Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Oluşan Ödem ve Şişlikler Ne Zaman Geçer?
Burun estetiği; bazı durumlarda sağlık sorunlarına neden olan durumun ortadan kaldırılması için, bazı durumlarda da kişinin kendisini daha güzel hissetmesi için yapılan işlemlerdir. Bu işlemler her zaman cerrahi müdahale olmamakla birlikte, bazı durumlarda küçük operasyonlar yapılarak da burun estetiği sağlanabilir. Yapılan işlemler sonucunda; burun çevresinde, yanaklarda, göz altlarında olacak şekilde çeşitli şişliklerin oluşma durumu söz konusudur. Bu sebeple, konu hakkında; şişliklerin ne kadar sürede ineceği, nelere dikkat etmek gerektiği, hangi uygulamaların yanlış olduğu, konularında bilgiler alınmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Şişlik Nedir?

Burun estetiği, çeşitli aşamalar sağlanarak yapılan bir işlemdir. Genel olarak da cerrahi bir müdahale gerekir. Bu sebeple burnun açılması, gereken düzenlenmelerin yapılması; hatta bazı durumlarda destekleyici cerrahi malzemelerin buruna yerleştirilmesi gerekebilir. Tüm bu durumlar sonucunda burunda değişimler oluşur ve vücudun yeni düzene alışım sağlaması gerekir. Bu sebeple ödem ve şişlikler oluşur. Özellikle burunda bulunan fazlalık kemiklerin kırılarak alınması, yetersiz kemik durumlarında destekleyici malzeme kullanımı yapılmasına bağlı olarak; ödem ve şişlik oluşumunda fazlalık olduğu gözlemlenir. Bu durum ortaya çıktığı zaman, burun estetiği alanında hizmet veren doktorun tavsiyeleri mutlaka dinlenmelidir.

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Şişlik Her Zaman Oluşur Mu?

Burun estetiği yapıldıktan sonra oluşan ödem ve şişlik durumu, her birey için aynı şekilde gerçekleşen bir durum değildir. Kimi insanda çok küçük ödem oluşumları ve şişlikler bulunurken; kimi insanda çok büyük şişlik durumları ve ödem oluşumu gözlemlenebilir. Bu durum; kişinin ameliyat ve estetik esnasında almış olduğu işlemler, bünye durumu ve yapılan müdahalelere göre değişim gösterir.

Bununla birlikte şişlik ve ödem oluşumu, her estetik ameliyat sonrasında bireylerde görülmesi beklenen olası bir durumdur. Burun estetiği türlerinden ameliyat içermeyen yöntemlerde ise durum değişim gösterir. Özellikle; estetiğin dolgular yardımıyla sağlanmak istendiği, cerrahi ip kullanılarak yapıldığı operasyonlar da olabilir. Bu tür durumlarda ise genel olarak ödem oluşumu gözlemlenmesi söz konusu olmaz. Ortaya çıkacak olan ameliyat şişkinlikleri ise iki veya üç gün içerisinde inerek normal bir burun görünümüne ulaşılır.

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Şişlik Durumu Bir Sorun Mudur?

Burun estetiği tamamlandıktan sonra ortaya çıkacak olan ödem ve şişlik durumları, gayet olası bir durumdur. Bu tür durumlarla karşılaşan bireylerin panik yapmaması gerekir. Burun kısmında yapılan işlemler, vücudun kendini korumasına ve hücre yenilenmesi başlatmasına neden olur. Sonuç olarak da işlem yapılan alana ve çevresine daha fazla kan gönderilir.

Bu durum sonucunda ise; şişlikler, morarma durumları, ödem oluşumu gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Dikkat edilmesi gereken durum ise, panik yaparak yanlış müdahale yapma durumudur. Estetik işlem sağlanan burun oldukça hassas olmakla birlikte, yanlış işlemler sonucunda; hem estetik anlamda hem de sağlık anlamında sorunlara neden olacak durumlar ortaya çıkabilir.

Özellikle yanlış olarak bilinen ve uygulama sonucunda zarar veren durumlar vardır. Bunların başında buz koyma işlemi gelir. Koyulan buz, basınç ortaya çıkardığı için şekil bozukluklarına neden olabilir. Bunun yanı sıra, daha fazla şişlik ve ödem sorunu da ortaya çıkabilir. Bu sebeple, işlemi sağlayan doktor veya uzman tarafından önerilen durumlar dışında bir işlem yapılmaması gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Şişlikler Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği tamamlandıktan sonra ortaya çıkan ödem ve şişlikler, farklı etkenlere göre çeşitli zamanlarda geçer.

Ödem ve şişliklerin geçme zamanını etkileyen faktörler başlıca şu şekilde ifade edilebilir:

  • Burun estetiği sırasında yapılan işlemlerin yoğunluğu ve bu işlemlerin burnun doğal yapısına ne kadar etki ettiği
  • Kişinin bünyesinin güçlü olması veya zayıf olması
  • Burun estetiği hizmetinden faydalanan bireyin vücudunda bulunan; kan, tuz miktarı, sıvı miktarı gibi durumların ne olduğu ve bu sıvıların birbirine göre oranları
  • Burun estetiği sonrasında, ödem ve şişlikler için kullanılmak üzere doktor tarafından verilen ürünlerin kullanım durumları
  • Burun estetiği sonrasında kişinin kendisine bakım durumu; beslenme, sıvı alımı, estetik yapılan burun bölgesinin rutin pansuman durumu

Bu gibi işlemlere bağlı olarak; burun estetiği sonrası ödem ve şişlik durumunun geçme zamanı ortalama olarak belli olur. Kişinin; doktor önerilerini doğru bir şekilde uygulaması, kendisine iyi bakması ve pansumanları tamamlamasına bağlı olarak bir ayda tamamen iyileşme durumu söz konusu olabilir. Ancak; kişinin kendisine yeteri kadar iyi bakmadığı, yanlış işlemler yaptığı durumlarda ise süreç, genel olarak üç aya kadar uzama durumu gösterebilir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir