Doğum Kontrol Hapları Yan Etkileri Nedir?
Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol hapları kadınlar tarafından gebelikten kaçınmak için kullanılan haplardır. Ancak doğum kontrol haplarının düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. İlgili kurumların açıklamalarına göre düzenli kullanılan doğum kontrol hapları %99 oranında başarı sağlamaktadır. Bu bilgi ışığında doğum kontrol haplarının düzenli olarak kullanılması oldukça önemlidir. 

Ancak doğum kontrol haplarının düzenli olarak kullanılması bir takım yan etkileri de beraberinde getirmektedir. Meydana gelen yan etkiler kişiden kişiye değişmektedir. Bu bağlamda yaygın olarak görülen yan etkiler ara kanamalar, kilo alımı, cinsel isteksizlik gibi durumlardır. Ancak bu durumlar kişiden kişiye farklılık gösterdiği için yan etki hissetmeyen kişilerde mevcuttur.

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı?

Doğum kontrol haplarını düzenli olarak kullanan bazı kadınların hızlı kilo aldıkları görülmektedir. Ancak kilo alma hızı da kadınlar arasında farklılık göstermektedir. Doğum kontrol haplarının sebep olduğu kilolar bazı uzmanlar tarafından ödem oluşması olarak da görülmektedir. Bu bağlamda doğum kontrol haplarının kilo aldırmadığını savunan uzmanlarda mevcuttur. Henüz tam bir kesinliğe ulaşılamayan bu konu uzmanlarca hala tartışma konusudur.

Doğum Kontrol Hapları Hangi Durumlarda Asla Kullanılmamalıdır?

Doğum kontrol haplarının büyük oranda yan etkilere sahip olmaması yaygın olarak kullanılması hususunda önemli bir etkendir. Ancak bazı durumlarda doğum kontrol haplarının kullanılması oldukça tehlikeli sonuçlar verebilir. 

Bu bağlamda doğum kontrol haplarının kullanılmaması gereken durumlar şunlardır;

  • Meme Kanseri Olan Kadınlar.
  • Gebelik Riski Bulunan Kadınlar.
  • Karaciğer Hastalığı Olan Kadınlar.
  • Kalp Yetmezliği Olan Kadınlar.
  • Kemik Erimesi Bulunan Kadınlar.

Uzmanlar tarafından yukarıdaki hastalıklara sahip kişilerin doğum kontrol haplarını kullanmaları kesinlikle tehlikelidir. Bu bağlamda yukarıdaki hastalıklara sahip olan kadınlar, doğum kontrol hapı hususunda mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Doğum Kontrol Hapı Avantajları Nelerdir?

İstenmeyen gebelikleri önlemek için kullanılan doğum kontrol haplarının, temel avantajı dışında başka avantajları da bulunmaktadır. 

Doğum kontrol haplarının avantajları şunlardır;

  • Ağrılı Adet Dönemlerinin Daha Hafif Geçmesini Sağlar.
  • Dış Gebelik Riskini Azaltır.
  • Adet Döneminde Görülen Şiddetli Kanamayı Azaltır.
  • Rahim Kanseri Riskini Azaltır.
  • PMS Olarak Bilinen Adet Öncesi Gerginliği Azaltır.

Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldığında kadınlarda tespit edilen avantajlar bunlardır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?

Doğum kontrol hapı kullanılmadan önce mutlaka hekimlere danışılmalıdır. Uzman hekimlerin tavsiyeleri dikkate alınarak kullanılan doğum kontrol haplarının başarılı olma oranları daha yüksektir. Aynı zamanda gelişebilecek yan etkilerin belirlenmesi hususunda da oldukça önemlidir. Hekimlere danışan kişilere hekimler tarafından mutlaka kullanılması gereken doz miktarı söylenmektedir. 

Tüm bunlara ek olarak doğum kontrol hapları kullanılmadan önce mutlaka hap içerisinde bulunan yönlendirmeler dikkate alınmalı ve yönlendirmelere harfiyen uyarak kullanılmalıdır. Bu hususlara dikkat edilmesi kişinin sağlığı ve doğum kontrol hapının amacına uygun hizmet etmesi anlamında önemlidir. Doğum kontrol hapları genel de 21 veya 30 tabletten oluşur. İlaç kullanılmaya başladığından itibaren kutu içeriği bitene kadar ara verilmeden kullanılmalıdır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir