Göz Kuruluğu Neden Olur? Göz Kuruluğuna Ne iyi Gelir?
Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu, gözyaşı miktarının azalması sebebiyle oluşur ve gözlerde batma, yanma ve kaşıntı ile kendini belli eder. Bu sorun gözlerin enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelmesine de sebep olur. Tedavi edilmediğinde görme kaybına yol açabilecek derecede ciddi bir sorundur.

Temel nedeni gözyaşının yeterli miktarda salgılanmaması olan göz kuruluğu, göz sağlığı için gereken gözyaşı miktarının biyokimyasal içerik açısından istenilen kalitede ve miktarda olmaması göz kuruluğuna yol açar. Gözyaşı üç katmandan oluşur ve bunlar yağ, su ve mukustur. Bu bileşenler gözün ön yüzeyini besler ve korur. Bileşenlerden herhangi birinin eksik olması durumundaysa gözyaşı buharlaşır. Buharlaşma sonucu gözyaşı korneaya eşit şekilde yayılamaz ve göz kuruluğu ortaya çıkar.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz kuruluğu, yaşlanma sürecinde ortaya çıkması normal olarak değerlendirilen bir rahatsızlıktır. Yaş ilerledikçe gözyaşı üretimi azalır ve özellikle 50 yaş sonrasında göz kuruluğu belirtileri görülür. Yaşlanma dışında A vitamini eksikliği de göz kuruluğuna sebebiyet verebilir. A vitamini, göz sağlığını korur ve eksik olduğunda göz kuruluğu, gece körlüğü veya kornea yumuşaması gibi sorunlara yol açar.

Teknolojik ürünlerin uzun süreyle kullanılması, sjögren sendromu, göz kapağı iltihabı, su tüketiminin yetersiz kalması, iklim koşulları, kontakt lens de göz kuruluğuna sebep olabilecek diğer durumlardır.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğunun en belirgin belirtileri gözde yanma, batma ve kaşıntıdır. Çevresel faktörlere, yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösteren belirtiler arasında gece sürüş problemleri, ışık hassasiyeti, gözlerde kızarıklık, gözlerin sık sık sulanması, bulanık görüş, kontakt lens kullanımında rahatsızlık sayılabilir.

Göz Kuruluğu Teşhisi ve Tedavisi

Göz kuruluğunun teşhis edilmesi için belirtiler ve klinik bulgular değerlendirilir. Tanı konurken en fazla kullanılan anket ise Oküler Yüzey Hastalık İndeksidir. Bunun dışında kullanılan testler Schirmer Testi, Gözyaşı Filmi Kırılma Zamanı, Floresein, Lissamin Yeşili ve Rose Bengal, İmpresyon Sitolojisi testleridir.

Gözdeki hasarı onarmak, yanma ve sulanmayı azaltmak ve gözü eski sağlığına kavuşturmak için farklı tedavi yöntemleri kullanılır. Bunlar medikal, punktum oklüzyonu ve cerrahi tedavidir. En çok tercih edilen tedavi ise jel ve damla olarak suni gözyaşı verilmesidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir