Filyasyon Nedir ve Ne Demek?
Son zamanların en çok sorusu Filyasyon nedir ve ne demek. Covid-19 sebebiyle bu sorunun Türkiye gündeminde ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş olan Filyasyon ekibi birçok vakalara yaptığı müdahalelerin ardından adlarının sürekli olarak anılması, Filyasyon kelimesinin anlamı merak ediliyor. İşte koronavirüs ile mücadelede çok önemli bir kategoride olan Filyasyon ekibi ve kelimesi hakkında bilgiler.

Filyasyon kelimesinin karşılığı tıp alanında hastalığın sebebini bulmak anlamına geliyor. Özellikle Covid-19 Gibi bulaşıcı hastalıklarda yapılan hastalığın ortaya ilk çıkma sebebini bulmak için yapılan çalışma anlamına geliyor.

Filyasyon, Herhangi bir bulaşan hastalığın ne gibi sebeplerden dolayı ortayaçıktığının tespit etmelerinin çalışma işlemine verilen addır. Diğer bir söylemle Hastalığın kaynağını bulmak, aramak ve ortadan kaldırmak çalışmasıdır. Bu çalışmaların sonucunda Hastalığın tehlikesi hala devam ediyor mu etmiyor mu ve diğer insanları risk altında bırakıp bırakmadığı gibi önemli bilgiler oluşturmaktır. Filyasyon çalışması Covid-19 Gibi bulaşıcı virüs hastalıklarla mücadele etmek üst derece önemlidir.

Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede oluşan vakaların bildiriminden sonra hastalığın sebebini ve bulaşma yolunu tespit etmek kontrol önlemlerini arttırmak, hastalıktan korunmak amacı ile yapılan ekip incelemesidir.

 1. Bu inceleme esnasında vaka ile temas edenler derhal kontrol ve korunma önlemine alınır.
 2. Bulaşıcı vaka görüldüğü zaman Filyasyon çalışması gerkirse hastalık geriye doğru incelenir.
 3. Filyasyon çalışması esnasında, vakanın ortaya çıkış kaynağını bulmak ve anlamak için ekip çalışması yapılır.
 4. Hastayla temas edenler ve hasta korumaya alınır ve önlemler uygulanır.

Filyasyon Ekibi Kimlerden Oluşur

Salgının saha incelemesi başlamadan önce öncelikle yapılacaklar kimlere ihtiyaç olduğunun incelemesi yapılmaktadır. Salgının niteliğine göre karar verilmektedir.

 • Oluşturulacak ekibin içinde olanlar;
 • Laboratuvar çalışanları
 • Halk sağlığı uzmanı
 • Toplum sağlığı merkez çalışanları
 • Bulaşıcı hastalıklar şube çalışanları
 • Klinisyen
 • Konu ile ilgili Uzmanlar
 • Veteriner hekim

Filyasyon Ülkemizde Ne Şartlarda Uygulanıyor

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA Filyasyon çalışmasıyla ilgili söyledikleri;

‘Vaka artış hızının önceden düşüşe geçmesi biz bu Filyasyon sebebiyle sağladık.  İlk vakadan itibaren tespit edilen her vakada kurmuş olduğumuz Filyasyon taktiğini uyguladık. Covid-19’un test sonucu pozitif olduğu insanların son 1 haftada temas etmiş olduğu insanlara ulaşıp o insanları da teste tabii tuttuk. Bu konunun ne kadar önemli ve titizlikte yürütüldüğü süreçte dışardan anlaşılması zordur. Türkiye’de virüs sebebi ile ölüm artış hızını azaltan en erken biziz.’

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir