Bitkisel

Göz İltihabı, Katarakt ve Diğer Göz Hastalıklarına Faydalı Bitkiler

Göz İltihabı, Katarakt ve Diğer Göz Hastalıklarına Faydalı Bitkiler

Sabahları dişinizi fırçaladıktan sonra, ağzınızı suyla doldurup şişirin. Sonrada gözlerinize su serpin. Bunu günde üç kere yapın (sabah, öğleden sonra ve akşamları) ve böyle gözlerinizi canlandırmış olursunuz. Bunu birkaç ay yapın ve görüş gücünüz gelişecektir. Bu hatta miyopluğu bile tedavi edebilir.

Triphala

Ağzınızı suyla doldurduktan sonra, triphala (iştah ve sindirimi kuvvetlendirmek için kullanılan bir formül ayurveda ) suyunu gözlerinize, görmeyi geliştirmek için serpin (triphalayı suyu hazırlamak için 25 gram triphala 500 gram su dolu bardağa veya kil kaba akşamleyin daldırın ve sabah suyun üst tabakasını alın ve bu suyla gözlerinizi yıkayın.)

Hardal Yağı

Görme yeteneği ayağın topuk ve tabanının hardal yağı ile ovulması ile gelişir.

Ceviz

Birkaç gün boyunca ceviz yemek de göz zayıflığını azaltır.

Hindistan Cevizi

Günlük veya haftada iki kere Hindistancevizi yemek göz hastalıklarını engeller ve görme yeteneğini geliştirir.

Göz Ağrısı

Normalde gözler aşırı yorgunluk sebebiyle ağrır (televizyon seyretmek, uzun süre çalışmak, uzun süre araç kullanmak, vs).

 • Gözlerinizi kapatarak dinlendirin.
 • Parlak ışıktan uzak durun. Güneşte dışarı çıkmaktan kaçının.
 • 4 gram kadar olum (şap) tozu ile 30 gram kadar gül suyunu karıştırın. Bu karışımdan iki üç damlayı her iki gözünüze uygulayın. Bu kür göz yorgunluğu ve göz kızarıklığını tedavi eder.
 • Gözlerinizi rahatlatmak için soğuk suyla yıkayın.
 • Gözlerinizin ağrıdığını hissettiğinizde, kulağınızın bir tarafına pamuk koyun. İki üç saat içinde göz ağrınız hafifler.
 • Gözlerinizi ovuşturmayın. Birkaç saat için birkaç kat tülden yapılmış göz pedi kullanın.

Göz İçin Salatalık Toniği

Bir salatalığı dilimleyip, gözlerinizin üstüne koyun. 15 dakika bırakın. Bu, göz çevresindeki şişlikleri indirir ve rahatlatır.

Arpacık Tedavisi

Çiğ bir patatesi soyup, gözün üstüne koyun. Bu da başka bir Irlanda tedavisidir. Bildiğimiz patatesin ne için kullanılabileceği şaşırtıcı, değil mi ? Ayrıca göz yorgunluklarında da kullanabilirsiniz.

Göz Problemleri Mideden Kaynaklanır

Bitkisel ilaç uzmanlarından birisi olan Jethro Kloss: “Cennete Dönüş (Back To Eden) ”adlı  eserinde “göz problemleri, esas olarak rahatsız bir mideden kaynaklanır” diyor. Ve okuyuculara sindirim sistemini temizlemek için, meyveler, meyve suları, salatalıklar, havuçlar, sebzeler, kereviz ve lifli sebzeler yemelerini öneriyor.

Konjonktivit (Gözün Dış Zarının İltihaplanması)

 • Gözlerinizi kapatarak dinlendirin.
 • Herkesin farklı havlu kullandığından emin olun.
 • Virüsle beraber akıntılı gözler birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir.
 • Gözlerinizi yatıştırmak için soğuk suyla çok sık yıkayın.
 • Parlak ışıktan uzak durun. Güneşte dışarı çıkmayın.

Konjonktivit İçin Aynısefa Çiçeği

Aynısefa çiçeği çayı ile yapılan ılık kompres kaşıntıyı ve konjonktiviteden kaynaklanan rahatsızlığı hafifletebilir. Aynısefaçiçeğinin anti viral ve anti bakteriyel özellikleri vardır ve iyileşmeyi teşvik eder.

 • 1 bardak (250 ml) kaynar su
 • 2 yemek kaşığı kuru aynısefa çiçeği

Hazırlanışı;

 1. Çayı hazırlamak için kaynar suyu aynısefa çiçeğinin üzerine dökün.
 2. Kapalı bir kapta 15 dakika demlenmeye bırakın ve süzün.
 3. Temiz, ince, pamuklu bir bezi bu sıvıya batırın ve hafifçe sıkın.
 4. Tahriş olan göze ılık aynısefa çiçeği kompresi uygulayın.
 5. Kompresi bir seferde 15 dakika veya daha fazla uygulamaya devam edin (gerekirse çayı tekrar ısıtın).
 6. Bunu her gün birkaç kez tekrar edin.

Göz İltihabı

Civanperçemi

 1. 1 bardak kaynar suyu, 2 yemek kaşığı beyaz civanperçemi çiçeklerine dökün.
 2. 10 dakika bekletin.
 3. Süzün ve temiz bir bezi sıvıya batırıp, gözlere kompres yapın.

