Çocuklar Hangi Spora Hangi Yaşta Başlanmalıdır ?
Çocuklar Hangi Yaşta Hangi Branşa Yönlendirilmeli ?

Her ebeveyn kendisinden bile daha çok değer verdiği çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek istiyor doğal olarak. Çocukların zihinsel gelişimine ve akademik başarısına önem verildiği kadar fiziki gelişimine de destek olunmalı ve önem verilmelidir.

Türkiye de çoğu anne ve baba ne yazık ki bunu görmezden geliyor.

Spor Zihinsel Gelişimi ve Analitik Düşünceyi de Etkiliyor

Çocukların spor yapması zihinsel gelişim açısından da büyük önem taşıyor. Özellikle takım sporu yapan çocuklar karşılaştığı sorunlarda destek alma konusunda kendilerini daha iyi ifade ediyorlar. Yeterli gelemeyeceğini ön gördükleri bir konuda çıkış yolu arama aşamasında kendisine çözüm ortakları edinme konusunda daha yetenekli oluyorlar.

Bütün bunların yanı sıra sporun hayatlarına getirdiği dinamizm nedeniyle çocuklar daha hızlı düşünme ve düşündüklerini daha hızlı bir şekilde icraata çevirme konusunda daha etkili oluyorlar.

Fakat tabiki de her çocuk takım sporu tercih edecek diye bir şey söz konusu değildir. Çocuğun yaşı, yatkınlıkları ve ilgi alanları göz önünde bulundurularak doğru spor branşının seçimi yapılmalıdır. Daha doğrusu bunun seçimi çocuğa bırakılmalıdır.

Çocuğum İçin Hangi Spor Dalının Uygun Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuğun genetik yapısı bu konuda ipucu olabilir. Ebeveynlerin boyu uzunsa, çocuğun da ileride boyunun uzun olacağını düşünülüp basketbola yönlendirme yapılabilir. Bunun dışında sevdiği ve ilgi duyduğu şeyler göz önüne alınılabilir.

Örneğin çocuk suda vakit geçirmeyi seviyorsa yüzme, beceri, denge ve esneklik konusunda yatkınlık gösteriyorsa jimnastik alanına yönlendirilebilir. Bütün spor dalları için aşağı yukarı beceri, yatkınlık, dayanıklılık ve az da olsa esnekliğe sahip olmak seçimler konusunda başta değerlendirilecek unsurlar arasında yer alıyor.

Spor Yaparken ve Spor Seçilirken En Önemli Unsur Nedir?

Çocuk yapacağı sporu kesinlikle sevmeli. Antrenman programlarının uzun süreceği dallar seçim sırasında iyi değerlendirilip göz önünde bulundurulmalı. İlerde profesyonel olarak mı yoksa hareket ve sağlıklı yaşam amaçlı mı devam edilecek, aile ve çocuk önce buna karar vermeli.

Fiziksel gelişimlerinin uygun olduğu dallar seçilmeli. Örneğin; basketbol, futbol, güreş gibi fiziksel ve ağır temas olan spor dallarında çocukların yaşı değil beceri ve fiziksel yaşı ve yetkinliği dikkate alınmalı. Bu tarz spor dallarında çocuğun fiziksel yaşının 5 -6 ay bile önde olması çok önemli olabiliyor.

Eğer bu tarz unsurlar gözden kaçırılırsa çocuğun başarısızlık yaşaması durumunda yaptığı spordan soğuması ve isteksiz olarak devam etmesi hatta spor yapmayı bırakması gayet olası bir durumdur.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir