FLAGYL

Flagyl 500 MG Nedir?


Amiplerin, mikropların neden olduğu enfeksiyonlar, ishal durumu, karaciğer abimiyazisi, vajina enfeksiyonu gibi enfeksiyonlarda kullanılmaktadır.

Flagyl Ne İçin Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Flagyl 500 MG Ne İlacıdır? Flagyl 20’li 500 MG tablet olarak sunulan bir ilaçtır. Bu ilaç genellikle genital enfeksiyonlarda kullanılır. İshal olduğunuzda da doktorunuz tarafından reçete edilebilir. Bazı insanlar ağızda metalik bir tat bıraktığını söylemektedir. Yan etkileri için aşağıdaki yan etki bölümünü inceleyebilirsiniz.

Bitkisel İshal Tedavisi

İshal nedir? Nasıl oluşur? İshal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve, ishalden bitkisel yollarla kurtulmanın yollarını öğrenmek için ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular?

Flagyl eczane satış fiyatı 19.33₺’dir.

Flagyl tedavisi sırasında araç ve makine kullanımınızı etkileyebilecek yan etkiler görülebilir (örneğin; zihin karışıklığı, baş dönmesi, halüsinasyonlar , görme bozuklukları v.b.). Eğer bu yan etkiler sizde de görülürse araç ve makine kullanmayın, doktorunuza başvurun.

Sorbitol adlı bir şeker türevi içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (dayanıksızlığınız veya alerjiniz) olduğu söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuza danışınız.

Flagyl 500 mg ile ilaçlı tedavi sırasında alkollü içkilerden kaçınmak gerekir. Tedaviden sonra 48 saat alkol almamalısınız. Flagyl alkol ile etkileşimi ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bunun için en doğru cevabı doktorunuzdan alabilirsiniz.

Flagyl kullanmanız gerekenden fazla kullanıldı ise, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız tavsiye edilir. Ayrıca yan etkileri için aşağıdaki yan etkileri bölümüne bakmanızı tavsiye ederiz.

Ağız yoluyla alınır. Tabletler ezilmeden ve kırılmadan yemek sırasında veya yemekten hemen sonra alınmalıdır. Aç veya tok karnına içmeniz gerektiği doktorunuz tarafından reçete edilir.

Çocuklar için genellikle Flagyl’in süspansiyon formu tercih edilir. İlaç kullanımı çocuklar için değişiklik gösterebilmektedir. Doktor reçete etmediği sürece ilaç kullanımı doğru değildir.

Flagyl 500 MG Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar için olduğu gibi Flagyl de içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı olan bireylerde yan etkiye yol açabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Flagyl’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Ellerinizde, ayaklarınızda, eklemlerinizde, yüzünüzde, dudaklarınızda ya da solunum zorluğu veya yutma güçlüğüne yol açabilecek şekilde boğazınızda şişme olursa. Aynı zamanda kaşıntılı bir döküntü de olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durum, sizde Flagyl’e karşı alerjik bir reaksiyon geliştiğini gösterir.

Ensefalopati denilen şiddetli ancak çok seyrek görülen bir çeşit beyin hastalığı. Belirtiler farklılık gösterir ama ateşiniz, ense sertliğiniz, baş ağrınız olabilir ya da varolmayan sesler duyabilirsiniz. Aynı zamanda elleriniz ve ayaklarınızı kullanmakta zorluk çekebilir, konuşmakta zorlanabilir ya da sersemlik hissedebilirsiniz.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Diğer Yan Etkileri

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmaya gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Cilt ve gözlerde sarımsı görünüm. Bu durum, bir karaciğer hastalığına işaret edebilir (sarılık).
 • Beklenmedik enfeksiyonlar, ağızda yaralar, berelenmeler, dişetinde kanama, veya yorgunluk. Bu durum, bir kan sorunu nedeniyle ortaya çıkabilir.
 • Sırtınıza yansıya şiddetli karın ağrısı (pankreatit)

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Bu ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Nadir Görülen Yan Etkileri Nelerdir?

 • Nöbetler
 • Sersemlik hissi ve var olmayan şeyleri duyma ya da görme (halüsinasyonlar) gibi zihinsel sorunlar
 • Cilt döküntüsü ya da kızarması
 • Bulanık veya çift görme gibi göz problemleri
 • Baş ağrısı
 • İdrar renginde koyulaşma
 • Uykulu hali ya da baş dönmesi
 • Kas veya eklemlerde ağrı
 • Kollar ve bacaklarda duyarsızlık, karıncılanma, ağrı veya yorgunluk
 • Ağızda hoş olmayan tat
 • Paslı dil
 • Bulantı, kusma, mide rahatsızlığı veya ishal
 • İştah kaybı
 • Ateş
 • Ruhsal çökkünlük hissi
 • Gözlerde ağrı (optik nörit)
 • Ateş, baş ağrısı, ense sertliği, ışığa aşırı hassasiyet, bulantı, kusma gibi bir grup belirtinin birlikte olması. Bu durum, beyin ve omuriliği saran zarın iltihabı sonucu ortaya çıkmış olabilir (menenjit).

Flagyl’nin Özel Kullanım Durumları

İdrar yoluyla atıldığından diyalize giren böbrek yetmezliği hastalarında dikkat edilmelidir. Karaciğer yetmezliği olanlarda doktorunuz daha düşük doz veya daha kısa tedavi uygulayabilir.

Doktorunuz hastalığınıza bağlı olarak ilacınızın dozunu belirleyecek ve size uygulayacaktır.


Eğer Flagyl’in etkisinin çok güçlü ya da zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Flagyl Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

İmidazol türevlerine ve içeriğindeki yardımcı maddelere karşı aşırı duyarlı olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Flagyl Hangi Durumlarda Dikkatli Kullanılmalıdır?

Karaciğer hastalığınız varsa ya da daha önce bu tür bir hastalık geçirmiş iseniz


Böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz alıyorsanız,

Sinir sisteminiz ile ilgili bir hastalığınız varsa.

Tıbbi geçmişinizde kan ile ilgili genetik bir hastalığı olan vakalarda metronidazol dikkatli kullanılmalıdır.

Flagyl’in uzun süreli kullanımı gerektiği durumlarda uzun süreli kullanıma dikkatlice değerlendirilerek karar verilmelidir.

Hamileler Flagyl Kullanabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

Flagyl hamileliğin ilk 3 ayında kullanılmamalıdır. Hamileliğin ilk 3 ayından sonra ancak doktor tarafından kullanılması kesin gerekli görüldü ise kullanılmalıdır.

Tedaviniz .sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

Emzirirken Flagyl  Kullanabilir miyim?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Flagyl anne sütüne geçtiğinden, emzirenlerde kullanılmamalıdır.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Flagyl Kullanımı

Metronidazol, disülfiram tedavisiyle birlikte kullanıldığında zihin bulanıklığı ve benzeri psikolojik reaksiyonlara neden olabilir.

Varfarin tedavisi gören hastalar dikkatli olmalıdır.

Ayrıca aşağıdaki ilaçlarla tedavi görüyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz:

Lityum, veküronyum, fenobarbital veya fenitoin, 5-flurourasil, busulfan, siklosporin.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz. İshal ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Vikipedia‘ya göz atabilirsiniz.

Sorular ve Yorumlar