Doloproct Yan Etkileri Nelerdir? Ne İlacıdır?
DOLOPROCT nedir ve ne için kullanılır?

DOLOPROCT, 15 g İçeren tüplerde ambalajlanmış beyaz, opak bir kremdir. Glukokortikoid (fluokortolon-21-pivalat) ve lokal uyuşturucu (lidokain hidroklorür) etkin maddelerini içerir, DOLOPROCT hemoroidlerin, anüs kenarında oluşan ağrılı mukoza çatlaklarının (anal fıssürler) ve anüs iltihabının (proktit) tedavisinde kullanılan bölgesel (topikal), iltihabı önleyici ve ağrı giderici (lokal anestezik) bir ilaçtır.

Fluokortolon-21-pivalat; iltihabi ve alerjik deri reaksiyonlarını engelleyerek bu durumlara bağlı kaşıntı, sızlama ve ağrı gibi şikayetleri giderir.

Lidokain hidroklorür; yıllardır kullanılan ve standart bir lokal uyuşturucu (anestezi) etki yapan ilaçtır. Ağrıyı hafifletip, kaşıntıyı azalttığından, hemoroidle ilişkili şikayetlerin tedavisi için hazırlanan fitillerde ve pomatlarda kullanıldığında etkili olduğu bulunmuştur.

DOLOPROCT hemoroid, rektum iltihabı veya anal ekzama ile ilişkili ağrı, şişme, yanma ve kaşıntı gibi belirtilerin(semptomlarm) tedavisinde kullanılır.

DOLOPROCT hemoroid, rektum iltihabı ve anal ekzama geliştirme sebeplerini ortadan kaldıramaz. Hemoroide, deride iltihap ve ekzamatöz belirtilerinin eşlik etmesi durumunda DOLOPROCT Krem ve DOLOPROCT Supozituvarın birlikte kullanılması önerilebilir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi DOLOPROCT’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

Yaygın olarak (10 kişide 1 kişiden azım etkiler):

Yanma

Yaygın olmayan (100 kişide 1 kişiden azını etkiler):

Tahriş, alerjik reaksiyonlar

Bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor):

Derinin incelmesi (atrofi), deride şerit şeklinde çizgiler oluşması (stria) veya kılcal damarlarda genişlemesi (telanjiektazi)

Bunlar DOLOPROCT’un hafif yan etkileridir.

DOLOPROCT Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz tarafından aksi reçete edilmedikçe, aşağıdaki yönergeler geçerlidir:

Genel olarak kremi sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanmalıdır. Tedavinin ilk günlerinde günde 3 defa uygulanabilir. Belirtilerin iyileşmesiyle, günde tek uygulama genellikle yeterlidir.

DOLOPROCT’u 2 haftadan uzun süre kullanmamalısınız.

Haricen makata (rektal) uygulanır.

DOLOPROCT ‘un, dışkılama sonrasında uygulanması tavsiye edilir. Kullanım öncesinde makat iyice temizlenmelidir

Yaklaşık bir bezelye büyüklüğünde kremi, makat çevresine ve makat halkasına parmak uçlarınızı kullanarak, sürün.

Krem makat içerisine uygulanacaksa, sunulan aplikatörü tüpe sabitlemeli ve makat içine yerleştirmelisiniz. Ardından tüp hafifçe sıkılarak küçük bir miktar krem makatta uygulanabilir.

Ancak yoğun iltihaplı ve bu nedenle ağrı veren bozukluklarda, kremin başlangıçta parmakla uygulanması önerilmektedir. Dışarıya çıkmış hemoroidlerde kalın bir tabaka halinde sürülmeli ve parmakla dikkatlice parmakla içeriye itilmelidir.

Çocuklarda Kullanımı

Çocuklar ve ergenlerde herhangi bir klinik çalışma olmadığından, çocuklarda ve ergenlerde kullanımı önerilmemektedir.

Eğer DOLOPROCT’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

DOLOPROCT

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Bir defada rektuma veya rektum çevresine birden fazla doz uygulanması halinde hiçbir akut toksisite riski beklenmemektedir.

Preparatın kazara oral yoldan alınması halinde (örneğin, birkaç gram krem yutulursa) beklenen ana etkiler, lidokain hidroklorürtin dozuyla orantılı olarak şiddetli kalp/damar sistemi ( kalp fonksiyonunun baskılanması veya durması ) ve merkezi sinir sistemi (MSS) belirtileri (nöbet, solunumun azalması veya durması) olarak ifade edilebilecek sistemik etkilerdir.

DOLOPROCT*dem kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

DOLOPROCT Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

DOLOPROCT Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

Rahatsızlığınız tekrarlarsa doktorunuzla iletişim kurunuz.

DOLOPROCT kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

DOLOPROCT Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Eğer,

• Etkilenen alanda bir cilt enfeksiyonu görürseniz ve aşağıdaki hastalıkların belirtilerini yaşıyorsanız:

frengi ve verem

su çiçeği

aşı reaksiyonları

genital uçuk

• Etkin maddelere veya içeriğindeki herhangi bir maddeye (örneğin setostearil alkol) karşı aşırı duyarlı olmanız (alerjik) durumunda.

DOLOPROCT Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

• Cilt hastalığınıza mantar enfeksiyonları da eşlik ediyorsa DOLOPROCT kullanımına ek olarak ilave mantar tedavisi gerekmektedir.

DOLOPROCT’un gözle temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Kullandıktan sonra ellerin dikkatli bir şekilde yıkanması önerilmektedir.

Özellikle geniş deri yüzeylerine ve bilhassa da kapalı pansuman altında uygulandığında kalp ritim bozuklukları, nefes alma zorluğu, koma ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

DOLOPROCT genital veya anal bölgelere uygulandığında, içeriğinde bulunan yardımcı maddelerden sıvı parafın ve yumuşak parafın, eşzamanlı olarak kullanılan lateks kondomun (prezervatifin) etkinliğini azaltabilir, kondom (prezervatif) güvenilirliği azalır.

Çocuklar ve ergenlerde yapılmış bir klinik çalışma olmadığı için, çocuklar ve ergenlerde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Gebeyseniz, doktorunuz DOLOPROCT kullanımını reçetelendirmeden önce bu durumu göz önünde bulundurmak isteyecektir, bu nedenle gebeyseniz ya da gebe olma ihtimaliniz varsa doktorunuza bildiriniz.

Genel bir kural olarak, gebeliğin ilk üç aylık döneminde glukokortikosteroid içeren topikal preparatlar uygulanmamalıdır. Özellikle, uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emziriyorsanız, doktorunuz DOLOPROCT kullanımını reçetelendirmeden önce bu durumu göz önünde bulundurmak isteyecektir, bu nedenle emziriyorsanız doktorunuza bildiriniz.

Araç ve makina kullanımı

DOLOPROCT’un araç ve makine kullanımına etkisi yoktur.

DOLOPROCT Etken Maddesi Nedir?

DOLOPROCT’un içeriğinde bulunan; herhangi bir maddeye karşı aşırı alerjiniz varsa kullanmayınız. DOLOPROCT’un içeriğinde bulunan setostearil alkol bölgesel deri reaksiyonlarına sebep olabilir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Kalp ritmini düzenleyen (antiaritmik) ilaçlarla tedavi görüyorsanız, lidokain dikkatli verilmelidir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

DOLOPROCT prospektüsünü PDF dosyası olarak indirmek için buraya
–Arşiv–
–Arşiv–

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir