Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Hamilelik döneminde olan kadınların bu zaman dilimi içerisinde hem enerji ihtiyacı olmakta, hem de vitamin ve mineral ihtiyacı artmaktadır. Bebeğin kilo alması tamamen annenin sağlıklı beslenmesi ile alakalıdır. Hamileliğin son evrelerinde anne adaylarının kilosu ve beslenme şekli bebeğin doğumda olacak olan ağırlığını belirlemekte önemli rol oynar. Anne adaylarının bu süreçte sağlıksız ve düzensiz beslenmesi halinde, hamileliğin olumsuz sonuçlanması söz konusu olabilmektedir.

Hamilelikte Sağlıklı Ara Öğün Önerileri

  1. Evde yapılmış meyve suları
  2. Yulaf ve süt karışımı yiyecekler
  3. Mevsim, ege, çoban salataları
  4. Zencefil, zerdeçal çayları
  5. Sütlü ve ballı içecekler
  6. Mevsimine göre taze meyveler
  7. Ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişler
  8. Yoğurt ve ayran tüketimi
  9. Kuru kayısı, incir ve kurutulmuş portakal tüketimi 
  10. Yumurta ve yağsız omlet tüketimi

cfdd3af41d718d610b64bbff3a419c91-0.png

Hamilelik Süreci Nasıl İlerler

Dünya sağlık örgütü, hamilelik dönemi başladığından itibaren ilk aylardan son aylara kadar beslenme düzeninin önemini vurgulamıştır. Hamile kadınlar bu dönemde hem yapısal hem de psikolojik olarak hassas bir yapıya sahip olmaktadırlar.

Anne adaylarının hamilelik süreçlerinde, 12. haftadan sonra mide bulantıları ve baş dönmeleri daha da hafifler. Hamileliğin ilk üç ayında, bebeğin büyümesini etkileyen faktör, annenin sağlıklı beslenmesidir. Sonraki aylarda, annenin beslenme şekli bebeğin gelişimini etkileyen sebeplerden değildir.

cfdd3af41d718d610b64bbff3a419c91-3.png

Ancak hamileliğin dokuz ayı süresince beslenmeye oldukça dikkat edilmeli, düzenli sağlık kontrollerine gidilmelidir. Hamileliğin son aylarına doğru bolca dinlenilmeli uyku düzeni devam etmelidir. Moral ve motivasyon yüksek tutulmalıdır. Aile desteği ve pozitif düşünce şekli hamile kadını olumlu yönde etkiler.

cfdd3af41d718d610b64bbff3a419c91-1.png

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hamilelik kesinlikle sınırsız yemek yeme değildir. Dengeli ve düzenli beslenme hem rahat bir gebelik süreci hem de sağlıklı bir doğum sağlanmasına yardımcı olur. Hamileliğin ilk günlerinden itibaren egzersiz yapımına özen gösterilmelidir. Hafif tempoda günlük yürüyüşler yapılmalıdır.

cfdd3af41d718d610b64bbff3a419c91-2.png

Mutlaka ayağa uygun, ortopedik bir spor ayakkabı seçilmelidir. Bu hem duruş hem de hamile kadının vücudu açısından önemlidir. Yoga, meditasyon, yüzme, yürüyüş gibi egzersizler hamile kadınlar için oldukça faydalıdır. En önemlisi de hamile kadınların sigara, alkol kafein tüketimi yapmamaları gerekmektedir.

 

Facebook Twitter Google+ Whatsapp
<