Evdeki Malzemer İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?
Evde Cilt Bakımı, Cildinizi Yenileyin!

Gittikçe artan cilt problemlerinden, daha güzel ve sağlıklı bir görünüm elde etmek için cilt bakımı önemini daha da arttırmaktadır. Eskiden sadece kadınların yaptığı cilt bakımı artık erkekler tarafından da yaygın olarak uygulanmaktadır.

Bu konuda en önemli faktör ise uygun bakım malzemelerinin uygun yerlere uygulanması ve cilde bakım yapayım derken zararlı kimyasal ürünler ile cilde daha fazla zarar verilmemesidir.

Parlak, Temiz ve Pürüzsüz Temiz Bir Cilt

Normal şartlarda cildin kendisini koruması ve yenilemesi için gerekli olan her şey vücutta mevcuttur. Yaşam koşullarının değişmesi, yaşların ilerlemesinden dolayı cilt için gerekli olan mineral ve vitaminlerin eksikliğinden dolayı cildin özelliğini kaybetmesi ve yaşanılan ortamdaki çevre ve hava kirliliği ile insanların kullandığı ilaç ve yanlış beslenmeden dolayı cilde zarar vermelerinden dolayı cildin eski haline getirilmesi için yapılan uygulamalara cilt bakımı deniyor.

Bu bakım aslıda bozulan bir şeyin onarımı ve eksilen elementlerin tamamlanması olarak da tarif edilebilir.

Cilt Bakımının Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı profesyonel ve doğru olarak yapıldığında cildin su dengesi sağlanmış olur ve böylece cilt kuruluğu ve sivilcelenme önlenmiş olur, kırışıklıklar azalır, zararlı toksinler dışarı atılır ve gözenekler açılır.

Ciltte bulunan ölü derilerin temizlenmesi ile cildin hücre yenilenmesi yapılarak taze ve sağlıklı derinin ortaya çıkması sağlanır. Ciltte oluşan deformasyonlar nem, oksijen ve vitaminlerle takviye edilerek büyük oranla giderilir ve ciltteki eksiklikler giderilerek daha canlı bir görünüm kazandırılır.

Cildin kan dolaşımı hızlanarak hücrelere daha fazla kan gitmesi sağlanarak daha dinç bir cilde sahip olunur. Ayrıca ciltte bulunan akne ve siyah noktaların azalması ve tamamen giderilmesi de sağlanabilir.

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?

Cilt bakımı yapılırken öncelikle profesyonel bir destek alınmalıdır. Normal, yağlı, kuru, karma ve olgun gibi cilt çeşitleri olduğu için her cilde aynı bakım malzemeleri kullanılmamalıdır.

Cilt yapısı tespit edildikten sonra uzmanların tavsiye ettiği onarıcı ve bakım malzemeleri kimyasal içerikli değil organikolmalıdır. En kolay bakımın ise su ve temizlik olduğu da unutulmamalıdır.

Cilt Nasıl Temizlenir ve Nasıl Güzelleştirilir ?

Bakımlı bir cilde sahip olmak için mümkün olan en az miktarda kozmetik ürünler (özellikle yaz aylarında) kullanılmalıdır, kozmetik ürünlerin cildin hava almasını engellediğinden ve içeriklerinden dolayı yaşlanmayı ve kırışıklıkları arttırdığı tespit edilmiştir. Vücut ağırlığı ile orantılı olarak düzenli su tüketimi yapılmalı ve sigara içilmemeli hatta içilen ortamlardan uzaklaşılmalıdır. Güneşin altında uzun süre kalınmamalı ve uygun güneş koruyucu kullanılmalıdır. Akşamları yatılırken mutlaka makyajlar temizlenerek yatılmalı ve cilt nemlendirilmelidir. Haftalık olarak peeling yapılarak ölü deri temizlenmeli ve sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır. Düzenli olarak cilt bakımı yapılmalı ve cilt maskesi de uygulanmalıdır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir