İshal Neden Olur ?

İshal Neden Olur ?

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen ishal günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. İshal  tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen İshal nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

İshal Nedir? 

İshal bir diğer adıyla diyarı olarak bilinen sindirim sistemi problemidir. Genel anlamda dışkının cıvık olmasına bağlı olarak meydana gelen su kaybı olarak görülmektedir. İleri seviyede görülen ishal vakalarında 13-14 litreye kadar sıvı kaybı meydana gelebilmektedir.

37095fd7fb01034be60f78ae909446f8-0.png

Bağırsak hareketlerinin bozulması ile meydana gelen dışkı problemi beraberinde bulantı, tuvalet tutamama, halsizlik ve gaz oluşumların da beraberinde getirmektedir. Kendi arasında birçok farklı durum içerisinde görülmekte olan ishal hastalığı hafif olması durumunda kolaylıkla aktarılırken vakanın ileri düzeyde olması durumunda doktor muayenesi ve tedavi yöntemlerinde beraberinde getirmektedir.

Ciddi ishal sorunu yaşamakta olan bireylerin doktor muayenesine giderek oluşumun altında yatan sebepleri öğrenmesi ve bulgulara göre tedavi uygulanması oldukça önemlidir.

İshal Belirtileri Nelerdir? 

İshal hastalığın oluşumunda bireylerde birçok belirti de beraberinde getirmektedir. Vücudun ciddi miktarda sıvı kaybı yaşamasına sebebiyet veren ishal vakaları bağışıklık sistemini bozarak sindirim sisteminin zedelenmesine neden olmaktadır. İshal belirtileri arasında doktorların belirttiği en yaygın semptomlar arasında;

  • Sıkça dışkılama isteği
  • Dışkıda zorlanma
  • Dışkıda cıvıklık
  • Tuvalet tutamama problemi
  • Bulantı ve kusma durumları
  • Karın bölgesinde ağrı
  • Midede gaz oluşumu
  • İştahsızlık
  • Ateş ve uykusuzluk
  • Yorgunluk, halsizlik hissiyatı

37095fd7fb01034be60f78ae909446f8-1.png

İshal Nedenleri Nelerdir? 

İshal vakalarının meydana gelmesinde bir çok neden görülebilmektedir. Hastalığın oluşumunda en etken durum hızla artan hava sıcakları ve beraberinde bakteriyel enfeksiyonlar olarak görülmektedir.

Sıklıkla besinlerden meydana gelen mikrop ve bakteri plaklarının bağırsak sistemine zarar vererek mide asid oluşumlarında kaynaklanmaktadır.

37095fd7fb01034be60f78ae909446f8-2.png

Günümüzde çocukları ve çok sık görülmekte olan ishal durumları mide parazitlerine, süt ve süt ürünleri tüketimine, gıdalarda bulunan mikroplara, ilaç kullanımlarına, besin dezenfektesinin sağlıklı yapılmamasına, bağırsak işlevinin bozulmasına, inflamatuar bağırsak hastalıklarına, müsil kullanımına, soğuk algınlığı ve mevsimsel hastalıklara bağlı olarak meydana gelmektedir.

İshal Nasıl Teşhis Edilir?

İshal vakalarının teşhis işlemleri oldukça kolay ve kısa sürede gerçekleştirir. Doktor muayenesi ile başlangıç olarak bir hastanın yukarıda belirtmekte olduğumuz belirtileri paylaşması oldukça önemlidir.

Çünkü altında yatan nedenler oldukça tehlikeli olabilmektedir. Hastalığın şiddetine göre farklı rahatsızlıklara altında barındırmakta olan ishal, sindirim sisteminin bozulmasına mide sağlığının etkilenmesine bağışıklık sistemini sarsılmasına neden olmaktadır.

37095fd7fb01034be60f78ae909446f8-3.png

Öncelik olarak ishal teşhisinin konulabilmesi için hastadan idrar tahlili, dışkı tahlili, kan tahlili ve vakanın duruma göre kolonoskopi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Hastalığın teşhis edilmesi ile beraberinde düzenli beslenme ve  ilaç tedavisi ishal oluşumlarını kısa sürede yok etmektedir.

Hastalığın tedavi edilmemesi ve ilerlemesi durumunda ölümcül sonuçlar doğurabileceği sizlerle paylaşmak isteriz. Buna bağlı olarak ishal oluşumlarına sebep olan durumları doktorunuza danışarak öğrenebilir, hastalık sebebine uygun tedavi yöntemleri ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İshal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İshal problemi yaşamakta olan bireylere hastalığın teşhis edilmesine bağlı olarak altında yatan sebepler ve bakteri oluşumlarına karşı farklı tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir. Doktorların ishal tedavisi için kullanmakta olduğu en belirgin yöntem ilaç tedavisi olmaktadır.

Opioidler olarak dinlen enfeksiyon riskini azaltıcı haplar ve iltihap engelleyici antibiyotikler ishal vakalarının durdurulmasında etkili çözüm olacaktır. Bununla beraber parazit kaynaklı ishal oluşumları psödomembranöz kolit oluşumlara karşı ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Beraberinde en önemlisi  düzenli beslenme, sıvı gıdalar tüketme, düzenli çinko tüketimi, elma sirkesi, pirinç ve muz tüketimi ishale iyi gelen yöntemler arasında görülmektedir.

37095fd7fb01034be60f78ae909446f8-4.png

Özellikle doğal yöntemle iyileşmek isteyen bireylerin lif içeriği düşük besinler tercih ederek sindirim sisteminin kolaylaştırıcı antiseptik özelliğe sahip pektin maddesi yüksek gıdalar önerilmektedir.

Elma sirkesinin dışkı sertleştirici özelliğine sahip pektin maddesi ile ishalin hafiflemesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Potasyum açısından oldukça zengin muz sindirim sisteminde kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.

Facebook Twitter Google+ Whatsapp
<