Mısır Çiçeği

 1. Bir avuç mısır çiçeğini, 1 bardak kaynar suya koyun.
 2. Yarım saat dinlendirin.
 3. Süzün ve gözünüzü yıkamak için kullanın. Göz iltihabı için iyi bir çaydır.

Göz Bakımı

 1. Her birinden 1/4 çay kaşığı rezene, göç otu ve papatyayı 1 kap sıcak suya koyun.
 2. Soğuyana kadar dinlensin.
 3. Gözü rahatsız edebilecek parçaları yakalamasında yardımcı olur.

Katarakt

Bu ilerlemiş yaşlarda olur. Kataraktı önlemek için 10 gram kadar soğan suyu, 10 gram kadar inceltilmiş bal, 2 gram kadar Borneo kafuru. Bunların hepsini karıştırıp cam bir şişede tutun. İnce cam bir çubukla geceleri gözlere uygulayın ve kataraktın ilerlemesini durdurun.

Bal Ve Elma Sirkesinin Katarakt’a Faydası

 • 2 çay kaşığı bal ve elma sirkesini, 1 bardak suyla karıştırın.
 • Yemeklerle birlikte için. Ayrıca, katarakt gelişmesini önlediği kadar yavaşlattığı da söylenir.
 • Katarakt oluşmasını yavaşlatmak için gözlerinizin köşesine her akşam bir damla bal koyun. Gelişme fark edilene kadar birkaç ay geçebilir.

Miyop Veya Uzağı İyi Görmeme

Eşit miktarda küp şeker, rezene ve bademi karıştırın ve onları toz haline getirmek için öğütün ve cam bir kapta saklayın. Her gün akşam 250 gram süte 10 gram karıştırıp çiğneyin. Bu karışımı aldıktan sonra iki saat hiçbir şey almayın.

Görüşü Kuvvetlendirdiği Söylenir

Göz iltihabının birçok nedeni vardır. (Baharda) nedeni bazen alerjidir. Bazı iltihap tiplerinin nedeni gözdeki yabancı bir maddedir. Virüsler de neden olabilir. Bulaşıcı konjonktivit (Pembe göz) yetişkinleri de etkileyebilmesine rağmen, çoğunlukla çocuklarda bulunan son derece bulaşıcı bir hastalıktır.

 • Yeşil renkli bir şişeyi suyla doldurun ve bunu bir gün boyunca güneşte tutun (bir sabahtan diğer sabaha kadar ki bu sürede soğur). Bu suyla düzenli olarak gözlerinizi yıkayın.
 • Düzenli olarak havuç ve domates yiyin.
 • Mango sezonu geldiğinde her gün 100 gram kadar Mango yiyin. Mango vitamin A ve kalsiyum kaynağıdır. Bu çocuklarda ve stres altında çalışan yetişkinler için gerekli bir miktardır.
 • Her akşam ayak tabanlarına hardal yağı sürün.

Göz Egzersizleri

Avuçlara Dokunmak : Bacaklarınız sandalyeye dayalı rahat bir şekilde oturun ve dirsekleriniz masa üzerinde olsun. Şimdi avuç içleriniz yanaklarınızda olsun. Sonra gözlerinizi kapalı tutun ve onları ellerinizle kapatın.

Gözbebeği Egzersizi : Gözbebeklerinizi yukarı, aşağı döndürün. Boynunuzu ve omurganızı başınızı çevirirken düz tutun. Bunu en az altı kere yapın. Gözbebeklerinizi sanki her iki taraftaki kulakları izliyorlarmış gibi sola ve sağa döndürün. Bunu en az 4 kere yapın.

Kaydırmak : İşaret parmağınızı gözünüzden 25 santimetre kadar uzakta tutun. Parmağınızın ucunu yakından takip edin. Şimdi parmağınızın doğrultusunda 6 m uzaklıkta penceredeki büyük bir objeye bakın. Bu uzağa ve yakına kaydırmayı en az 10 kere yapın. Şimdi gözlerinizi bir saniye için kapatın ve tekrar edin. Bu gözlerin rahatlamasına yardım eder. Bu egzersizi yaparken gözlük kullanmayın. İki egzersiz arasında avuçla dokunma egzersizi yapın.

Göz kırpmak : Uzun süre sabit bir yere bakıyorken en az 10 kere göz kırpmamız gerekir.

Gülmek veya kahkaha atmak : Bu gerilimi azaltır ve kan dolaşımını hızlandırır.

Gerilen gözlerine önce sıcak daha sonra soğuk kompres : Kan dolaşımını hızlandırır ve gevşemeyi sağlayacaktır.

Diğer bitkisel karışımlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Soğuk algınlığına ve diğer hastalıklara iyi gelebilecek bal limon tarçın karışımı etkisinde olan diğer en iyi bitkisel karışımlar için makalelerimize aşağıdan göz atabilirsiniz.⬇️

?Siyah Turp ve Bal Karışımı (?incele)

?Bal Limon Tarçın Karışımı (?incele)

? Kuru İncir ve Süt Karışımı (?incele)

?Bal Zerdeçal ve Zencefil Karışımı (?incele)

?Karabiber ve Bal Karışımı (?incele)

?Zencefilin Sağlığa Faydaları(?incele)

?Kuşburnu, Ihlamur ve Limon Karışımı (?incele)


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.