Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Karışım ve Çaylar


Bir diğer adı farenjit olarak adlandırılan, bazı boğaz enfeksiyonlarının uyarıcısı olan boğaz ağrısı, insanların sık sık yaşadığı bir hastalıktır. Boğaz ağrılarının nedenlerinden en önemlisi virüslerdir. Ortalama bir hafta sonra kendi kendine geçerler.

Boğaz ağrısı çeken insanların sadece yüzde 10’u doktora gidiyor. Boğaz ağrısına benzer bir diğer hastalıkta soğuk algınlığıdır. Bu hastalığın belirtileri şöyledir: hapşırma, gözlerde sululuk, düşük ateş, baş ağrısına sebebiyet verir.

Teknükleoz da denen mononükleoz da, etkili boğaz ağrılarına sebebiyet veren bir virüs hastalığıdır. Boğaz ağrısının sebebiyet verdiği hastalıklar da azımsanacak gibi değildir.

Boğaz Ağrısının Tetiklediği Hastalıklar Ve Etkileri

Kızamık başta olmak üzere, krup hastalığı, tümör, bazı enfeksiyonlara sebebiyet verir. Birçok boğaz ağrısının sebebi soğuk algınlığı ve gribe sebep olan mikroorganizmalarla benzer olan virüslerdir.

Bunun yanı sıra alerjiler, bulunulan odadaki havanın kuruluğu, hijyensizlik, tahriş edici içecekler, asit ve tümörler sebebiyet nedenleri arasındadır. Boğaz ağrısı yediden yetmişe çoğu insanın yaşadığı bir hastalıktır.

Bazı faktörler olmadan bu hastalığın kalıcı bir etkisi yoktur. Bu faktörler şöyledir: Yaş, tütün kullanmak veya tütünlü ortamda bulunmak, alerjiler, havasız ortamda çalışma, zamansal veya fazla görülen sinüs enfeksiyonlarıdır.

Boğaz ağrısı çok ileri bir düzeye gelmişse, yani iyileşmesi gereken 6-7 günde iyileşmediyse tıbbi destek almalısınız. Tükürükte kan, sık tekrarlayan boğaz ağrıları, boyunda tutulma, uzun süren ses kısıklıkları, haftalarca geçmeyen boğaz ağırları varsa hastalık ilerlemiştir. Böyle bir durumda doktora gidilir, hastalığın nedenleri öğrenilir.


Boğazım Ağrıyor ve Yutkunamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bu hastalığa elleri sık sık yıkayarak, bardak, yemek, ve mendilleri paylaşmaktan kaçınarak, hastalıklı kişilerden uzak durarak ve yaşanılan ortam kuru ise nemlendirerek önlem alınır. Sıvı alımını artırmak, çok su ve limonata içmek boğazdaki balgamın yok edilmesine kolaylık sağlar.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Bu tür boğaz rahatsızlıklarına, bal ve limon tüketerek önüne geçilir. Bunun yanı sıra Kedi otu, Şakayık, Ada çayı, Servi kozalağı da bu hastalığın iyileşmesine yardımcı olan doğal ilaçlardandır.

Yanınızda sigara kullanan kişilerden kaçının. Bu hastalığın ilerlemesini durdurmak imkansız değildir. Fakat bir doktora gidilmeli ve hastalığın iyileşmesine ilişkin tavsiyeler alınmalıdır.


Sorular ve Yorumlar