Gıda Zehirlenmesi Nasıl Ortaya Çıkar ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Gıda Zehirlenmesi

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen gıda zehirlenmesi günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Gıda zehirlenmesi tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen Gıda zehirlenmesi nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda zehirlenmesi yiyecek ve içeceklerden meydana gelen ve ölümcül sonuçlara neden olabilen bir hastalık türüdür. Özellikle bozulmuş gıdalardan ya da bakteri oluşumunu gerçekleştirmiş yiyeceklerden bulaşan ve metabolizmanın ciddi tahribata uğraması sonucunda meydana gelen bir bulgudur.

Genellikle bakteriler ve toksinlerin gıda zehirlenmesine sebebiyet verdiği uzmanlar  tarafından öngörülmektedir. Vücut içerisine yerleşen bakteriler, virüsler, parazitler ve toksinler en belirgin gıda zehirlenmesi sebepleridir.

Ciddi yan etkileri ile hastada dayanılmaz ağrılara sebebiyet veren gıda zehirlenmesi, acil olarak doktor muayenesi ve tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Oldukça hafif karşılarsa da bazı durumlarda organ yetmezliğine ve bağışıklık sisteminin çökerek ölüm ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi, tüketilen yiyecek ve içeceklerin vücut içerisinde bakteri, virüs, parazit ve toksin oluşumuna bağlı olarak vücutta farklı semptomlar göstermektedir. Zehirlenmenin başlaması ile ilk 6 saat hiçbir belirti göstermeyebilir ancak bazı vakalarda zehirlenmenin şiddetine göre anlık olarak bilinç kaybı şiddetli sancı ve kusmaya sebebiyet vermektedir. Gıda zehirlenmesinin Uzmanlar tarafından belirtilen başlıca semptomları arasında;

  • Mide bulantısı ve kusma
  • Dışkıda zorlanma
  • İshal
  • Karın bölgesinde şiddetli ağrı ve kramp oluşumları
  • Kaslarda kramp oluşumu
  • Halsizlik yorgunluk ve sersemlik hissiyatı
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Ani olarak görülen ateş
  • Bulanık görme

Gıda Zehirlenmesi Nedenleri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesinde oluşumuna yakalanmış bireylerin uzman kontrolü ile zehirlenmeyi tetikleyen faktörlerin neler oldu yapılan testler sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Genel anlamda gıda zehirlenmesine sebep olan el ve ayak bakımının yapılmaması, yiyeceklerin iyi dezenfekte edilmemesi, çabuk bozulan gıdaların sıcak havada getirmesi, kalitesiz ve ucuz et tüketimi, dondurulmuş gıdaların son kullanma tarihi göz önünde bulundurulması tüketilmesi, ağzı ya da kapağı açılmış gıdaların gününden sonra tüketilmesi, konserve ürünlerinin taze olarak tüketilmemesi, bozuk yapıya sahip ve kötü koku içeren gıdaların getirmesi uzmanlar tarafından tetikleyici unsurlar arasında görülmektedir.

Bazı durumlarda alkol tüketimine bağlı olarak gıda zehirlenmesi meydana gelebilmektedir. Bunun en büyük sebebi sahte alkol tüketimi ne bağlıdır

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Gıda zehirlenmesinin tanısında bireyin ne tür yiyecek ve içecekler tükettiği doktor tarafından oldukça önemlidir. Bazı durumlarda gıda zehirlenmelerine bağlı olarak hasta kendiliğinden hastaneye gidebilirken bazı durumlarda bilinç kaybı, bulanık görme ve kusma durumlarında bireyler kendini hastanede bulabilmektedir.

İlk olarak yapılan tansiyon, nabız, solunum hızı ve vücut sıcaklığı ölçümü olmaktadır. Buna bağlı olarak vücudun ne seviyede dehidrasyona uğradı bilinmektedir. Aynı zamanda hastadan mukus ve dışkı örneği alınarak inceleme gerçekleştirilebilmektedir. Enfeksiyon testinin gerçekleştirilmesi için idrar ve kan örneği alınmaktadır.

Gıda Zehirlenmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi yaşayan bireylerin vakit kaybetmeden doktor kontrolüne girmeleri gerekmektedir. Uzmanlar tarafından gıda zehirlenmesi yaşayan bireye tanısının konulması ile beraberinde ilaç tedavisi ve antibiyotik destekli tedaviler uygulanmaktadır.

Ancak ağır olarak gelişen vakalarda hastaya mide zehirlenmesine sebebiyet veren bakteri ve virüslerin yok edilmesi için mide yıkaması operasyonu ile bütün gıdalar temizlenmektedir. Genel anlamda kendiliğinden iyileşebilen gıda zehirlenmesi düzenli su tüketimi, el ve ayak bakımı, besinlerin son kullanma tarihine dikkat ederek tüketme ve hazır gıda tüketmemek ile sağlıklı sonuçlar göstermektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir