Böbrek Yetmezliği Nedir ve Nasıl Anlaşılır?
Böbrek yetmezliği, böbreklerimizin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz bir şekilde ve ilerleyici bir şekilde bozulmasıyla yani böbreklerinin işlevlerini artık eskisi gibi yerine getirememesi durumunda ortaya çıkan karakterize bir durumdur.

Böbrek Yetmezliğinin Etyolojisi Nedir?

Bu hastalığın etyolojisini merak edecek olursak başka hastalıkların ilerlemesiyle meydana gelir. Bu hastalıklar, diyabetus mellitus(şeker hastalığı), hipertansiyon(yüksek tansiyon), kronik glomerilo nefrit(nefronların tahrip olması), başka türlü böbrek hastalıkları gibi hastalıklardır. Bu hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayan bu dört büyük hastalığın yanı sıra kronik pyelonefrit, orak hücreli anemi, multipi myeloma, akut böbrek yetmezliği de sebepleri arasında yer almaktadır.

Böbrek Yetmezliği Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Hastaların klinik semptomları ve bulguları böbrek yetmezliğinin ilerleme derecesi ve ciddiyetiyle yakından ilişkilidir. Böbrek yetmezliği ne yazık ki sadece böbrekleri etkilemekle kalmayıp vücudumuzdaki bütün organ ve sistemleri etkilemektedir. Mesela örnek verecek olursak adeta böbrek yetmezliği ile en çok etkilenecek olan üriner sistemimizde poliüri, noktüri, hatta oliüri ve anüri meydana gelir.

Üriner sistemin yanı sıra hematolojik sistemimiz de büyük ölçüde zarar görür. Hastalarda kanamaya eğilimli, enfeksiyona açık bir vücut ve anemi yani kansızlık kendini baş gösterir. Ayrıca bunların haricinde ne yazık ki hastaların cildinde de bir takım anormallikler oluşur. Örneğin ciltte yaraya dönüşebilecek kaşıntılar, varsa yaraların iyileşmesinde gecikmeler, deri renginde solukluklar ve hiperpigmentasyon görülür.

Böbrek Yetmezliği Tanısı Nasıl Konulur?

Böbrek Yetmezliği şüphesi olan hastalarda ilk olarak hastanın anamnezi yani öyküsü alınır. Anamnezin yanı sıra hastaya uzman doktor tarafından fizik muayene yapılır. Ultrasyon bu hastalığın tanısında önemli rol oynar. İdrar testleri ve kreatin klirens testi ile kesin tanı konulur.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek yetmezliğinde kaybedilen böbrek fonksiyonları tedavi ile düzeltilememektedir. Bu yüzden bu hastalığın tedavisi genel olarak hastalığın semptomlarını azaltmayı planlamak yönünde ilerlemektedir. Öncelikle bu hastalığın tedavisinde hastanın psikolojisi önemli bir plandadır.

Hastanın, tedavi süresince etrafındakilere zorluk çıkarmaması için iyi bir ruh halinde olması amaçlanır. Sevdikleriyle iletişim halinde olması, sosyal yaşantısında ön planda olması öz güvenini ve kendiyle barış halinde olmasını sağlar ve de tıbbi tedavi olumlu yönde ilerler. Hastalığın daha da ilerleyen dönemlerinde diyalize başlanır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir