Böbrek Ağrısı Neden Olur? Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri Nedir?
Böbrek Ağrısı

Böbrek ağrısı, kişinin böbreklerinin bulunduğu bölge kaynaklı olan ağrılara verilen genel addır. Böbrek ağrıları tıbbı açıdan sorun oluşturabilecek belirtilerdir. Genel olarak yan kısımlarda, sırt bölgesinde ya da karın bölgesinde oluşan hafif ağrılar olarak tanımlanabilir. Bu bölgelerde oluşan her ağrı böbrek rahatsızlıklarının olduğu anlamına gelmemektedir. Böbrek ağrısı, diğer bölgelerde oluşan ağrılarla özellikle sırt ağrıları ile karıştırılabilir. Böbrek ağrılarının bazıları ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bundan dolayı kesinlikle bir doktor tarafından gösterilmesi ve önlem alınması gerekmektedir.

Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Böbrek bölgesinde oluşan ağrıların birçok nedeni bulunabilir.

Bu nedenlerin başlıcaları;

  • Böbrek Enfeksiyonları
  • Böbrek Taşları
  • Böbrek Kistleri
  • Polikistik Böbrek Hastalıkları
  • Dehidrasyon
  • Glomerülonefrit
  • Hidronefroz ve Aterosklerotik Renal Arter Stenozu
  • Böbrek Kanseri
  • Böbrek Hasarı

Böbrek Enfeksiyonları

Vücutta bulunan bakterilerin böbreklere ulaşması sonucunda meydana gelmektedir. Börek enfeksiyonlarının en yaygın bilinen belirtileri arasında idrara çıkarken yanma hissetme, bulantı, kusma, keskin ve kötü bir koku, idrarda kan ya da irin görülmesi, kasık ya da sırt bölgesinde ağrı, titreme ve ateş görülmektedir. Hasta kişide böbrek enfeksiyonlarının olup olmadığının bilinmesi için genellikle idrar tahlili yapılır ve çıkan sonuca göre teşhis ve tedavi uygulanır.

Böbrek Taşları

Böbreklerde bulunan tuzlar ve minerallerin zaman içinde birikerek ufak tortular şeklinde ortaya çıkmaktadır. Böbreklerde oluşan bu taşlar geçen zaman içinde büyüyebilir. Küçük olan böbrek taşları genel olarak böbreklerden geçerek idrar yolu ile atılabilir. Ancak daha büyük olan böbrek taşları idrar yollarından geçerken daha büyük rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Böbrek taşlarının belirtileri arasında, idrara çıkarken şiddetli ağrı, idrarda kan, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler gösterir.

Böbrek Kistleri

İyi huylu yani kanserli olmayan kistler için verilen isimdir. Böbrek kistleri tek böbrekte olabileceği gibi iki böbrekte birden de bulunabilir.

Polikistik Böbrek Hastalıkları

Bu hastalığın belirtileri arasında tek böbrekte ya da iki böbrekte ağrı, idrar yollarında oluşan enfeksiyon, böbrek taşları veya yüksek tansiyon ve idrarda kan görülmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir