25.02.2019 04:50
Nane Limon’un Zayıflatıcı Olarak Kullanılması ve Faydaları için yorumlar kapalı

Nane Limon’un Zayıflatıcı Olarak Kullanılması ve Faydaları

Nane Limon Hazırlanışı ve Faydaları

Türk toplumunda her evde özellikle kış aylarında az bir üşütme durumlarında hemen süper ikili olan nane limon bir arada kaynatılarak sıcak olarak içilir ve hastalıktan korunmamız sağlanır. Nane limon ikilisi insan vücudunda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmakta, mide bulantılarını önlemektedir. Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte, birçok insan gribal enfeksiyona maruz kalmaktadır.

Ayrıca nane limon karışımı yapılın içeceklerin vücutta hızlı yağ yakılmasına yardımcı olduğu da bilinmektedir. Ancak ülkemizde insanlar nane limon kaynatarak içmeyi sadece soğuk algınlığı türü rahatsızlıklar için kullanmakta ve ona iyi geldiğini düşünmektedir.

Nane Limon Zayıflatır Mı ?

Faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur ve insan sağlığı için en doğal ilaçtır. Faydalarını sayacak olursak, mideyi yatıştırmakta, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamakta ve mide bulantılarını gidermektedir.

İçerdiği C vitamini, B vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek grip, nezle gibi hastalıklar ile savaşmakta ve soğuk algınlığının hızla atılmasına yardımcı olmaktadır. En doğal detoks madde içerdiği için, vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. İdrar söktürücü özelliği sayesinde ödemlerin atılmasını sağlar. Ağızda oluşan olumsuz kokunun giderilmesinde de etkilidir. Zayıflamak isteyenler için ayrıca, limon metabolizmayı hızlandırarak ve vücudunuzdaki yağların yanmasına yardımcı olarak, zayıflamanıza katkı sağlamaktadır.

Nasıl Yapılır ? 

Nane limon karışımı hazırlayabilmek için gerekli olan malzemeler arasında, bir bardak su, yarım limon, bir kaşık nane, kuru karanfil, bir çay kaşığı kekik bulunmaktadır.

Hazırlanışı: Bir kap ya da cezveye su konulur, su içerisine gerekli malzemelerin tamamı eklenir ve orta ateş üzerinde su ısıtılır ve bir dakika kaynaması sağlanır. Kaynadıktan sonra ateşten alınır ve birkaç dakika dinlenmesi sağlanır. İsteyenler şeker katarak içebilir. Şeker hastası olanlar tatlandırmak için bal katabilirler.

Grip İçin Nane Limon Karışımı

Özellikle grip türü rahatsızlıkların tedavisi için nane limon karışımı hazırlayabilmek için çeşitli malzemeler gereklidir. Bu malzemeler arasında, bir adet limon, taze nane, zencefil suyu, bir adet maden suyu, mandalina suyu, bir tatlı kaşığı kadar bal bulunur. Bu karışımı yapmak için suyu kaynatmaya gerek yoktur. Ilık olarak içilen bir içecektir. Hazırlamak için tüm malzemeler iyice karıştırılır. Karışım ılık olarak içilir ve grip türü rahatsızlıklara iyi gelir.

Nane Limon Nasıl Yapılır ?

Mevsimine göre her evde bulunan nane ve limon insan sağlığı açısından bir mucize olarak görülmektedir. Türk toplumunda nane limonun önemi, birçok türkü ve şarkılara bile konu olmuştur. Her yaşta insan soğuk algınlığı hastalıklarına nane limon karışımının iyi geldiğini bilmektedir.

Hazırlanışı : Evlerde insanlar özel bir tarife gerek kalmadan, bir miktar su içerisine belirli oranlarda limon ve kuru ya da taze naneden bir miktar katarak kaynatılır ve bir müddet dinlendikten sonra sıcak olarak çay olarak içerler. Bu nane limon çayı insanların göğüslerinde yumuşama hissi uyandırır ve rahatlama hissi verir.

Nane-Limon Karışımı Hazırlamadan Önce

Nane limon karışımı hazırlamak için sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. Karışımda kullanılacak olan limonun iyice yıkanması ve limonun küçük parçalara ayrılarak kullanılması önemlidir. Karışımda kullanılacak olan limonların kabukları soyulmadan kullanılmalıdır. Limon kabukları aroma içermektedir.İsteyenler limon yerine limon suyu kullanabilir, ancak limonu kullanmak daha faydalıdır. Limonlar sıkılarak kullanılmış olsa bile kabukları çay olarak hazırlanan karışımın içerisine katılmalıdır. İmkanı olanlar bu karışım için taze limonbulabilirlerse faydası daha çok olacaktır.

Kuru nanenin de etkisi çok fazladır. Şifa için hazırlanan nane limon karışımı sıcak olarak tüketildiğinde faydası çok olacaktır. Soğuk içildiğinde etkisi azalacaktır. Karışımı tatlandırmak için tercihe göre şeker ya da bal kullanılabilir.

Comments

There have been no comments on this post before.