Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
Boyun ağrıları, yaygın olarak görülen ve kişilerin günlük hayatını oldukça etkileyebilen rahatsızlıklardan biridir. Servikal bölgemizde 7 adet vertebra bulunur ve bu bölge insan için hayati öneme sahiptir. Boyun ağrıları bazen dönem dönem oluşup kaybolabilen özelliklerde olabileceği gibi devamlı ve sürekli bir şekilde de olabilir.

Boyun Ağrısı Nedenleri Nedir?

  • Boyun ağrısına birçok faktör neden olabilir. Boynun herhangi bir sebepten ötürü zorlanmış olması, travmalar, yumuşak doku zedelenmeleri, kas tutulmaları kişilerde boyun ağrılarına neden olacaktır.
  • Uzun süre boynu aynı ve zorlayıcı pozisyonlarda tutmak boyun ağrılarının bir diğer nedenidir. Bunu genelde telefonlara,
  • tabletlere bakarken sıklıkla yapabiliriz. Ya da mesleki bir zorunluluk sonucu masa başı aktivitelerde uzun süre bulunabiliriz. Bu tür faktörler de boyun ağrılarının oluşmasına davetiye çıkarır.
  • Uyku pozisyonu ve uyurken kullanılan yastıkların uygun boyutta ve özellikte olmaması da önemli etkenlerdendir.
  • Bazen aşırı spor yaparak zorlamak ve ya tekrarlayıcı hareketleri uzun süre yapmak da neden olabilir.

Boyun Ağrısı Tedavisi Nedir?

  • Tedavi yöntemleri şiddete ve semptomlara göre farklı farklı uygulamalar şeklinde yapılabilir.
  • Hayati önem taşıyan sinir basılarında, vertebra kayması, vertebral kırıklar gibi durumlarda cerrahi tedaviler gerekebilir.
  • Bunun dışında ilaç tedavileri ile ağrı azaltılamaya ve olabildiğince geçirilmeye çalışılır.
  • Egzersizler de tedavinin bir parçasıdır.

Oluşan tutukluk hissinin azaltılabilmesi ve boyun hareketlerinin normal açıklıklarda yapılabilmesi açısından önemlidir. Ayrıca boyun kaslarının kuvvetlendirilmesi de yine faydalı olacaktır. Egzersiz reçetesi kişiye özel bir şekilde fizyoterapistler tarafından uygun değerlendirmeler sonucunda yapılmalıdır.

Boyun Ağrılarında Günlük Yaşam Aktivitelerinde Değişiklikler

Günlük yaşamda bazı düzenlemeler yapmak uzun süreli tedavi etkileri gösterecektir. Herhangi bir yük taşıma durumunda bunu baş seviyesi üzerinde yapmak boyun kaslarını da bu aktiviteye dahil eder ve zorlanmadan neden olabilir.

Bunun yerine kucakta taşımak ve ya yardımcı bir alet kullanmak faydalı olacaktır. Günlük yaşamda postüre dikkat edilmeli ve boynu aynı pozisyonda tutan uzun süreli aktivitelerden kaçınılmalıdır. Masa başı aktivitelerde küçük molalar vererek boyun ve sırt için hafif germe egzersizleri uygulanabilir. Uyku pozisyonunda ve yastık seçiminde düzenlemeler yapılması da yine faydalı olacaktır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir