Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?
Burun estetiği birçok kişinin hem görsel hem de sağlık açısından başvurduğu bir operasyondur. Burun şeklini beğenmediği zaman genellikle birçok vatandaş burun estetiği yaptırmayı tercih eder. Bunu beğenilmediği zaman burun estetiği yaptırmak doğru olabilir.

Genellikle birçok kişi çeşitli travmalara bağlı olarak da burnunu düzeltmek için burun estetiği yaptırır. Burnun kemerli olması, burnun uç kısmının düşük olması gibi şikayetlerden dolayı birçok kişi ameliyat olmak ister. Burun estetiği yaptıracağınız zaman hem doktor seçimi hem de iyileşme süreci oldukça önemlidir.

Bu nedenle alanında güvenilir bir şekilde hizmet almış olan doktorları tercih etmek gerekir. Burun estetiği yaptırmaya karar verdiğiniz zaman onun için belli bir yaş sınırı bulunur. Ancak kas iskelet kısmını tam olarak yeterli gelişimini tamamlaması gerekir.

Bu gelişim tamamlandığı zaman altı yaşından sonra gerekli olan ameliyatlar yapılabilir. Herhangi bir burun sorunu yaşadığınız zaman koşulların ameliyat içi uygun olup olmadığını da doktora giderek belirlemeniz mümkün.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatında genellikle çok fazla hassas işlemler yapıldığı için kanamalarda meydana gelebilir.

Bunun için doktorun söylemiş olduğu uygulamaları yapmak gerekir.

  • Doktor sizlere ameliyatla ilgili bilgi verirken kullanmış olduğunuz herhangi bir ilaç varsa mutlaka doktora bilgi vermek gerekir.
  • Operasyona girmeden önce herhangi bir takı veya aksesuarın olmaması gerekir.
  • Aspirin gibi ilaç kullanıyorsanız mutlaka bir haftadan önceden bırakmak gerekir.
  • Yeşil çay gibi kanı sulandıran çayları mutlaka ameliyattan önce bırakmakta fayda var.

Doktorun belirlemiş olduğu talimatlara uyduğunuz zaman ameliyat öncesinde ve sonrasında herhangi bir sorun yaşanmamış olur.

Burun Estetiği Kaç Saat Sürer?

Yapılan burun estetik operasyonları genellikle ameliyatlara göre değişiklik gösterir. Genellikle çok ciddi bir travma durumu yoksa eğer ameliyat 2-2.5 saat arasında sürer. Ancak çok ciddi hasar almış burun ameliyatları genellikle 6-7 saat sürmektedir. Ameliyat süreleri doktorun yapmış olduğu kontrol sonrasında belli olur. Bu nedenle doktorun iyi bir şekilde sizlere hizmet vermesi sağlık açısından da oldukça önemlidir. Ameliyat olmadan önce doktordan tüm bilgileri almak gerekir.

Ameliyat Sonrası

Burun estetik ameliyatlarında kullanılan açık teknikler sayesinde zamanla burun deliklerinde kanamalar olabilir. Çünkü küçük de olsa kesi işlemi yapılır. Burun estetiğinden sonra kesi işlemi yapılan yerde iz kalma da görülebilir. Yara iyileşme genellikle kişiden kişiye değişir. Ancak kapalı olarak yapılan ameliyatlarda herhangi bir yara izi kalmaz. Bu nedenle doktorun tavsiyesine göre açık veya kapalı ameliyat yapmak gerekir. Genellikle bu durumu doktor hastaya göre belirler. Ameliyat sonrasında yaşanan komplikasyonlar her hastada aynı değildir. Bazı hastalar daha ağır atlatırken bazıları ise daha hafif bir şekilde atlatabilir.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik ve Morluk

Burun estetiği yapıldıktan sonra genellikle çok hafif şişlik ve morluk görülür. Ancak bu durum yapılan operasyona göre değişiklik gösterir. Morarma olduğu zaman genellikle bir hafta içerisinde azalmış olur. Ameliyat olduktan sonra ikinci gününde şişlik ve ödem oldukça fazla olabilir. Ancak birkaç hafta içerisinde tamamen ortadan kaybolmuş olur. Herhangi bir ilaç kullanımı içinde doktorunuzla görüşmek gerekir.

Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ameliyat olduktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken durum tekrar travma oluşmamasıdır. Eğilip kalkarken dikkat etmek gerekir ve darbe almamaya da dikkat etmek de fayda var. Ameliyat olduktan sonra şişlikleri azaltmak için yastığınızı yüksek bir şekilde kullanmanız mümkün. Kanı sulandıran ilaç ve çiçeklerden mutlaka uzak durmak gerekir. Ameliyat olduktan sonra bir süre spor yapmayı bırakmak gerekir.

Özellikle ağır spordan kaçınmak gerekir. Doktorun tavsiye edeceği süre boyunca gözlük kullanmaktan kaçınmak da fayda var. Ameliyat sonrası yapılacak olan şeylere dikkat etmek iyileşme sürecini arttırır. Bu nedenle doktorun tavsiye ettiği şeyleri uygulamak da fayda var. İlaç kullanımı genelde çok fazla ağrınız olduğu zaman kullanılır. Ancak kendiniz ilaç seçimi yapmamalısınız. Kan sulanmasına neden olacağı için bu durum daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle çok ağrınız olmadığı sürece ilaç kullanımından kaçınmak gerekir.

Doktor Seçimi

Burun estetiği yaptıracağınız zaman doktor seçimi ciddi anlamda önemlidir. İyi para verip kötü bir doktor seçimi de yapılabilir. Bu nedenle çevrenizde daha önce bu operasyonu geçiren kişiler varsa onların gittiği doktora gitmek de fayda var. Doktor seçimi yapıldıktan sonra iyileşme sürecinde hastanın kendine daha fazla dikkat etmesi gerekir. Ne kadar iyi bir şekilde dikkat ederse iyileşmesi de o kadar hızlı olur. Özellikle sosyal medya kullanımı da doktoru kaliteli bir şekilde seçmek konusunda sizlere de yardımcı olacaktır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir