Hastalıklar

Kalp, Kan ve Damar Hastalıkları Nelerdir ?


Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Canlıların yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi ve ilerletmesi için besin ihtiyacına gerek duymaktadır. Vücut içerisinde canlılık işlemleri için hücreler oksijen ve besinler yardımı ile kandan alınmaktadır.

Kandan alınan hücreler karbondioksit ile akciğere ulaşmaktadır. Hücre içerisinde yer alan karbondioksit ile beraberinde bir çok zararlı madde dışarı atılmak üzere akciğerden böbreklere taşınmaktadır.

Çok hücreli olarak canlılarda gerçekleştirilen bu taşınıma dolaşım sistemi denmektedir. Dolaşım sisteminin uygun ayarda gerçekleşmemesi durumunda bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır.

Yaşamsal fonksiyonlar için oldukça önemli olan dolaşım sisteminin insan sağlığı için önemi oldukça büyüktür.

Dolaşım Sistemi Organları Nelerdir?

Vücut içerisinde dengeli bir şekilde sistemin tam randımanlı çalışması gerekmektedir. Vücut fonksiyonlarının eksiksiz olarak gerçekleştirilmesinde dolaşım sisteminin katkısı oldukça önemlidir.

Dolaşım sistemine katkıda bulunan organlar vücut dengesi açısında hayati önem arz etmektedir. Dolaşım sistemine bağlı olarak organlarda meydana gelen tahribat sistem dengesini bozarak vücut sağlığına zarar vermektedir. Dolaşım sistemini etkileyen ve sistemin düzenli olarak çalışmasına katkıda bulunan organlar arasında;

  • Kalp
  • Kan
  • Damar

Dolaşım sistemine bağlı olarak katkıda bulunan kalp, damar ve kan sistemi yaşamsal faaliyetlerin devamlılığı için oldukça önemlidir. Göğüs boşluğu ve akciğer arasında yer alan kalp kasılıp gevşeme işlevi ile kanın pompalanmasını sağlmaktadır.

Beraberinde tüm vücudumuzu saran damarlar yardımı ile atar damar, toplar damar ve kılcal damarlar vasıtası ile gerçekleştirilmektedir Atar damarlar kalpten pompalanan kanın vücut içerisinde dolaşmasını sağlarken toplar damarlar organlarda ki ve dokularda ki kanın kalbe ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Kılcal damarlar ise atar ve toplar damarların giremeyeceği küçüklükte ki organ ve dokularda ki kan taşılımını gerçekleştirmektedir.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Dolaşım sistemine bağlı olarak meydana gelen ve hayati önem taşımakta olan bir çok hastalık oluşumunda bireyde belirli belirtiler meydana getirmektedir. Özellikle dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen belirtiler arasında;

  • El ve ayaklarda karıncalanma
  • Bacaklarda şişkinlik
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Saç dökülmesi
  • Erkeklerde ereksiyon problemi

Dolaşım sistemine bağlı olarak bireylerde görülmekte olan en yaygın hastalık bulguları belirttiğimiz şekilde gerçekleşmektedir. Bunların dışında bireylerde çabuk yorulma, kas ağrıları, iştah kaybı, kabızlık, cilt bozuklukları ve cilt kurumaları, hafıza kaybı, baş dönmesi vakalarıda görülmektedir.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişmekte olan bir çok farklı hastalık türü görünmektedir. Hastalığın sebep olduğu organ ve şiddetine göre bireylerde farklı belirtiler ile kendi göstermektedir.

Yukarıda belirtmekte olduğumuz hastalık bulgularına sahip bireylerin doktor muayenesi ile hastalık teşhisinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Dolaşım sistemine bağlı olarak günümüzde en sık görülen hastalık türleri kalp krizi, kalp yetmezliği, hemofili, varis, damar sertliği, artmi, yüksek tansiyon, kalp romatizması, kan kanseri, lenfoma, buerger, anemi olarak belirtilmektedir.

Oldukça ciddi hastalıklar olarak bilinen bu durumlar tedavi ve yaşamsal standartların kaliteli bir şekilde ilerletilmesi ile durdurulup iyileştirilebilmektedir. Her hastalıkta türünde olduğu gibi dolaşım sistemi hastalıklarında da erken teşhis hayat kurtarmaktadır.