Çayın Ömrü Ne Kadar ? Sağlıklı Saklama Yöntemleri
Çay Nasıl Saklanır ?

Türk toplumunun neredeyse kültürel bir parçası olan çayın yeri ve önemi su götürmez bir gerçektir. Kaliteli ve güzel bir çay demlemenin ilk şartı ise, kullanacağınız çayın bir o kadar kaliteli ve taze olması gerektiğidir. Bunun için çayınızı nerede ve nasıl muhafaza ettiğiniz büyük önem arz eder.

Çayınızın Taze Kalması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle, çayınızın uzun süre tazeliğini korumasını istiyorsanız ilk şart, rutubetli yani nemli ortamdan uzak tutmanızdır. Ayrıca ısı ve ışık almayan, serin ve kuru bir yerde saklamanız çayın ömrünü uzatacaktır. Özellikle hava almayacak şekilde muhafaza etmeniz gerekir ki, çay havayla uzun süre temas ettiğinde tazeliğini kaybedip bayatlayacaktır. Bundan dolayı saklamak için kullanacağınız kavanoz tercihinizin önemi büyüktür. Dikkat etmeniz gereken ilk şey, kavanoz kapağının sağlam ve hava almayacak şekilde kapanıyor olmasıdır. Özellikle cam ya da seramik kavanoz tercih etmenizde de fayda vardır.

Çünkü ısı ve ışığı kolay geçiren herhangi plastik bir kavanoz çayınızın zamanla hem tadında hem de kokusunda değişimler yapacağı gibi sağlık açısından da mümkün olduğunca tercih edilmemelidir. Ayrıca, çay kavanozunda kesinlikle metal ya da plastik kaşık bekletilmemelidir. Bunlar da zaman içinde çayın tadının ve renginin bozulmasına sebep olabilirler. Mümkün olduğunca tahta kaşık kullanmaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra, çayı buzdolabında saklamak yanlıştır çünkü, çay nemli ortamda çok kolay bayatlayıp bozulabilir.

Çay Nerede ve Nasıl Saklanır ?

Mümkün olduğunca serin fakat kuru yerde saklamak daha uygundur. En önemli noktalardan biri de çayı kullandığınız diğer baharatlardan uzak tutmanızdır. Çünkü baharatlarınızın keskin kokuları çaya sinebileceği için çayınızın tadı ve kokusu değişecektir. Ayrıca taze bir çay içmek ve bayatlamasına sebebiyet vermemek için, kilo kilo çay almak yerine, tüketeceğiniz miktarda çay almak daha doğru olacaktır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir