Crohn Hastalığı Nedir ? Belirtileri ve Nedenleri
Crohn Hastalığı Nedir ? Nasıl Teşhis Edilir ?

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen crohn hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Crohn hastalığı  tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen crohn nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı genel olarak ince bağırsağın ileumun son bölümü yani bağırsağın alt kısımlarında etkilenmesine neden olan sindirim sistemi hastalığıdır. Crohn hastalığı kronik olarak gerçekleşen ve gastrointestinal kanalının ağız bölgesinden makata kadar bulunan bölgede kolaylıkla oluşabilen iltihabik bir hastalıktır.

Crohn hastalarının büyük bir kısmı Crohn’dan dolayı kalın bağırsak ve ince bağırsaktan etkilenmektedir. Bazı hastalar hem kalın bağırsak hem de ince bağırsakta meydana gelen iltihaplanmalardan dolayı ciddi problemler yaşamaktadır.

Hızlı bir şekilde yayılan ve sindirim sistemine büyük zarar veren Crohn hastalığı bağırsak bölgesinin bütün katmanlarında inflamasyon gerçekleştirerek bağırsaklarda meydana gelen tahribatı arttırmaktadır.

Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın oluşumu ile beraberinde bazı belirtileri meydana getirmektedir. Ancak Crohn hastalığında ki belirtiler bağırsakta ya da kolonda olmasına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Genel olarak her iki durumda da karın ağrısı en belirgin özelliktir. Hastalığın belirtileri sindirim sisteminin hangi bölümüyle alakalı olduğunu bağlı olarak belirmektedir. Crohn hastalığının oluşumundaki başlıca belirtiler arasında yer alan;

  • Şiddetli karın ağrısı
  • Dışkıda kanlanma
  • Sıklıkla dışkıya çıkma
  • İştahsızlık
  • Ani kilo kaybı
  • Gece ateşlenmesi
  • Deri altında meydana gelen şişkinlik
  • Eklem ve kemik ağrıları
  • Kabızlık, hazımsızlık
  • Vücut bölgesinde iltihaplanma

Crohn Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Crohn hastalığı bağışıklık sisteminin bozulması ile vücut fonksiyonlarının gerekli işlemini yerine getirememesi durumuna karşı sindirim sistemine saldırmasıdır. Bağışıklık sisteminin vücuda saldırması sonucunda sindirim sisteminde meydana gelen iltihaplanmalardan dolayı doku zedelenmeleri ve makat hastalıklarına beraberinde getirmektedir.

Otoimmün hastalığı olan Crohn, birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Genellikle tütün kullanımı ve dumanlı havaya maruz kalma durumlarında yol açtığı bir virüs olarak meydana çıkabilmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemine zarar veren bakteri ve mikropların büyümesiyle sindirim sisteminde ki mekanizmalarını aktiveetmektedir.

Genel olarak 15 ile 35 yaş arası bireylerde görülmekte olan Crohn hastalığı, genetik sebeplerden de kaynaklara bilmektedir. Bazı durumlarda sindirim sisteminin zorlanmakta olduğu besin tüketimlerine bağlı olarak bu hastalık oluşabilmektedir.

Hastalığın belirtilerine sahip olan bireylerin doktor kontrolüne  başvurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde hastalığın ilerlemesi ile vücudun başka bölgelerinde oluşacak olan iltihaplanmalar, vücut fonksiyonlarının zayıflamasına ve sindirim sisteminin çökmesine neden olabilmektedir.

Crohn Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Crohn hastalığının belirtiler arasında yer alan ciddi karın ağrısı, ağız ülseri, eklem ağrıları, yorgunluk, iştahsızlık, ateş durumlarınız da doktor muayenesine girmeniz gerekmektedir. Hastalık şüphesi taşıyan bireyler için uzmanlar tarafından gerçekleştirilmekte olan testler ve tetkikler gerçekleştirilmektedir.

Crohn hastalığının incelenmesinde yapılacak olan başlıca testler arasında kan tahlili, idrar tahlili, kolonoskopi, özofagogastroduadenoskopi, sigmoidoskopi, bilgisayar tomografisi, endoskopi, MRI, enteroskopi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Crohn Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalık tanısının konulmasının ardından uzmanlar eşliğinde Crohn hastalığının tedavisinde farklı metotlarkullanılabilmektedir. Hastalığın şiddetine ve hastanın yaşına bağlı olarak risk faktörleri göz önüne alınmaktadır. Doktorların Crohn hastalığında kullanmakta oldukları en yaygın tedavi ilaç yöntemi olmaktadır.

İlaçların içeriği farmakolojik olup, lif takviyeleri ile hastalığın şiddetini azaltmaya yöneliktir iltihap sökücü ilaçlar ile desteklenmektedir. Özellikle düşük kalorili yemekler tüketilmesi doktorlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Beraberinde fazla su tüketimi laktoz intolerans var ise süt ürünlerinin tüketmeniz gerekmektedir.

İlaç tedavisinin uygulandığı hastalar kısa sürede rahatlatıcı etkiye kavuşurken bazı durumlarda Crohn hastalığının tedavisi için cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Ancak ameliyat sonrasında hastalığın tekrarlama olasılığı oldukça yüksek olup, beslenme konusunda oldukça dikkat edilmelidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir