Ağız ve Diş

Diş Eti İltihabı Neden Oluşur ? Vücuda Yayılabilir Mi ?


Diş Eti İltihabı Neden Olur ?

Diş eti iltihabı, diş etlerinizdeki, kızarıklık ve şişlik (iltihaplanma) şeklinde görülen, diş etinizin bir parçası olan yaygın ve hafif bir diş eti hastalığıdır (Periodontal hastalık). Gingiviti (diş eti iltihabı) ciddiye almak ve derhal tedavisine başlamak önemlidir.

Diş eti iltihabı, Periodontitis ve diş kaybı olarak adlandırılan daha ciddi diş eti hastalığına yol açabilir. Hastanın ağrılı ve sancılı durumlarla karşılaşmasına neden olabilir. Diş eti iltihabının en yaygın nedeni ağız hijyeninin zayıf olmasıdır.

Günde en az iki kez fırçalama, günlük diş çekme ve düzenli diş muayenesi yapma gibi iyi ağız sağlığı alışkanlıkları, diş eti iltihabının önlenmesine ve daha sağlıklı dişlere sahip olmaya yardımcı olabilir.

Diş Eti İltihabının Belirtileri

Sağlıklı diş etleri sıkı, açık pembe ve dişlerin etrafına sıkıca tutunur bir görünüme sahip olmalıdır. Diş eti iltihabının yaygın görülen bazı belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Diş etlerinin şişmiş bir görünüme sahip olması veya kabarık bir hal alması
  • Diş etlerinin gölgeli kırmızı bir görünüme sahip olması veya koyu kırmızı bir renk alması
  • Dişleri fırçalarken veya dişlerinize diş ipi çekerken diş etlerinin kolayca sarkan bir hal alması
  • Yoğun bir şekilde ağız bölgesinde ağız kokusu oluşumu
  • Diş etlerinin daha hassas bir hal alması ve buna bağlı aşırı ağrıların meydana gelmesi
  • Diş etlerinin basık bir hal alarak kişilerde huzursuz ve ağrılı durumların meydana gelmesi

Bunlar diş eti iltihabının yaygın belirtileridir.

Diş Hekimine Ne zaman Başvurmak Gerekir?

Diş eti iltihabında herhangi bir belirti ve semptom fark ederseniz, diş hekiminizden randevu alın. Bakımını ne kadar çabuk yaparsanız, diş eti iltihabından gelen zararı tersine çevirme ve Periodontitis’e doğru ilerlemesini önleme şansınız o kadar artar.

Komplikasyonlar

Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı, altta yatan dokuya ve kemiğe (Periodontitis) yayılan diş eti hastalığına ilerleyebilir, bu da diş kaybına yol açabilen çok daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Kronik diş eti iltihabının solunum yolu hastalığı, diyabet, koroner arter hastalığı, inme ve romatoid artrit gibi bazı sistemik hastalıklar ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Bazı araştırmalar, Periodontitis için sorumlu olan bakterilerin kan dolaşımına diş eti dokusundan girebileceğini ve muhtemelen kalbinizi, akciğerinizi ve vücudunuzun diğer bölgelerini etkileyebileceğini göstermektedir. Ancak bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Diş Eti İltihabı Antibiyotikle Geçer Mi? 

Doktorunuzun verdiği diş eti iltihabı reçeteli ilacı ile tedavi ederseniz iltihabınızı azaltacaktır.

Diş Eti İltihabı Tuzlu Su İle Geçer Mi?

Tuzlu su ile ağzınızı 20-30 saniye gargara yaparsanız ve bunu 3-4 defa tekrarlarsanız tuzlu su dişinizdeki şişliği ve kanama etkisini azaltacaktır. Bu sayede diş eti iltihabınızı tuzlu su ile daha etkisiz hale getireceksiniz

Karbonat Diş Eti İltihabına İyi Gelir mi?

Diş eti iltihabına karbonatın genel olarak iyi geldiği bilinir. Diş etlerinize karbonat sürüp 30 dakika beklerseniz diş etleriniz daha güçlü ve sağlıklı olacaktır.