Anne - Çocuk

Hamilelikte Göbek Fıtığı Oluşması ve Engellenmesi


Hamilelikte Göbek Fıtığı

Fıtık karın duvarının zayıf olan bir yerinden esneyip yırtılarak karın zarı ve bazen organların bu boşluğa girmesidir. Karın içi basıncı arttıran nedenler yanında duvardaki zayıflama da buna katkıda bulunur.

Göbek kordonu yeni doğan döneminde düştükten sonra bebeklikte tamamen kapanır. Erişkin çağda bu bölgenin tekrar zorlanması sonucu açılma oluşabilir. O takdirde göbek fıtığı gelişir. Tüm fıtıklar içinde sıklığı yüzde 5ila 10 arasındadır. Göbek deliğinin düzleşmesi, birkaç santim dışa çıkıntı oluşturmasından tutun da 15-20 cm çapına varan fıtık büyümesi olabilir.

Göbek fıtığı kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Hamilelik döneminde sıklığı artar. Hamilelikte hafif bir fizyolojik fıtıklaşma görülebilir fakat bu doğumdan sonra tamamen geri döner.

Hamilelikten önce var olan göbek fıtığı bu süreçte kötüleşebilir. Hamilelik planlayan kadınların bunu göz önünde bulundurup tedaviden sonra hamile kalması önerilir.

Hamilelik sırasında ortaya çıkan göbek fıtığı bir genel cerrah tarafından değerlendirilip gerekirse ultrason yapılmalı ve takip planlanmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik ilerledikçe karın içi basınç artacağından fıtıkta büyüme görülebilir. Anne adayı kesinlikle ağırlık kaldırmamalı, eşyaları itme, çekme gibi işlere girişmemelidir. Hapşırırken veya öksürürken göbeğini tutmalı böylece mümkün olduğu kadar karın içi basıncını dengelemelidir. Posalı beslenmeye dikkat ederek kabızlıktan kaçınmalıdır.

Acil Durumlar

Göbek fıtığını üzerinde ağrı, kızarma, karında zorlanma fıtık boğulması belirtilerinden olabilir. Bunlar olmadan sadece karın ağrısı bile takip edilen hekime gitmek için önemli bir sebeptir. Bulantı, kusma kabızlık eşlik ediyorsa hiç vakit geçirilmemelidir. Acil ameliyat gerekebilir.

Tedavi

Takip sırasında fıtıkta büyüme olmuyorsa doğuma kadar beklenmelidir. Göbek fıtıkları kendiliğinden geçmez. Doğumdan sonra genel cerrahın uygun göreceği bir zamanda ameliyat olunmalıdır.

Ameliyatta açık ve kapalı yöntemlerden biri tercih edilir. Hekimin tecrübesi ve önerisi esastır. Göbek fıtıkları genellikle yama kullanılarak kapatılır. Yama kullanılması nüksetme riskini azaltır. Doğum sırasında yapılan ameliyatlardan sonra tekrarlama oranları yüksektir. Bu yüzden önerilmez.

Günümüzde tıptaki teknik gelişmeler ve kullanılan malzemeler göz önüne alındığında aynı gün veya bir gün sonra taburcu olunabilir.