25.02.2019 04:40
Kabak ve Tarçın ile Cildinizi Yenileyin! için yorumlar kapalı

Kabak ve Tarçın ile Cildinizi Yenileyin!

Cildinizi Yenileyin!

Cilt kuruluğu, başta kadınlar olmak üzere pek çok insanın yakındığı sorunların başında gelir. Pul pul dökülen ve gerilen cilt mat ve bakımsız bir görünüm alır. Bu durum bazen genetik, bazen doğal koşullar ya da stres nedeniyle ortaya çıkmış olabilir.

Kremler Her Zaman Çözüm Değil

Ciltteki nemin azalması ile ortaya çıkan bu durum için nemlendirici kremlerden destek alınsa da kökten bir çözüm bulunamaz. Aslında her evde bulunan doğal ürünler ile bu cilt sorununa çözüm bulmak mümkün. Herkes ipek gibi, parlak ve nemli bir cildi olsun ister. Bunun için hücrelerin yenilenmesine ve ciltteki nemim artırılmasına ihtiyaç vardır.

Limon Suyu ve Şeker Mucizesi

Hem şeker, hem de limon ölü hücrelerin ciltten atılmasına ve toksinlerden arındırılmasına yardımcı olan iki mucize besindir. Ayrıca limondaki C vitamini ciltteki lekelenmeleri azaltır ve cilt tonunu düzgünleştirir.

Hem yumuşa, hem parlak, hem de sağlıklı görünen bir cilt için bu iki doğal ürünün yeri çok önemlidir. Hazırlanışı ise oldukça basit.

 1. 1 orta boy taze limon sıkılır ve içerisine 1 tatlı kaşığı toz şeker eklenerek karıştırılır.
 2. Şeker eridikten sonra temiz bir pamuk yardımı ile cilde dairesel hareketler ile bu karışım uygulanır.
 3. 20 dakika bekletildikten sonra yüz ılık su ile arındırılır.
 4. Haftada 2 kez bu karışım uygulanabilir.

Zeytinyağı ve Yumurta İle Işıldayın

Yumurta ve zeytinyağı da içeriklerindeki doğal bileşenler sayesinde cilt kuruluğuna birebir gelmektedir. Özellikle zeytinyağı içerisinde E ve K vitamini ile birlikte pek çok antioksidan bulundurur. Yumurtanın sarısı ise tam bir A vitamini deposudur ve cildi yumuşatmak için en iyi doğal üründür. Evde hazırlanabilecek bu karışım için ihtiyacımız olan ;

 • 1 yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı limon ya da gülsuyu.
 1. Zeytinyağı ve yumurta sarısı karıştırılır.
 2. Ardından limon ya da gülsuyu eklenerek bir pamuk yardımı ile cilde yedirilir.
 3. Bu karışımı boyun bölgenize de uygulayabilirsiniz. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile cilt temizlenir.
 4. Haftada 1 defa deneyebileceğiniz bu karışım sayesinde çok daha parlak ve nemli bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yoğurt ve Papaya Karışımı İle Doğal Güzellik

Yoğurtta bol miktarda laktik asit bulunmaktadır. Cildi besleyici özelliği ile de bilinen bu asit doğal bir güzellik kaynağıdır. Papayanın ise ciltteki en önemli görevi ölü hücreleri yok etmesidir. Kupkuru ve pul pul olmuş ciltler üzerinde doğal bir nemlendirici etkisi uyandıran bu 2 ürün, bir araya geldiklerinde mucize bir karışım oluyor. Bu karışımı elde etmek için ;

 1. 1 çay bardağı yoğurt ve 3 yemek kaşığı papayaya ihtiyaç vardır.
 2. İki besin karıştırılır ve yüze sürülür.
 3. 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile arındırılır.

Kabak ve Tarçın İle Nem Dengesi

Kabağın içerisinde bol miktarda C vitamini ve antioksidan bulunur. Bunun yanında yine içeriğindeki çinko ve A vitamini ile cildi besleyerek doğal bir güzellik kazanmasına yardımcı olur. Tarçının görevi ise ölü hücreleri ciltten uzaklaştırmaktır. Bunun için;

 1. Yarım çay bardağı kabak püresi ve yarım çay bardağı Hindistan cevizi sütü karıştırılır. Karışıma 1 tatlı kaşığı da tarçın eklenir.
 2. Bir pamuk yardımı ile yüze bu maske uygulanır.
 3. Yaklaşık yarım saat sonra cilt maskeden arındırılır.

Eğer Hindistan cevizi sütü bulunamıyor ise Hindistan cevizi yağı da kullanılabilir. Gözenekleri açan ve ciltteki nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olan bu mucize yağ, ışıl ışıl bir görünüm kazanmanıza yardımcı olacak.

Comments

There have been no comments on this post before.