Çocuklarda Ağız Kenarı Yaraları
Bebeklerde ağız kenarı yaraları normal doğum sırasında çoğu bebekte görülen anneden bebeğe geçen mantar enfeksiyonları yüzünden oluşabilir ve rahatsızlık verir. Bebeklerde ağız kenarı yaralarının başka sebepleri de vardır.

Bu sebeplerden bazılarını şöyle özetleyebiliriz. ⬇️

Hastalıklar

Kış aylarında havalarını soğumasıyla birlikte diğer aylara göre daha fazla hasta oluruz. Bağışıklık sistemimiz vücudumuza giren virüs veya bakterilerle savaşırken yorulur ve bağışıklık sistemimiz zayıflar. Bebeklerde bağışıklık sistemi gelişme aşamasında olduğundan ağız yaraları oluşması kolaylaşıyor.

Beslenme Eksikliği

Ağız kenarı yaraları (aft) temel nedeni bağışıklık sisteminin zayıflamış olmasıdır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasının nedenlerinden biri de beslenme eksikliğidir. Bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse düzenli ve dengeli biçimde öğünler hazırlamalısınız.

Antibiyotik Kullanmak

Antibiyotikler mikroorganizmaları öldürürken vücutta bulunan iyi huylu mikroorganizmaları da yok eder. Antibiyotiğin yan etkisi olarak ağızda yaralar başlayabilir.

Biberonların Ve Emziklerin Hjyenik Olmaması

Biberon ve emziklerin hijyenik olması bebeklerin sağlığı için çok önemlidir. Çünkü bunlar sürekli ağıza alınan şeylerdir. Bu yüzden emzik ve biberonların hijyenik olmaması bebeklerin ağzında yaralara sebep olabilir.

Bebeklerde Ağız Yarası

  • Emme güçlüğü
  • Yemek yemek istememek
  • Salya artışı
  • Genel huzursuzluk

Ağız Kenarı Yaraları Nasıl Geçer

Ağız kenarı yarası görülür görülmez öncelikle doktora gidilmelidir. Çünkü bu yaraların sebebi mineral ve vitamin eksikliği de olabilir. Doktorunuz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size önerilerde bulunacaktır. Bazı doktorlar vitamin ve mineral eksikliği olmadığı sürece söylediği bazı yöntemlere evde tedavi yapılmasını önermektedir. İlaç, jel ve benzeri şeylere gerek kalmadan da bu yaralara çözüm bulunabilir.

Bunlardan bazıları şunlardır;

Bal ve Zerdaçal Kürü

Antiseptik ve antibakteriyel özellik taşıyan bal ve zerdeçalı karıştırarak yaralı bölgeye sürmeniz acıyı hafifletecektir. 1 yaşından küçük çocukların bal tüketmesi sakıncalıdır.

Karbonatlı Su

İçme suyu kaynatılarak içerisine az bir miktar karbonat eklenmelidir. Temiz bir bezi batırın ve yara olan yeri temizleyin.
Günde 3-4 kez yapılabilir. Eğer emziriyorsanız göğsünüzü de temizlemelisiniz. Bunları yaptığınızda çocuğunuzun ağzındaki yara iyileşmedi ya da küçülmediyse doktora gitmenizi öneririz. Gerekli incelemeleri yapıp size uygun tedaviyi söyleyecektir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir