Dil Yarası Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Bulaşıcı hastalıklar dil yarası oluşumunda etken bir sebep olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ve yeterli vitamin almayan kişilerde sıklıkla görülebilir. Dengesiz beslenmede dil yaralarını oldukça tetikler ve yara oluşmasına yardımcı olur.

Kadınlarda adet döneminde hormon bozuklukları görüldüğü için beyaz siğil şeklinde ortaya çıkar. Düzenli uyku ve beslenme en iyi ilacıdır. Her yaştaki kişide ortaya çıkabilir. Başka bir hastalığın sebebi arasında gösterilebilir dil yaraları. Stres, korkulu rüya gibi psikolojik faktörlerde damak ve dil yaralarına sebep olabilir.

Dil Yarası Belirtileri Nelerdir?

Yanma Hissi: Yaralar sebebi ile iyice hassas hale gelen dilde yanmalar had safhaya gelir. Ağız bakım kremleri ile yanma hissini azaltılmalıdır. Geçmediği takdirde uzmana başvurulması gerekmektedir.

Renk Değişimi: Beyaz, kırmızı, mor renkli dil yaraları oluşabilir. Beyaz ve kirli beyaz renkli yaralarda enfeksiyon riski çok fazladır. Bu durumlarda uzmana başvurulması gerekmektedir.

Dil Yarasına Ne İyi Gelir?

Sigara, alkol, çay, kahve gibi kötü alışkanlıklara son verilmesi gerekmektedir. Dişlere verdiği zararlardan ziyada dile verdiği zararda çok fazladır. Bu kötü alışkanlıklara son verip daha fazla süt, bitki çayları gibi yararlı içeceklere yönelmemiz gereklidir. Dişlerinizi günde üç kere fırçalamamız gerekmektedir.

Diş ipi gibi ağız bakım ürünleri daha sıklıkla kullanılmalıdır. Bu işlemleri yapmış kişilerde daha az dil yarası görülmektedir. Doğal bal dil yarasına iyi gelen doğal tedavi yöntemidir. Her gün iki kaşık bal kullanarak dil yaralarından daha kolay kurtulabiliriz. Ayrıca yeni dil yaralarının çıkmasını engeller.

Dil Yarası Çeşitleri Nelerdir?

Kabarık Yaralar: Tahriş sonucu oluşan yaralara denir. Genellikle kullanılan kalitesiz ağız bakım ürünleri yol açar.

Beyaz Yaralar: Günlük hayatı olumsuz olarak etkiler. Boğaz bölgesine kadar iltihap oluşumuna yol açabilir. Yutkunmada zorluk çekmek en büyük belirtilerindendir.

Mor Yaralar: En tehlikeli dil yarası olarak bilinir. Önce kırmızı renk biçiminde ortaya çıkar daha sonra koyu kırmızı ve en sonunda mor rengi alır. Bu tarz dil yarası yaşayan kişilerin hemen bir uzmana danışmaları gerekmektedir. Tip dilinde verilen isim Liken Planus’tur.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir