24.02.2019 06:26
Nezle İle Grip Arasındaki Fark Nedir ? Nezle Belirtileri Nelerdir ? için yorumlar kapalı

Nezle İle Grip Arasındaki Fark Nedir ? Nezle Belirtileri Nelerdir ?

Nezle İle Grip Arasındaki Fark Nedir ?

Üst solunum yollarına bağlı olarak gelişen nezle hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Nezle tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülmekte olan nezle hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

1a8bd1e618747175224c21718d1a4a68-0.png

Nezle Nedir? (Nazofarenjit)

Solunum yollarına bağlı olarak üst solunumda meydana gelen virüslerin ve bakterilerin sebep olduğu hastalık türü olarak görülmektedir. Nezle aynı zamanda nazofarenjit olarak da adlandırılmaktadır.

Halk arasında her ne kadar soğuk algınlığı olarak adlandırılsada bu oldukça yanlış bir benzetmedir. Tamamen farklı bir hastalık olarak karşımıza çıkmakta olan nezle, burun ve soluk borusunda yapışan virüslerin mukozoda hapşurma ve tıkanınıklığına sebep olan hastalık türüdür.

1a8bd1e618747175224c21718d1a4a68-1.png

Nezle Belirtileri Nelerdir?

Nezle oluşumu itibari ile kendini sıklıkla göstermektedir. Bazı durumlarda hafif ilerlemesinden dolayı başlarda kendini belli etmeye bilir. Nezle hastalığında semptomlara bulaşan virüsler ortalama olarak 3 gün içerisinde kendini göstermektedir. Bazı bireylerde 1 günde gösterdiği gibi bazı bireylerde 10 günde kendini belli edebilmektedir. Nezle hastalığının başlıca belirtileri arasında;

  • Öksürük
  • Hafif ateşlenme
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Vücutta kırgınlık ve ağrı
  • Baş ağrısı
  • Göz bölgesinde kaşıntı ve sulanma
  • Burun akıntısı
  • Burun tıkanıklığı

Nezle Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Nezle hastalığının oluşumunda bir çok neden olabilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar arasında en yaygın görülmekte olan nezle hastalığı rinovirüs nedeni ile kendini göstermektedir. Hastalığın oluşumuna sebep olan rinovirüs ile soğuk algınlığı oluşumuda meydana gelebilmektedir.

Bunun ile beraberinde 100’den fazla virüs çeşidi hastalığın oluşumunda etken faktör olarak bilinmektedir. Özellikle bulaşıcı etkisi ile hastalığın oluşumuna neden olan nezle, aynı zamanda ortak kullanım alanlarında el teması ve ağız teması ile kolaylıkla geçebilmektedir.

Göz ve burun bölgesine kolaylıkla yerleşebilen virüsler sigara tüketimi, kalabalık mekanlar, havasız ortamlar ve zayıf bağışıklık sistemlerinde daha çok görülmektedir.

Nezle Nasıl Teşhis Edilir?

Nezle oluşumunda kendini göstermekte olan başlıca etkenler arasında burun tıkanıklığı, baş ağrısı, öksürük, ateşlenme, göz çevresinde kaşıntı ve sulanmalar, burun akıntısı ile beraberinde vücutta kırgınlık ve yorgunluk belirtileri nezle teşhisinin konulması için yeterli durumlardır.

Hastanın doktor muayenesinde şikayetleri belirtmesi dahilinde ağız, burun ve kulak kontollerinin ardından hastalık teşhisi kolaylıkla konulmaktadır. Doktor kontrolünde düzenli tedavi hastalığın atlatılmasında oldukça etkili oalcaktır.

1a8bd1e618747175224c21718d1a4a68-3.png

Nezle Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Nezle teşhisi konulmuş olan genç ve yetişkin bireylerin doktor kontolünde gerçekleştirilecek olan tedavi ilaç kullanımı olmayacaktır. Doktorların özellikle uyarmakta olduğu yanlış ve gereksiz antibiyotik kullanımı nezle hastalığında herhangi iyileştirici bir etki göstermemektedir.

Nezle tedavisinde ağrı durumlarına karşı doktor izni ile verilen ağrı kesici tabletler tüketilmektedir. Hastalığın iyileşmesi için kullanılan tedavi şekli ise vitamin takviyelri, burun tıkanıklıklarında sprey kullanımları ve beslenme düzeni olarak görülmektedir.

Comments

There have been no comments on this post before.