Buerger Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir ? Belirtileri Nelerdir ?
Buerger Hastalığı İhmal Edilmemeli !

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen buerger hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Buerger hastalığı tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde adı yabancı gelse de bir çok bireyde sıklıkla karşımıza çıkmakta olan buerger hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına karşılık yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde cevap bulacağız.

Buerger Nedir?

Buerger dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen damar hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel anlamda el ve ayak bölgesinde ki damarların iltihaplanması durumudur.

Özellikle atar damarı etkilemekte olan hastalık nadir de olsa toplar damarı da etkileyebilmektedir. Hastalığın tıp dilinde ki adı thromboangitis obliterans olarak adlandırılmaktadır.

Ortalama olarak 23-50 yaş grupları arasında görülmektedir. Erkeklerde daha yaygın görülmesi ile beraberinde son yıllarda kadınlarda da sıklıkla meydana gelmektedir.

Buerger Belirtileri Nelerdir?

Hastalık oluşumuna bağlı olarak hemen her bireyde benzer belirtileri göstermekte olsa da bazı durumlarda farklı belirtiler ile de meydana gelebilmektedir. Hastalık belirtilerini taşımakta olan bireylerin derhal doktor muayenesine girmeleri önerilmektedir. Buerger hastalığına yakalan bireylerde görülmekte olan en belirgin durumlar arasında;

  • El bölgesinde ağrı
  • Ayak bölgesinde ağrı
  • Yürüme esnasında problemler ve sancıma
  • El işi gerektiren durumlarda sancıma
  • Bacaklarda soğukluk hissi
  • Parmaklarda ve topuk bölümünde meydana gelen sızlamalar
  • Kan damarlarında iltihaplanma
  • El ve ayaklarda meydana gelen açık yaralar
  • El ve ayaklarda meydana gelen kangren

Buerger Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Buerger hastalığının meydana gelmesinde ki en etkin faktör tütün ve tütün ürünleri kullanımı olarak gösterilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde uzmanlar buerger hastalığına yakanmış erkek ve kadın bireylerin sigara kullanımına bağlı olarak meydana geldiği bulgusuna rastlamaktadır.

Beraberinde soğuk havalara bağlı olarak da görülebilmektedir. Aynı zamanda anlık durumlar neticesinde gelişen travmalar ilerde meydana gelebilmektedir.

Hastalığın travmalara bağlı olarak gelişmesinde ki durumlar arasında kaza, vurma, çarpma, kavga gibi durumlar görülmektedir. Tıp hastalık ile gerekli araştırmalarına devam etmekte olup kesin sebebini henüz saptayamamaktadır.

Buerger Hastalığı  Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalık bulgularında şüphelenmekte olan bireylerin en yakın hastaneye giderek doktor muayenesi ile teşhis edilmesi gerekmektedir.

Özellikle yukarıda belirtmekte olduğumuz el ve ayak bölgesinde ağrı, yürümede problem çekme, el işi gerektiren durumlarda parmaklarda sızlama, ayaklarda ve ellerde soğukluk hissi, kan damarlarında iltihaplanma, el ve ayak bölgelerinde morarmalar, el ve ayak bölgelerinde meydana gelen kangren ile beraberinde açık yaralar ile kendini en belirgin şekilde göstermektedir.

Belirtilen şikayetler neticesinde teşhis kan tahlili ile kısa süre içerisinde netleştirilmektedir.

Buerger Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir çok hastalıkta olduğu gibi buerger hastalığında da erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Bireyler üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde hastalık teşhisi konmuş hastaların doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hastalığın ilerlemesi ve tedavi edilmemesi durumunda kangrene dönüşerek uzuvun cerrahi operasyon ile kesilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak uygulanan tedavinin ön amacı hastalığın ilerlemesini durdurmak olacaktır.

İlaç tedavisi ile başlayan yöntem damar genişletici, iltihap giderici, kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı önleyici şurup ve haplar ile sağlanmaktadır. Bazı durumlarda damar yapısının ciddi derecede bozukluk göstermesine bağlı olarak cerrahi operasyon uygulanmaktadır.

Ameliyat ile alınan sinir düğümleri hastalığın ilerlemesini durdurmaktadır. Beraberinde hastalık yaşamakta olan bireylerin üzerine düşen görevlerde bir hayli önemlidir.

Özellikle soğuk havalardan kaçınılması, geceleri çorap kullanımı, rahat ve ortopedik ayakkabı seçimi, tırnak kesimlerinde deriye girmemeleri ve sigara kullanmamaları şiddetle önerilmektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir