Gaz Sancısına Ne İyi Gelir ?
Düzgün Beslenmemenin Yol Açacağı Gaz Problemi Ne Gibi Sağlığımızı Etkiler ?

En yaygın mide problemlerinden biri karın bölgesindeki ağrıdır ve belki de bunun en yaygın sebebi, özellikle çocuklarda, gaz oluşumudur. Bu, düzensiz öğünlerde gaz yapan yiyeceklerle ve bunun gibi şeylerle ilgili pek çok faktörden kaynaklıdır.

Kabızlık da, bağırsak duvarlarına, stres ve sinirliliğe yol açan, baskı uygulayarak midedeki gazın boşaltılmasının tamamlanmamasından kaynaklıdır. Mide de kalan gaz dışkının sulu bölümünü kurutmaktadır ve bunu zorlaştırmaktadır. Bu, kanamalara sebep olabilen boşaltımın daha zor olmasına sebebiyet vermektedir.

Gaz oluşumundan kaynaklı olucak sorunlara bitkisel çözümler ;

  • Tarhun ( Artemisia dracunculus ) : 60 cm uzunluğundadır. Mide ile ilgili birçok bozukluğa iyi gelir.
  • Zencefil ( Zingiber officinale ) : 17-46 cm baş dönmesi, mide bulantısının tedavisi için. Kullanılır. Kalp ve kan toniğidir. Kireçlenmeyi tedavi eder ve her türlü amaç için iyi bir bitkidir.
  • Kakule Mide gazı ve kolay sindirim için çekirdeklerini çiğneyin. Doğal bir nefes tatlandırıcıdır.
  • Yemeklerden sonra ağız ferahlığı için kavrulmuş rezene çiğneyin.
  • Demirhindi suyu, sadır uşağı otu ve kimyon suyu (çeyrek tutam sadır uşağı otu ve yarım çay kaşığı kimyon tohumu ile 250 ml suda kaynatılarak hazırlanılır) ile birlikte alınmalıdır.
  • Çekirdeksiz kuru üzümün içinde top haline getirilmiş bir iki parça sarımsak hemen mideyi rahatlatır.
  • Papatya (Matricaria chamomila) Bitkinin üst yarısı ve çiçekleri kullanılır. Sakinleştirici ve teskin edicidir. Baş ağrısı, kramp ve diğer mide bağırsak bozukluklarını geçirir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir