Elevit Pronatal Yan Etkileri, Eczane Satış Fiyatı ve Prospektüsü
Elevit Pronatal, 30 ve 60’lık tabletler halinde satışa sunulmuştur. Her bir tabletin içerisinde 12 vitamin, 4 mineral ve 3 eser element bulunur. 

Elevit Pronatal Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Hamilelik döneminde, emzirme ile birlikte ortaya çıkan vitamin, mineral ve eser element eksikliğinin karşılanması için reçete edilmektedir. İçerisindeki bileşenler vücudun temel besinleridir. Vücudun üretmediği bu bileşenler bu ilaç yardımıyla alınabilmektedir.

Bu ürün hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmak üzere formüle edilmiştir. Bu preparat iyodür içermemektedir. Hamilelik ve emzirme döneminde uygun iyodür alımı temin edilmelidir.

İlacın İçeriği Nedir?

İçerisinde domuz katkısı olduğu açıklanmıştır.

Hamile bir kadının, kendisinin beslenmesi gerektiği gibi, bebeğin de beslenmesi gerekmektedir. Bu yüzden hamile olan veya emzirme döneminde olan kadınlar normal zamana göre çok daha fazla ihtiyaç duyduğu bu besinleri Elevit Pronatal yardımı ile almaktadır.

Üretici firma ilacın içeriğinde Domuz Jelatini barındırdığını açıklaması sonrası, ilgili firmaya dava açılmıştır. İlgili haberin detaylarına arama motorları üzerinden ulaşabilirsiniz. (Kaynak: Ensonhaber)

Emzirme döneminde bebeğin ağırlığı ilk 4 ay için 2 katına çıkmaktadır. Temel besin ihtiyacı bu aşamada oldukça fazladır.

Bu tıbbi ürün laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (dayanıksızlığınız) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Elevit Pronatal Eczane Satış Fiyatı

2021 yılında eczanelerde 20-25 TL arasında satışı yapılmaktadır. Güncel fiyatı 24.00₺ olarak bildirilmiştir. Özellikle gebelik döneminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus, doktorların haricinde bir başkasının tavsiyesi ile ilaç kullanmamaktır. Bu oldukça tehlikeli bir durumdur.

Yan Etkileri Nelerdir?

Elevit Pronatal Yan Etkileri

Gebelik veya emzirme döneminde kullanılan bu ilacın da diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi yan etkileri mevcuttur. Sizler için en sık görülen yan etkilerden, daha az rastlanan yan etkilere doğru sıraladık. İlacın prospektüsünü inceleyerek burada bulunmayan diğer yan etkilerini de inceleyebilirsiniz.

  1. Kabızlık, İshal ve Kusma gibi bağırsak ve mide rahatsızlıkları. (Yaygın)
  2. Deride döküntü, astım, deride ve salgı dokularında şişlik oluşumu.
  3. Kaşıntı, kızarıklık, yüz ve boğazda şişme.
  4. Hemolitik Anemi
  5. Hiperkalsiüri
  6. Baş ağrısı, sersemlik, uykusuzluk ve sinir hali.
  7. İdrarda sarı renk oluşması. (Zararlı bir durum değildir.)
  8. Dışkıda siyah renk oluşması. (Demir içeriği nedeniyle)

Elevit Pronatal Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadıkça günde 1 tablet kullanmanız gerekir. Doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadıkça kahvaltı ile birlikte ve bir bardak su ile birlikte kullanınız. Eğer sabahları aşırı bulantınız oluyorsa tabletleri öğle vakti veya gerekirse akşamları da alabilirsiniz.

Çocuklarda Kullanımı

18 yaşın altındaki hamileler ve süt veren anneler tarafından kullanılabilir. Özel bir doz ayarlamasına gerek yoktur. Doktor tavsiyesi olmadan hiç bir ilaç arkadaş tavsiyesi ile kullanılmamalıdır.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Bu ürünün önerildiği gibi kullanıldığında bir doz aşımına yol açabileceğine dair hiçbir bulgu mevcut değildir. Ani başlayan baş ağrısı, sersemlik ve kabızlık, ishal, bulantı ve kusma doz aşımı için belirleyici olabilmektedir.

Eğer böyle belirtiler meydana gelirse, tedavi sonlandırılmalıdır ve bir hekime danışılmalıdır. Bu ilaçtan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmış sanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Elevit Pronatal Yemekten Önce Mi Sonra Mı Kullanılır?

Oksalik asit (ıspanak ve ravent içerir) ve fitik asit (tüm tahıllar içerir) kalsiyum emilimini inhibe edebileceğinden dolayı, yüksek konsantrasyonlarda oksalik asit ve fitik asit içeren gıdaların yenilmesi halinde, iki saat geçtikten sonra bu ürünün alınması önerilir.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

Hamilelik esnasında günlük alım 2500 mg kalsiyum ve 2000 IU (50^g) D vitamini ve 3000^g (10.000IU) A vitamini dozlarım aşmamalıdır. A vitamini (örneğin karaciğer ve karaciğer ürünleri) ve/veya D vitamininden zengin gıdaların alınması ve bu vitaminlerin yüksek seviyelerini içerebilecek olan takviye edilmiş gıdaların ve içeceklerin alımı hesaba katılmalıdır.

 

 

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir