Hastalıklar

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun ağrıları, yaygın olarak görülen ve kişilerin günlük hayatını oldukça etkileyebilen rahatsızlıklardan biridir. Servikal bölgemizde 7 adet vertebra bulunur ve bu bölge insan için hayati öneme sahiptir. Boyun ağrıları bazen dönem dönem oluşup kaybolabilen özelliklerde olabileceği gibi devamlı ve sürekli bir şekilde de olabilir.

Boyun Ağrısı Nedenleri Nedir?

  • Boyun ağrısına birçok faktör neden olabilir. Boynun herhangi bir sebepten ötürü zorlanmış olması, travmalar, yumuşak doku zedelenmeleri, kas tutulmaları kişilerde boyun ağrılarına neden olacaktır.
  • Uzun süre boynu aynı ve zorlayıcı pozisyonlarda tutmak boyun ağrılarının bir diğer nedenidir. Bunu genelde telefonlara,
  • tabletlere bakarken sıklıkla yapabiliriz. Ya da mesleki bir zorunluluk sonucu masa başı aktivitelerde uzun süre bulunabiliriz. Bu tür faktörler de boyun ağrılarının oluşmasına davetiye çıkarır.
  • Uyku pozisyonu ve uyurken kullanılan yastıkların uygun boyutta ve özellikte olmaması da önemli etkenlerdendir.
  • Bazen aşırı spor yaparak zorlamak ve ya tekrarlayıcı hareketleri uzun süre yapmak da neden olabilir.

Boyun Ağrısı Tedavisi Nedir?

  • Tedavi yöntemleri şiddete ve semptomlara göre farklı farklı uygulamalar şeklinde yapılabilir.
  • Hayati önem taşıyan sinir basılarında, vertebra kayması, vertebral kırıklar gibi durumlarda cerrahi tedaviler gerekebilir.
  • Bunun dışında ilaç tedavileri ile ağrı azaltılamaya ve olabildiğince geçirilmeye çalışılır.
  • Egzersizler de tedavinin bir parçasıdır.

Oluşan tutukluk hissinin azaltılabilmesi ve boyun hareketlerinin normal açıklıklarda yapılabilmesi açısından önemlidir. Ayrıca boyun kaslarının kuvvetlendirilmesi de yine faydalı olacaktır. Egzersiz reçetesi kişiye özel bir şekilde fizyoterapistler tarafından uygun değerlendirmeler sonucunda yapılmalıdır.

Boyun Ağrılarında Günlük Yaşam Aktivitelerinde Değişiklikler

Günlük yaşamda bazı düzenlemeler yapmak uzun süreli tedavi etkileri gösterecektir. Herhangi bir yük taşıma durumunda bunu baş seviyesi üzerinde yapmak boyun kaslarını da bu aktiviteye dahil eder ve zorlanmadan neden olabilir.

Bunun yerine kucakta taşımak ve ya yardımcı bir alet kullanmak faydalı olacaktır. Günlük yaşamda postüre dikkat edilmeli ve boynu aynı pozisyonda tutan uzun süreli aktivitelerden kaçınılmalıdır. Masa başı aktivitelerde küçük molalar vererek boyun ve sırt için hafif germe egzersizleri uygulanabilir. Uyku pozisyonunda ve yastık seçiminde düzenlemeler yapılması da yine faydalı olacaktır.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.