Böbrek Nakli Nasıl Yapılır? Böbrek Nakli Sonrası Beslenme Nasıl Olur?
Böbrek nakli, yaşayan veya ölmüş bir kişinin sağlıklı olan böbreğini, böbrekleri artık fonksiyonunu düzgün şekilde yerine getiremeyen bir kişiye yerleştirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Böbrekler idrar üreterek kandaki atıkları vücuttan uzaklaştırırlar. Sıvıyı ve mineralleri filtreleyerek ya vücuda geri kazandırırlar ya da vücuttan uzaklaştırırlar.

Böbrekler bu filtreleme özelliğini kaybederse, vücutta zararlı sıvılar ve atıklar birikir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Böbrekler normal fonksiyonlarının yaklaşık% 90’ını kaybettiklerinde de son dönem böbrek hastalığı ortaya çıkar. Son dönem böbrek hastalığı olan kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için diyaliz denilen bir makine ile kanlarındaki atıkların uzaklaştırılması veya böbrek nakli gerekir.

Neden Böbrek Nakli Yapılır

Böbrek nakli, kişinin daha iyi hissetmesine ve daha uzun yaşamasına yardımcı olur. Kronik böbrek hastalığı veya son dönem böbrek hastalığı, böbrek nakli sayesinde tedavi edilebilir. Böbrek nakli, yaşam boyu diyalizle karşılaştırıldığında böbrek yetmezliği için genellikle tercih edilen tedavi yöntemidir.

Böbrek naklinin diyalize göre avantajları:

  • Daha iyi yaşam kalitesi
  • Daha düşük ölüm riski
  • Daha az diyet kısıtlaması
  • Daha düşük tedavi maliyeti

İşlemden Önce

Donör böbreğinin uygun olup olmayacağı değerlendirilir. Öncelikle kan grubu değerlendirilir. Kan grubu alıcıyla uyumlu olan bir vericiden böbrek almak daha çok tercih edilir. Kan gruplarının uymadığı nakiller de mümkündür, ancak alıcının vücudu organı reddedebilir. Bu riskin önüne geçmek için nakil işleminden önce ve sonra ek tıbbi tedavi gerekir. Daha sonra insan lökosit antijeni (HLA) testi adı verilen bir test yapılır.

İyi bir eşleşme, vücudun organı reddetme olasılığının düşük olduğu anlamına gelir. Son olarak donörün kanıyla alıcının kanı laboratuvar ortamında karıştırılır. Test hastanın kanındaki antikorların donörün kanındaki belirli antijenlere karşı reaksiyon verip vermeyeceğini belirler. Negatif çıkarsa uyumlu oldukları ve vücudun verici böbreğini reddetmeyeceği anlamına gelir.

İşlem Sırasında

Böbrek nakli genel anestezi ile yapılır, bu nedenle işlem sırasında hasta uyanık olmaz. Cerrahi ekip işlem boyunca yaşamsal bulguları izlemelidir.

İşlemden Sonra

Böbrek naklinden sonra, hekimin komplikasyon belirtilerini takip edebilmesi için hasta hastanede kalmalıdır. Hastaneden ayrıldıktan sonra da birkaç hafta yakından takip gereklidir. Nakilden sonra bağışıklık baskılayıcı ilaçlar alınmalıdır. Bunlar bağışıklık sisteminin yeni böbreğe saldırmasını ve reddetmesini önlemeye yardımcı olur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir