Evdeki Malzemeler İle Öksürüğün Geçirilmesi
Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Bir insanın yakalandığı takdirde çabuk geçmeyen hastalıklardan biri olan öksürük özellikle kış aylarında rastlanan bir hastalık olmasına karşın mevsim değişikliklerinde ve yaz aylarında da meydana gelebiliyor.

Öksürük rahatsızlığı pek çok sebepten ötürü gerçekleşebilmektedir. Geceleri uykudan uyandırmaya kadar varabilecek olan öksürüğe çözüm olarak birçok farklı doğal yöntemler bulunuyor.

Öksürük hastalıklarının hemen pek çoğu doğal tedavilerle geçebiliyor. İlk akıllara gelecek olan nane limon dışında doğal ve bitkisel birçok tedavi bulunuyor.

Ihlamur Çayı

Ihlamur çayı öksürük giderici doğal yöntemlerin başında geliyor. İçerisinde bulunan doğal mineraller sayesinde boğazı yumuşatan ıhlamur çayı iltihap giderici ve ağrı kesici bir etki de gösteriyor. Böylelikle tahrişi de engellemiş olan ıhlamur çayını öksürüğü olan biri günde 2 – 3 bardak olacak şekilde tükettiği zaman öksürüğü zaman içerisinde azalıp son bulabiliyor.

Toplanan ıhlamur bitkileriyle çay olarak yapıldıktan sonra çok fazla şeker ilave etmeden içilmesi gerekiyor. Mümkünse şekersiz bir şekilde tüketilmesi öneriliyor. Ihlamur çayını öksürük gidermesi amacıyla içerken aşırıya kaçmamak da bilinmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Aşırıya kaçıldığı takdirde her bitkisel çayda olduğu gibi ıhlamur çayında da bir takım yan etkiler olabileceği biliniyor.

Bal, Zencefil ve Karanfil

Sizere daha önce bal ve zencefil karışımından bahsetmiştik. Birbirinden farklı 2 doğal bitki ve baldan oluşmakta olan bu karışım da boğaza son derece iyi gelerek öksürüğü kesebiliyor. Karanfil bitkisinin içerisinde bulunan uçucu bileşenlerin virüsleri engellemede, ağız ile boğaz yolunda oluşan iltihapları engellemede ve bakterileri engellemede büyük bir etkisi bulunuyor.

Ağrıların hissini azaltıcı bir özelliği de bulunuyor. Zencefil içerisinde bulunan iltihap giderici bir etki ile birleştirildiğinde önemi daha da artıyor. Bu karışımı içmek ve öksürüğe iyi gelmesi için denemek isteyenler yaklaşık 1 yemek kaşığı bal ve birer çay kaşığı zencefil ile karanfile ihtiyaç duyuyorlar. Bu malzemeler karıştırıldığında ortaya çıkan karışımı kür şeklinde içmek mümkün oluyor.

Dileyenler karışımın içine ufak bir miktarda limonda sıkabiliyorlar. Günde çok abartmadan 1-2 tatlı kaşığı içilmesi gerekiyor.

Taze ve Kuru Ayva Yaprağı

Çok eskiden itibaren soğuk algınlığını gidermek ya da öksürüğü azaltmak amacıyla etkili bir doğal yöntem olarak kullanılan ayva yaprağı günümüzde hala kullanılabiliyor. Boğazı yumuşatıcı etkisi olan bileşenleri bulunan ayva yaprağını taze ya da kuru bir şekilde bu tedavi için kullanmak mümkündür.

Bitkilerden alınan çiçek ile yaprak kısımları demlenerek içilmesi gerekiyor. Öksürük tedavisi için içenlerin kesinlikle şekerilave etmemesi gerekiyor. Alınan kuru ayva yaprakları yaklaşık 12 dakika taze ayva yaprakları ise yaklaşık 5 dakika demleniyor.

Gün içerisinde 2 ya da 3 kereden fazla içilmemesi tavsiye ediliyor.

Karabiber ve Bal

Karabiberin tozu ile bal karışımının bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor. Öksürük tedavilerinde de bu amaçla kullanılabilecek olan bir yöntem olarak gözüküyor. Birçok hastalığın doğal tedavisinde bulunan karabiber ve bal karışımı gargara yapılarak kullanılabildiği gibi ılık bir suda demlendikten sonra 1 tatlı kaşığı balın eklenmesiyle içilebiliyor.

Fakat bu doğal yöntemleri sindirim sistemlerinde rahatsızlık olanların tüketmemesi gerekmektedir. Tükettikleri takdir de sayılarına dikkat etmesi ve fazla içmemesi gerekiyor. Sağlık sorunu bulunmayanların ise 2 ya da 3 tatlı kaşığını geçmemesi gerekiyor.

Ayva Çayı

Öksürüğü yatıştıran ve yumuşatan bir etkisinden bahsedilen ayva çayını yapmak için 1 çay kaşığı henüz parçalanmamış olan ayva tohumu gerekiyor.

Bu tohum 1 fincan suya atılıyor. Yaklaşık 10 dakika demlendikten sonra içilebiliyor.

Yemekten 30 dakika önce ya da yemekten birkaç saat sonra içilmesi etkisini arttırmaktadır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir