Hamilelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Etkiliyor !

Hamilelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Etkiliyor !

Anne karnında bebeği etkileyen birçok çevresel etmen söz konusudur. Bunlardan birisi de annenin alkol kullanma durumudur. İnsanların zihinsel yapılarına ciddi şekilde etki eden alkol aynı zaman da hamilelikte anne tarafından kullanıldığında bebeğin zeka düzeyi ile zihinsel kapasitesi üzerinde ciddi etkileri olmaktadır.

Bebeğin yeni gelişen sinir hücreleri (nöronlar) alkol içeriğindeki teratojenik maddeler tarafından tahribata uğramakta bu durum ise çocuğun zeka gelişimini ciddi biçimde engellemektedir.

4958d5a11fabb52b957d71ea34989c0c-0.png

Alkol Bebeği Nasıl Etkiler?

Annenin aldığı alkol kana karıştıktan sonra kan yolu ile plasenta aracılığıyla bebeğin kanına karışır ve annenin kanındaki alkol oranı ile bebeğin kanındaki alkol oranı eşit seviyeye ulaşır.

Hamileliğin dölüt ve embriyo evrelerinde alınan alkol direkt olarak düşük sebebi olabilirken ilerleyen evrelerde ise organ gelişimi üzerinde yıkıcı etkileri oluşturur. Sinir hücrelerinin üst düzey gelişimine ulaştığı fetüs evresinde alkol alımı bebeğin sinir hücrelerinin ve hücrelerin arasındaki bağların hasarına neden olmaktadır. 

4958d5a11fabb52b957d71ea34989c0c-2.png

Hızlı hücre çoğalması ve büyümesinin gerçekleştiği bu dönemde alkol içindeki toksik(zehirli) maddeler çocuğun sinir gelişimi, beyin ve algısal gelişiminde geriye döndürülemez hasarlar bırakır. Yapılan çeşitli araştırmalarda hafif ve orta düzeyde alkol tüketiminin sinir hücrelerine etki etmediği ortaya konsa da özellikle 120 gr alkol alımı ciddi sıkıntılar doğuruyor.

4958d5a11fabb52b957d71ea34989c0c-1.png

Alkolün Somut Etkisi: Fetal Alkol Sendromu

Hamileliğin fetüs dönemi ile birlikte hücre çoğalması ve büyümesi üzerinde alkolün çeşitli etkilerinin gözlendiği hastalık Fetal Alkol Sendromudur. Sendromun etkileri gebelikle birlikte başlayıp gebelik sonrası da devam eder. İlk kez 1971 yılında alkol kullanan anneler üzerindeki ortak sonuçlarla ortaya konmuştur. Etkileri:

  • Gelişme eksikliği ya da gecikmesi.
  • Zekâ geriliği ve algısal sorunlar.
  • Zihinsel yetenekleri kullanma ve sürdürmede sorun yaşama.
  • IQ seviyesinde üst düzeyde düşüklük.
  • Akranlarından fiziksel olarak düşük beden yapısı ve küçük yüz yapısı.
  • Dikkati toplama ve sürdürmede güçlükler.

4958d5a11fabb52b957d71ea34989c0c-3.png

Alınan Alkol Miktarının Etkisi:

Hafif ve orta düzey alkol alımının Fetal Alkol Sendromuna doğrudan yol açmadığı gözlense de bu miktarın bile sendorumun çeşitli belirtilerinin görülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle anne adayları hamilelik sürecinde alkol alımından kesinlikle uzak durması gerekir

Facebook Twitter Google+ Whatsapp
<