Gastrit Nasıl Ortaya Çıkar ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Gastrit Nedir ? Gastritin Belirtileri

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen gastrit günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Gastrit  tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen gastrit nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Gastrit Nedir?

Gastrit sindirim sistemine bağlı olarak görülen en yaygın hastalıklardan bir tanesidir. Genel anlamda mide zarının iltihaplanması ile meydana gelen bir hastalıktır. Gastrit hastalığının oluşumunda en baskın karakter helikobakter pilori olarak adlandırılan bakteri enfeksiyonu olarak bilinmektedir.

Mideye oldukça hasar vermekte olan helikobakter pilori mide asit dengesini bozarak gastrit oluşumuna sebep olmaktadır. Dünya üzerinde enfeksiyonel hastalıkların oluşumuna sebebiyet veren en yaygın bakteri türü olarak bilinmektedir.

İnsan vücudunda bu bakterinin oluşumu çocukluktan itibaren başlayıp yetişkinlik dönemi ne kadar birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda en yaygın olarak ilk beliren rahatsızlık ülser olmaktadır.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit hastalığı genç ve yetişkin bireylerde görülebilmesi ile beraberinde birçok hastalığında oluşumuna neden olmaktadır. Hastalık oluşumu evresinde herhangi bir yan etki göstermezken ilerleyen süre zarfında birçok belirttiği getirmektedir. Bazı bireylerde vücut sisteminin zayıf olmasından kaynaklı olarak hastalık oluşumu evresinde direkt göstermektedir gastrit hastalığına bağlı olarak meydana gelen en belirgin özellikler;

  • Midede meydana gelen yanma
  • Yemek sonrası hazımsızlık
  • Yemek yedikten sonra mide ağrısı
  • Bulantı ve kusma isteği
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Yemekte tiksinti
  • Geğirme isteği
  • Kusarken siyah leke veya kan belirmesi
  • Dışkıda kan ve siyah leke görülmesi

Gastrit Nedenleri Nelerdir?

Gastrit hastalığının oluşmasında birçok neden görülebilmektedir. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalarda hastalığın oluşum evresine bağlı olarak meydana gelen semptomlar fazla ilaç kullanımı, fazla alkol, sigara ve tütün ürünleri, helicobacter pylori bakterileri, otoimmün bozukluklar, safra reflüsü, uyuşturucu kullanımı, gıda zehirlenmeleri, aşırı stres ve sinir, bağışıklık sistemini zedeleyen sitomegalovirüs ve herpes simpleks virüsü oluşumları hastalığa davetiye çıkartan en etkili başlıklarıdır.

Gastrit Nasıl Teşhis Edilir?

Mide içinde meydana gelen enfeksiyonel iltihaplanmalar ile beliren hastalığı günümüzde sıklıkla meydana gelmektedir. Özellikle yetişkin bireylerde görülmekte olan hastalık günümüzde genç bireylerde de meydana gelmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gastrit hastalığı belirtilerini görmeniz durumunda doktor muayenesine girmeniz oldukça önemlidir.

Hastalığın teşhis edilmesi vücut içerisinde oluşabilecek doku kayıpları ve hastalık oluşumlarının da önüne geçmektedir. Doktorların gastrit teşhisi için uygulamakta olduğu en yaygın yöntem kan tahlili idrar tahlili endoskopi yöntemleri olmaktadır.

Bazı durumlarda vakanın ileri düzeyde görülmesine bağlı olarak patolojik bulgular önerilebilmektedir. Patolojik durumlarda gastrit teşhisinin konulabilmesi için cerrahi biyopsi uygulanmaktadır. Biyopsi uygulanan mide bölgesi insizyonel biyopsi yada normal biyopsi yöntemleri ile paraca alınarak gerçekleştirilmektedir.

Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gastrit hastalığı teşhis edilmesinden sonra doktor kontrolünde hastane vücut fonksiyonlarına ve hastalığın göre farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Özellikle doktorları gastrit hastalığında kullanmakta oldukları tedavi yöntemi olarak mide asidi içerisindeki dengeyi sağlamak için ilaç tedavisinin uygulanmasını öngörmektedir.

Buna bağlı olarak mide apseleri ile tahriş edebilen besin öğelerine sınır getirerek diyete başvurulmaktadır. Genel olarak diyetler aşırı baharatlı, acı, tuzlu gıda tüketiminin önüne geçmek ve alkol sigara tüketiminin kesmek olarak uygulanmaktadır.

Bazı hastalarda streptokok enfeksiyonları ve viral enfeksiyon oluşumlarına bağlı olarak gastrit hastalıklarında cerrahi müdahale gerektiren bilmektedir.Buna bağlı olarak sindirim sisteminde birçok hastalığın hoşuna sebebiyet vermekte olan gastrit düzenli beslenme ve ilaç tedavisi ile olumlu sonuçlar göstermektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir