Hastalıklar

Geniz Akıntısı Nedir ve Neden Olur?

Geniz Akıntısı Nedir ve Neden Olur?

Geniz akıntısı genellikle mevsim geçişlerinde görülür. Burun ve sinüslerden boğaza doğru akan akıntıdır. Soğuk kuru havalarda bağışıklık sisteminin güçsüz düştüğü durumlarda kendini hissettirir. Geceleri daha da artan bir öksürüğün habercisidir. Bilakis öksürüğe sebep olan en yaygın hastalıktır.

Bununla birlikte boğaz ağrısı sinüs enfeksiyonu gibi belirtiler de ortaya çıkar. Mukusun boğazı orta kulağa bağlayan boruyu tıkaması halinde ağrılı bir kulak enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Genellikle bu durumlar yüzünden hastanın nefes alma kalitesinde düşüşler görülür. Yani önceki gibi sağlam ve sağlıklı nefes alamayabilir. Nefes alıp verirken hırıltılar oluşur.

Geniz Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

Geniz akıntısının bir çok nedeni bulunur. Burnun iç kısmının iltihaplanması sonucu oluşan rinit hastalığı en belirgin ve bilinen nedenidir. Soğuk algınlığı hormonal değişimler ve bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı rinit hastalığı meydana gelir. Sinüzit de burun akıntısı ve geniz akıntısına neden olabilir. Mevsim geçişlerinde sıcaklık ve nem değişikliklerinden kaynaklı boğazdaki ve burundaki mukus kalınlığında değişmelere neden olabilir. Bu durumda geniz akıntısına neden olur.

Bunların yanında;

 • Sigara kullanımı
 • Gebelik
 • Aşırı baharat tüketimi
 • Parfüm, temizlik ürünleri gibi tahriş sağlayıcı kimyasallar
 • Doğum kontrol hapları geniz akıntısına neden olabilir.

Geniz Akıntısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Boğazı nemli tutmakla tedaviye başlanabilir. Ilık ve sıcak yiyecekler bitki çayları tavuk suyu gibi içecekler mukusu inceltebilir. Yatarken kafanın yukarıda olması da daha az akıntı olması açısından durumu hafifletebilir. Aşırı soğuk ve ya aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmak önemlidir. Bağışıklığı güçlü tutan yiyeceklere öncelik verilebilir. Evde hazırlanan tuzlu su spreyleri burnun içini nemlendirir. Bol su tüketmek mukusu inceltir ve boğazı nemli tutar.

Bu da belirtilerin azalmasını sağlar. Eğer hastalık 10 günden fazla seyrederse uzman hekime danışmakta fayda vardır. Ateş veya boğazda hırıltı başka hastalıklarında işaretçisi olabilir. Bu hastalığın tedavisinde burun spreyleri ağrı kesiciler ve antibiyotikler önerilir. Geniz akıntısını evde kontrol altında tutmak mümkündür. Fakat geniz akıntısının alınan önlemler dahilinde geçmemesi durumunda yaşam kalitesini düşürebilir. Mutlaka uzman doktora görünmeyi ihmal etmeyiniz.

Geniz Akıntısı Korona Belirtisi midir?

Koronavirüse yakalanma şüphesi veya belirtileri sizde olduğunu şüphe ediyorsanız ve geniz akıntı probleminiz var ise Korona virüsü kapmış olma ihtimaliniz yüksektir. Ancak kronik bir rahatsızlığınız var ise endişelenmeyin, geniz akıntısı sorununuz var ise kendinizi izole edip derhal bir sağlık kurumuna başvurmanızı öneriyoruz.

Korona virüs belirtileri nelerdir;

Virüs kaptıktan sonra ilk 3 gün sık belirtirler;

 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Nefes darlığı

COVID-19 Enfeksiyonu, öksürük, hapşırık ve yakın kişisel temas ile bulaşmaktadır. (temastan kaçınmaya ve sosyal mesafenizi korumanızı önemle dikkat edin)

Korona virüsün alerjik belirtileri;

Bu belirtilerde başlığımız ile alakalı geniz akıntısı yer almaktadır. Hafif görülen ve nadir belirtileri şunlardır;

 • Hapşırık
 • Burun akıntısı veya tıkanıklığı
 • Gözlerde kaşıntı ve sulanma
 • Boğaz ve kulakta kaşıntı
 • Kulakta dolgunluk
 • Geniz akıntısı

Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.