Çörekotu’nun Faydaları ve Özellikleri
Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otunun Faydaları

Yüzyıllardır bir çok hastalıkta kullanıma sahip olan çörek otu, günümüzde bir çok bilim adamı tarafından amansız hastalıklarda etkin bir çözüm üretmekte olduğu saptanmıştır. Çörek otunun içerisinde barındırmakta olduğu H vitamini, A vitamini,  C vitamini , B1 vitamini, B2 vitamini ve B6 vitaminleri ile oldukça zengindir.

Aynı zamanda içerisinde yer alan zengin mineralleri ile bolca çinko, demir, potasyum, magnezyum, palmitik asit ve oleic asit barındırmaktadır. Çörek otunu anlamlı kılan en önemli yapı taşı thymoquinon maddesi ile bir çok hastalığa çözüm olmaktadır.

Astımı Önler

Çörek otunun içerisinde barındırmakta olduğu antienflamatuar özelliği ile çörek otu yağının düzenli kullanımlarında solum yollarına bağlı enfes darlığı, yutkunma ve astım hastalıklarının önüne geçmektedir.

Aynı zamanda astım hastalıklarında da kullanımı yaygın olan çörek otu yağı astım ataklarının ilerlemesini engelleyerek solum yollarının rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Tansiyona İyi Gelir

Tansiyona bağlı hastalıklarda önemli bir çözüm olmakta olan çörek otu, yüksek tansiyonun önüne geçerek vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Bilim adamları tarafından bir çok araştırmaya tabi tutulmakta olan çörek otunun tansiyon hastalıklarında etkili bir çözüm oluşturduğu Klinik Farmakoloji tarafından desteklenmektedir.

Sedef Hastalığa İyi Gelir

Çörek otunu ciltte bulunan epidermal dokunun kalınlığını artırarak bu bölgede iyileşmeyi ve onarımı sağlamaktadır. Çörek otu yağının cilde sürülmesi ile sedef inflamasyonlarına karşı dindirici bir etki göstermektedir. Yağlı yapısı ile cildin nemlenmesini ve antibakteriyel özelliği ile iltihap oluşumlarının önüne geçmektedir.

Şeker Hastalığından Korur

Çörek otu yağının kan şekerini düşürerek kan dengesini sağlamakta olduğu deneysel olarak kanıtlanmıştır.

Vücutta bulunan insülin hormonunu dengeleyerek şeker haslıklarının önüne geçmekte olan çörek otu, damar sertlikleri ve damar tıkanıklıklarının önüne geçmektedir.

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otunun saf halde kullanılması yada çörek otu yağının çay ve salatalara dahil edilmesi ile düzenli kullanımlarda meme kanseri, kolon kanseri ve kan kanseri gibi kötü huylu tümör oluşumlarının engelleyerek vücut sistemini güçlü tutmaktadır.

Kanser hücrelerinin üremesini ve çoğalmasına engelleyici bir çok mineral ve vitamini içerisinde barındırmakta olan çörek otu amansız hastalıkların önüne geçmektedir.

Cinsel Hastalıkları Önler

İktidarsızlık ve cinsel hazzın zedelenmesi durumlarında oldukça etkili bir çözüm oluşturan çörek otu düzenli kullanımlarda sperm kalitesini arttırarak doğurganlığı arttırmaktadır.

Sperm hareketliliğini arttırarak cinsel problemlerin önüne geçmekte olan çörek otu sperm konsantrasyonunu arttırarak sağlıklı ilişkilere yardımcı olmaktadır.

İştah Açıcı Etkiye Sahiptir

Beslenme bozuklukları, tiksinti ve yeme problemlerine karşı oldukça etkili bir çözüm oluşturmakta olan çörek otu günlük kullanımlarda metabolizmayı hızlandırarak mide asidini dengelemektedir.

Açlık hissini oluşturarak besin takviyesine yardımcı olan çörek otu yemek problemi yaşayan çocuk ve yetişkinlerde oldukça etkilidir.

Çörek Otunun Diğer Faydaları

Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan çörek otu vücut sağlığının korunmasında oldukça etkili bir rol üstlenmektedir.

Çörek otunun içerisinde barındırmakta olduğu H vitamini, A vitamini,  C vitamini , B1 vitamini, B2 vitamini ve B6 vitaminleri ile beraberinde çinko, demir, potasyum, magnezyum, palmitik asit ve oleic asit çörek otunun bilinen diğer faydalarıdır.

  • Depresyon ve psikolojik rahatsızlıkları azaltır.
  • Alerjik hastalıkların önüne geçer.
  • Boğaz ağrısı ve enfeksiyonlara karşı mücadele eder.
  • Hazmı kolaylaştırarak kabızlık ve isali önler.
  • Vücutta meydana gelen radyasyon ve ışınların atılımını kolaylaştırır.
  • Emzirme problemleri yaşayan annelerde süt dengesini sağlar.
  • Yorgunluk ve bitkinliği önleyerek vücuda enerji veriri.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir