24.02.2019 17:57
Lenfoma Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nedir ? için yorumlar kapalı

Lenfoma Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nedir ?

Lenfoma Hastalığı Nedir ?

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen lenfoma  hastalığı günümüz de bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında sıklıkla yer almaktadır. Lenfoma hastalığının tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartması ile beraberinde ölümcül sonuçlar göstermektedir. Peki ya günümüz de sıklıkla karşımıza çıkmakta olan lenfoma  hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına yaptığımız araştırmalar ile cevap bulacağız.

Lenfoma Nedir?

Lenfoma, ağrısız olarak meydana gelmekte olan ve lenf düğümlerinde büyümeler ile meydana gelmekte olan ciddi bir hastalıktır. Hastalığın tanımında lenfositlerin oluşturduğu bir kanser türü olduğu belirtilmektedir. Lenf dokularında görülmekte olan hastalık habis tümörüne verilen addır.

Kendi arasında iki farklı çeşitte incelenmekte olan lenfoma hastalığı hodgkin ve hodgkin dışı lenfoma olarakbelirtilmektedir. Hastalığın oluşumu ile lenf dokusuna bağlı kanser hücreleri vicüt içerisinde beyin, kemik iliği, dalak, kan ve lenf nodlarında hızla yayılım sağlamaktadır.

Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Lenf bezlerine bağlı olarak gelişen lenfoma bir kanser türüdür. Hastalığın oluşumu ile beraberinde bir çok belirti doğuracağı gibi hiçbir belirti de göstermeye bilmektedir. Lenfoma oldukça sinsi ilerleme göstermekte olan ve kanser hastalıkları arasında en hızlı yayılıma sahip türler arasında yer almaktadır. Lenfoma oluşumuna bağlı olarak bireyler üzerinde meydana gelen en belirgin belirtiler arasında;

  • Ağrısız şişikler
  • Boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde yuvarlak yumru şeklinde lenf nodları
  • Nefes darlığı
  • Halsizlik, yorgunluk
  • Kilo kaybı
  • Kaşıntı
  • Ateş

6b96761a925dbf0ada1a215de469b8bb-1.png

Lenfoma Nedenleri Nelerdir?

Lenfoma hastalığının oluşumunda bir çok farklı neden görülebilmektedir. Hastalığın HL ve HDL türünde iki farklı türde görünmesine bağlı olarak iç tutulum ve dış tutulum saptanmaktadır.

Bulaşıcı özelliğe sahip olmamakta olan lenfoma hastalığı EBV, HTLV 1 virüslerine bağlı olarak meydana gelebileceği gibi HIV, immun supressif tedavisi görmüş bireylerde de rastlanmaktadır.

Bazı durumlarda genetik faktörlere bağlı olarak da gelişmekte olan hastalık kimyasal reaksiyonlar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

Lenfoma Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalık tanısı konulmasında en önemli faktör bireyin şikayetleri ile izlenecek yol olmaktadır. Özellikle hastalığın teşhis edilmesinde koltuk altı, kasık ve boyun bölgelerinde ki lenf nodlarında meydana gelen şişkinlikler önemli bir bulgu oalcaktır.

Bazı hastalarda vücut içerisinde ki tutulumu ile şişkinlik belirtisi göstermemekte olan hastalık biopsi ile kesin teşhisgöstermektedir. Hastalık teşhis evresinde bireye kan tahlili, fiziksel muayene, BT ve biopsi yapılması şarttır.

Biopsi yapılacak olan bölge uygunluk durumuna ve kitleye göre insizyonel uygulanabileceği gibi cerrahi operasyon ile genel anestezi yöntemi ile teşhis edilmektedir. Çıkartılan kitle incelenerek yaklaşık 3 hafta içerisinde belirli incelemeler doğrultusunda hastalığın türü ve evresi belirtilmektedir.

6b96761a925dbf0ada1a215de469b8bb-2.png

Lenfoma Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Lenfoma teşhisi konuş olan bireylerde zaman kaybetmeden tedavi işlemlerine başlanması oldukça önemlidir. Doktor kontolünde gerçekleştirilmekte olan hastlık tedavisi ayaktan kemoterapi yada yatan hasta kemoterapisi olarak başlatılmaktadır.

Bireyin yaşına lenfomanın türüne ve evresine göre uygulanan ilaç dozu değişiklik göstermektedir. Düzenli oalrak uygulanan kemoterapi tedavisi sonrasında BT testi yapılarak kanser tümörlerinin büyüklüğü inceleme altınaalınmaktadır.

Buna bağlı olarak kemoterapi tedavisi uzatılmakta olup ışın tedavisi de beraberinde uygulanmaktadır. Hastalıkta düzenli beslenme ve moral oldukça önemli olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarmaktadır.

Comments

There have been no comments on this post before.