Ağız ve Diş Hastalıklar

Dil Yarası Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Dil Yarası Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bulaşıcı hastalıklar dil yarası oluşumunda etken bir sebep olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ve yeterli vitamin almayan kişilerde sıklıkla görülebilir. Dengesiz beslenmede dil yaralarını oldukça tetikler ve yara oluşmasına yardımcı olur.

Kadınlarda adet döneminde hormon bozuklukları görüldüğü için beyaz siğil şeklinde ortaya çıkar. Düzenli uyku ve beslenme en iyi ilacıdır. Her yaştaki kişide ortaya çıkabilir. Başka bir hastalığın sebebi arasında gösterilebilir dil yaraları. Stres, korkulu rüya gibi psikolojik faktörlerde damak ve dil yaralarına sebep olabilir.

Dil Yarası Belirtileri Nelerdir?

Yanma Hissi: Yaralar sebebi ile iyice hassas hale gelen dilde yanmalar had safhaya gelir. Ağız bakım kremleri ile yanma hissini azaltılmalıdır. Geçmediği takdirde uzmana başvurulması gerekmektedir.

Renk Değişimi: Beyaz, kırmızı, mor renkli dil yaraları oluşabilir. Beyaz ve kirli beyaz renkli yaralarda enfeksiyon riski çok fazladır. Bu durumlarda uzmana başvurulması gerekmektedir.

Dil Yarasına Ne İyi Gelir?

Sigara, alkol, çay, kahve gibi kötü alışkanlıklara son verilmesi gerekmektedir. Dişlere verdiği zararlardan ziyada dile verdiği zararda çok fazladır. Bu kötü alışkanlıklara son verip daha fazla süt, bitki çayları gibi yararlı içeceklere yönelmemiz gereklidir. Dişlerinizi günde üç kere fırçalamamız gerekmektedir.

Diş ipi gibi ağız bakım ürünleri daha sıklıkla kullanılmalıdır. Bu işlemleri yapmış kişilerde daha az dil yarası görülmektedir. Doğal bal dil yarasına iyi gelen doğal tedavi yöntemidir. Her gün iki kaşık bal kullanarak dil yaralarından daha kolay kurtulabiliriz. Ayrıca yeni dil yaralarının çıkmasını engeller.

Dil Yarası Çeşitleri Nelerdir?

Kabarık Yaralar: Tahriş sonucu oluşan yaralara denir. Genellikle kullanılan kalitesiz ağız bakım ürünleri yol açar.

Beyaz Yaralar: Günlük hayatı olumsuz olarak etkiler. Boğaz bölgesine kadar iltihap oluşumuna yol açabilir. Yutkunmada zorluk çekmek en büyük belirtilerindendir.

Mor Yaralar: En tehlikeli dil yarası olarak bilinir. Önce kırmızı renk biçiminde ortaya çıkar daha sonra koyu kırmızı ve en sonunda mor rengi alır. Bu tarz dil yarası yaşayan kişilerin hemen bir uzmana danışmaları gerekmektedir. Tip dilinde verilen isim Liken Planus’tur.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.