gelişen grip hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Grip tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülmekte olan grip hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Grip Nedir?

Grip hastalığı influenza adı verilmekte olan virüsün vücut içerisine girerek solunum yollarını tahribata uğratması ile meydana gelmektedir. Bulaşıcı hastalık özelliğine sahip olan grip, genç ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülmektedir.

Özellikle mevsimsel dönemlerde ve mevsim geçişlerinde meydana gelmekte olan grip, soğuk algınlığı oluşumuna neden olmaktadır. Hastalığın hafif ve normal düzeyde seyretmesi ilerleyen süre zarfında vücut direncinin zayıflaması ile beraberinde bir çok etkiyi de ortaya çıkartmaktadır.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Mevsimsel dönemlere bağlı olarak görünmesi sıklıkla karşımıza çıkmakta olan grip hastalığı bir çok belirtiyi de beraberinde getirmektedir. Halk arasında soğuk algınlığı ile benzerliği dolayısı ile karıştırılmakta olan grip hastalığının belirtileri soğuk algınlığa göre farklılık göstermektedir. Grip hastalığına sebep olan influenza virüsü ile meydana gelen belirtiler arasında;

  • Yüksek ateşlenme
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik ve bitkinlik hissi
  • Bulantı ve kusma
  • İshal
  • Titreme ve soğuk terleme
  • Yorgunlu hissi

Grip Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Grip hastalığı belirtileri arasında yer alan ishal, titreme, soğuk terleme, yorgunluk hissi, baş ağrısı, bulantı, kusma ve yüksek ateş durumlarının meydana gelmesine sebep olarak vücut sistemine giren virüs ve mikroplar hastalığın oluşumuna ve ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Özellikle mevsimsel durumlara bağlı olarak gelişen grip hastalığı ilerleyen süre zarfında salgın hale dönüşüp solunum yolu ile bir çok bireye geçmektedir. Kış mevsimine bağlı olarak gelişen grip hastalığında virüsün sıcak ortam olarak insan vücuduna yerleşmesi daha kolay olmaktadır.

Kapalı alanlarda vakit geçiren bireylerin yakın temas durumunda virüsü kapması daha kolay gerçekleşmektedir. Aynı zamanda dönemsel olarak meydana gelmekte olan grip salgını kendi içerisinde kuş gribi, mide gribi, domuz gribi gibi farklı durumlarda meydana gelebilmektedir.

Bazı grip türleri ölümcül sonuçlara sebebiyet vermektedir. Erken teşhis ve tedavi bu hastalıkta oldukça önemlidir.

Grip Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Grip hastalığı belirtileri taşımakta olan bireylerin en yakın doktor muayenesine girmeleri gerekmektedir. Özellikle küçük çocuklar için vücut sisteminde direnç kırıcı özelliğe sahip virüslerden kaynaklı olarak hayati tehlikelere neden olabilmektedir.

Yüksek ateş ile beraberinde vücut dengesini sarsmakta olan grip salgınlarında doktor eşliğinde gerçekleştirilen nefes, kulak ve boğaz kontrolleri sonrasında kan tahlili ile grip teşhisi netleştirilmektedir.

Dönemsel olarak dünya üzerinde görülmekte olan kuş, domuz, deli dana giribi oluşumlarında ölümcül sonuçlara karşı daha farklı testler ile hastalığın teşhisi belirlenmektedir. Grip hastalığında düzenli tedavi ve dikkatli beslenme ile kısa süre içerisinde iyileşme olanağı yüksektir.

Bazı durumlara bağlı olarak ciddi hastalık ve tedavi görmekte olan bireylerin grip hastalığı konusunda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle kanser hastalarının vücut direncinin düşük olmasına bağlı olarak grip virüsü almaları durumunda nötroplik hastalık konumuna girebilmektedir.

Grip Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Grip hastalığı tedavisinde doktor kontrolü oldukça önemlidir. Ülkemizde de sıklıkla görülmekte olan grip salgınları karşısında bir çok birey kendi tedavi yöntemini tercih ederek hastalığı atlatmaya çalışmaktadır.

Ancak bu durum oldukça sakıncalı olup doktor kontrolü eşliğinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Grip altında bir çok nedeni barındırabilmektedir. Buna bağlı olarak tedavi yönteminde kullanılmakta olan ibuprofen kullanımı ve antiviral enfeksiyon ilaçları ile kısa süre içerisinde atlatılabilmektedir.

Beraberinde C vitamini ve soğuk sıcak tüketimine dikkat edilmesi oldukça önem arz etmektedir. Hastalığın hızlı bir şekilde atlatılmasına katkıda bulunmakta olan meyve, sebze tüketimi ve bol su tüketimi mikrobun atılımını kolaylaştırmaktadır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir