Beslenme Bitkisel

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Karışım ve Çaylar

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Karışım ve Çaylar

Bir diğer adı farenjit olarak adlandırılan, bazı boğaz enfeksiyonlarının uyarıcısı olan boğaz ağrısı, insanların sık sık yaşadığı bir hastalıktır. Boğaz ağrılarının nedenlerinden en önemlisi virüslerdir. Ortalama bir hafta sonra kendi kendine geçerler.

Boğaz ağrısı çeken insanların sadece yüzde 10’u doktora gidiyor. Boğaz ağrısına benzer bir diğer hastalıkta soğuk algınlığıdır. Bu hastalığın belirtileri şöyledir: hapşırma, gözlerde sululuk, düşük ateş, baş ağrısına sebebiyet verir.

Teknükleoz da denen mononükleoz da, etkili boğaz ağrılarına sebebiyet veren bir virüs hastalığıdır. Boğaz ağrısının sebebiyet verdiği hastalıklar da azımsanacak gibi değildir.

Boğaz Ağrısının Tetiklediği Hastalıklar Ve Etkileri

Kızamık başta olmak üzere, krup hastalığı, tümör, bazı enfeksiyonlara sebebiyet verir. Birçok boğaz ağrısının sebebi soğuk algınlığı ve gribe sebep olan mikroorganizmalarla benzer olan virüslerdir.

Bunun yanı sıra alerjiler, bulunulan odadaki havanın kuruluğu, hijyensizlik, tahriş edici içecekler, asit ve tümörler sebebiyet nedenleri arasındadır. Boğaz ağrısı yediden yetmişe çoğu insanın yaşadığı bir hastalıktır.

Bazı faktörler olmadan bu hastalığın kalıcı bir etkisi yoktur. Bu faktörler şöyledir: Yaş, tütün kullanmak veya tütünlü ortamda bulunmak, alerjiler, havasız ortamda çalışma, zamansal veya fazla görülen sinüs enfeksiyonlarıdır.

Boğaz ağrısı çok ileri bir düzeye gelmişse, yani iyileşmesi gereken 6-7 günde iyileşmediyse tıbbi destek almalısınız. Tükürükte kan, sık tekrarlayan boğaz ağrıları, boyunda tutulma, uzun süren ses kısıklıkları, haftalarca geçmeyen boğaz ağırları varsa hastalık ilerlemiştir. Böyle bir durumda doktora gidilir, hastalığın nedenleri öğrenilir.

Boğazım Ağrıyor ve Yutkunamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bu hastalığa elleri sık sık yıkayarak, bardak, yemek, ve mendilleri paylaşmaktan kaçınarak, hastalıklı kişilerden uzak durarak ve yaşanılan ortam kuru ise nemlendirerek önlem alınır. Sıvı alımını artırmak, çok su ve limonata içmek boğazdaki balgamın yok edilmesine kolaylık sağlar.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Bu tür boğaz rahatsızlıklarına, bal ve limon tüketerek önüne geçilir. Bunun yanı sıra Kedi otu, Şakayık, Ada çayı, Servi kozalağı da bu hastalığın iyileşmesine yardımcı olan doğal ilaçlardandır.

Yanınızda sigara kullanan kişilerden kaçının. Bu hastalığın ilerlemesini durdurmak imkansız değildir. Fakat bir doktora gidilmeli ve hastalığın iyileşmesine ilişkin tavsiyeler alınmalıdır.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.