Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Spor Yapmak veya Devam Etmek Mümkün müdür?
Burun estetiği ameliyatı sonrasında yeni oluşan burun yapısının bakımı ve iyileşme süreci oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde hastaların nasıl hareket etmesi gerektiği hakkında bilinçli olmaları gerekmektedir. İyileşme sürecinde yapılması gerekenlere özen gösterildiği takdirde yeni burun yapısının oluşumu konusunda sorun yaşanmayacaktır.

Bu konuda hastaların en çok merak ettiği konulardan birisi de spora devam edip etmeme konusundadır.

Burun Estetiği Sonrasında Yapılması Gerekenler

Ameliyat sonrasında hastanın 2 gün süreyle başının yüksekte tutması gerekmektedir. Bu nedenle en az iki yastık ile yatması önerilmektedir. Yan tarafa dönük bir şekilde yatılması durumunda burun ve göz kapağının altında şişme oluşacaktır. Bu nedenle bir hafta boyunca baş yukarıda ve sırt üstü yatmak en doğru harekettir.

Aynı zamanda ilk gece göz etrafı ve atelin çevresine soğuk buz uygulaması yapmak gerekmektedir. Böylelikle morlukları ve şişlikleri azaltma ihtimali bulunmaktadır. İlk zamanlar burundan pembemsi bir akıntı gelmesi oldukça normaldir. Burun altına yerleştirilmiş gazlı bez ise belli aralıklarla değiştirilmelidir. Spor haricinde hastaların yürüyüş yapmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak ağır sporlar önerilmemektedir. İlk haftanın içerisinde yalnızca 10 kilogramı geçmeyecek kadar ağırlık kaldırılabilir.

Burun Estetiği Sonrasında Beslenme

Ameliyat sonrasında hastaların sulu yemeklerle beslenmesi önerilmektedir. Eğer burun tıkanıklığı sorunu yaşanırsa katı besinlerin daha zor yutulması normaldir. İlk hafta koku alma düzeni yerine gelmeye başlar. Bunun yanı sıra hastanın daha hızlı toplanabilmesi adına bol su içmesi ve ödeme azaltacak maydanoz, yeşil çay gibi besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Burun Estetiğinden Sonra Spor Yapılır Mı?

​​​​​​Özellikle sporla ilgilenen hastalar burun estetiği sonrasında spor yapılıp yapılmayacağı konusunda sorular sormaktadır. Ancak bilinmesi gerekir ki bu süreçte hastalar birçok konuda kendilerine dikkat etmelidir. Özellikle de fiziksel hareketlerde kısıtlamalar olmalıdır. Ancak belirli bir süre sonra tekrar egzersiz yaşamına dönmek mümkün olmaktadır.

Ameliyat sonrasında ilk hafta hastanın çok dikkatli olması ve ani hareketlerden kaçınması istenir. Bu nedenle ilk zamanlarda spor etkinliği önerilmemektedir. Burun estetiği ile birlikte spora 1 ay gibi bir süre ara verilmesi önerilmektedir.

Bu süre sonrasında ise baş kısmını zorlamamak adına hafif egzersizler yapılması önerilir. İlk 3 ay ise ağır antrenmanlar baş aşağıya hareketler, hızlı ve tempolu koşular önerilmemektedir. Bu tür hareketlerden iyileşmeyi geciktirecek olması sebebiyle kaçınılması gerekmektedir.

Burun Estetiği Sonrasında Spor Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Estetik sonrasında hastaların hafif tempolu yürüyüş yapmasında zarar görülmemektedir. Ameliyat sonrasında geçen her bir ay ile birlikte spor etkinliklerinin temposunu artırmak mümkün olmaktadır. Ancak bunun kademeli bir şekilde yapılması önerilmektedir.

Çok kalabalık, dar ve havasız ortamlarda spor yapmanın zararlı olduğunun bilinmesi gerekir. Burun bölgesinde yeterli şekilde temiz hava gelmesi gerekir. Sargılar ve iyileşme süreci sebebiyle tıkanmalar olacağı için açık havada yürüyüş yapılması önerilmektedir.

Burun Estetiğinden Sonra Spor Yapmak İçin Ne Kadar Süre Beklemelidir?

Spor etkinlikleri ile birlikte spor türleri konusunda de seçici olmak gerekmektedir. Ağır sporların yapılması önerilmemektedir.

Spor türlerine göre beklenme süreleri ise şöyle sıralanabilir;

  • Hastaların ameliyat sonrasında normal yürüyüş yapmalarına izin verilmektedir. Birkaç gün sonrasında yavaş yavaş yürüyüş yapmaya başlamak mümkündür. Özellikle akşam yürüyüşleri ise ödem azaltması sebebiyle oldukça faydalı olmaktadır. Ancak tempolu yürüyüş için burun ameliyatından sonra 4 hafta beklenmesi önerilmektedir.
  • Ameliyat sonrasında yüzme 4 hafta sonra önerilmektedir. Ancak denize veya havuza giriş sırasında sakin olmak, atlama tarzı hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Aksi halde burunda travma olması olağan bir durumdur.
  • Fitness, pilates ve yoga gibi spor dalları ise burun ameliyatından 6 ile 8 hafta sonra başlamak önerilmektedir. Ancak düşme, çarpma, vurma gibi durumlar açısından oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.
  • Futbol, basketbol ve voleybol gibi spor dalları ise burun estetiği ameliyatından 6 ile 8 hafta sonra başlanması önerilmektedir. Ancak hastanın durumuna bağlı olarak basınç hissediliyor olması durumunda biraz daha beklemek faydalı olabilir. Bu spor dallarında top çarpma ihtimali, kol bacak kafa çarpma ihtimali ya da bunun üzerine düşme ihtimali gibi tehlikeli çok durum bulunmaktadır.
  • Dövüş sporları ile ilgilenen hastalar ise burun estetiği ameliyatından sonra en az 6 ile 8 hafta beklemelidir. Dövüş sporları burun estetiği ameliyatı sonrasındaki süreçte en tehlikeli sporlardan birisidir. Buruna darbe almaya son derece açık olan bu spor türlerinde oldukça özenli davranmak gerekmektedir.
  • Halter kaldırma konusunda ise en az 6 ile 8 hafta beklemek önerilmektedir. Bu süre sonrasında hafif tempoda başlayabilir. Sonrasında ise basınç hissedilmediği takdirde devam edilebilir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir